Marskość wątroby to stan, który prowadzi nawet do śmierci. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku szybka diagnostyka. Jak leczy się marskość wątroby i czy jest to w ogóle możliwe?
Marskość wątroby – czym jest?
Marskość wątroby zwana zwłóknieniem to schorzenie wywołujące poważne uszkodzenie wątroby. Opiera się na zastąpieniu komórek wątroby tkanką bliznowatą. Dochodzi wówczas do śmierci większości komórek wątroby. Zraziki wątrobowe są zastępowane przez guzki regeneracyjne. Utrudniona jest wymiana substancji odżywczych między nimi a narządami krwionośnymi. Skutkiem jest niedokrwienie i martwica.
Marskość wątroby – przyczyny
Włóknienie wątroby, które prowadzi do jej marskości jest reakcją organizmu na działanie czynnika uszkadzającego. To na ogół alkohol. Marskość zazwyczaj dotyczy alkoholików. Jest ostatnim etapem alkoholowej marskości wątroby po jej stłuszczeniu, zapaleniu i zwłóknieniu.
Inne czynniki wywołujące marskość wątroby to:
- mukowiscydoza,
- autoimmulogiczne zapalenie watroby,
- przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C,
- stosowanie niektórych leków,
- hemochromatoza,
- choroba Wilosna.
Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne. Nie ma jednak informacji, że marskość wątroby jest dziedziczona. Bardzo rzadko rozwija się u osób młodych.
Marskość wątroby – objawy
Schorzenie to rozwija się przez wiele lat i początkowo może nie dawać objawów. Często rozpoznawane jest przypadkowo. Jego początkowymi symptomami są zmęczenie, bezsenność, brak apetytu, wzdęcia, wysypka czy świąd skóry. W badaniach laboratoryjnych zauważyć można małopłytkowość czy zmniejszoną liczbę leukocytów. Chory ma zaburzenia pamięci i gorszą koordynację ruchową.
Dopiero z czasem wątroba nie jest w stanie prawidłowo pełnić swoich funkcji mających związek z metabolizmem i detoksykacją
Są dwa typy objawów marskości wątroby wywoływane przez:
- Zaburzenia metabolizmu wątrobowego – żółtaczka, krwawienia z nosa, senność, śpiączka, jadłowstręt, wodobrzusze, obrzęki, podatność na zakażenia, spadek libido, zatrzymanie miesiączki,
- Narastanie ciśnienia w krążeniu zwrotnym – powiększenie śledziony, przepuklina pępkowa, wodobrzusze, krwotoki wywoływane przez pękające żylaki.
Z czasem dochodzi do uszkodzenia innych narządów np. nerek, płuc czy mózgu. Innymi objawami są ciemne plamy na skórze i rumień dłoniowy. Paznokcie Terry’ego to z kolei zmiana zabarwienia paznokci, które stają się matowe. Przed śmiercią rozwinąć się mogą niewydolność nerek, niewydolność krążenia czy niewydolność oddechowa.
Marskość wątroby w dużej mierze wpływa na wygląd skóry i twarzy. Zaobserwować można pelagry, chorobę Whipple’a hemochromatozy, przebarwienia miejscowe, zespół upśledzonego wchłaniania. Oczy mają kolor żółty. Twarz staje się opuchnięta.
Początkowo marskość wykryta może być tylko na podstawie wyników badania krwi, bo rozwija się bardzo powoli. Zazwyczaj jednak konieczne są dodatkowe badania, które polegają na określeniu AFP. Próbka pobierana jest z żyły łokciowej. U osób zdrowych stężenie AFP jest mniejsze niż 15 ng/ml. U chorych na marskość wątroby jest wyższe.
Marskość wątroby – dieta
Dieta w przypadku marskości wątroby ma bardzo duże znaczenie. Trzeba zrezygnować ze spożywania alkoholu, picia kawy czy jedzenia ostrych przypraw. Najlepiej ograniczyć się do posiłków przygotowywanych na parze. Po jedzeniu należy leżeć.
Marskość wątroby – leczenie
W czasie leczenia usuwa się czynniki, które doprowadziły do zniszczenia wątroby. Mowa tutaj np. o alkoholu. Stosuje się też leki, które spowalniają włóknienie narządu. Pomocniczo wykorzystywane są zioła np. dziurawiec i pokrzywa zwyczajna. Większość pacjentów leczona jest w szpitalu.
Marskości wątroby nie da się wyleczyć, ale da się nad nią zapanować, o ile wykryta jest odpowiednio wcześnie. Czasem jedynym rozwiązaniem jest przeszczep wątroby.
Osoby z wyrównaną marskością żyją od 9 do 12 lat. Ci z marskością niewyrównaną umierają znacznie wcześniej.
Najważniejsze informacje:
- Marskość wątroby zwana zwłóknieniem to schorzenie wywołujące poważne uszkodzenie wątroby.
- Włóknienie wątroby, które prowadzi do jej marskości jest reakcją organizmu na działanie czynnika uszkadzającego. To na ogół alkohol.
- Schorzenie to rozwija się przez wiele lat i początkowo może nie dawać objawów. Często rozpoznawane jest przypadkowo.
- Dieta w przypadku marskości wątroby ma bardzo duże znaczenie. Trzeba zrezygnować ze spożywania alkoholu, picia kawy czy jedzenia ostrych przypraw.
- W czasie leczenia usuwa się czynniki, które doprowadziły do zniszczenia wątroby. Mowa tutaj np. o alkoholu. Stosuje się też leki, które spowalniają włóknienie narządu.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jak długo można żyć z marskością wątroby?
- Chorzy z wyrównaną postacią choroby żyją do 10-12 lat. Znacznie krócej przeżywają pacjenci z marskością niewyrównaną. Jest to schorzenie nieuleczalne.
- Jakie są objawy przy marskości wątroby?
- Początkowo choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów. Są one też niespecyficzne. Dopiero z czasem zaobserwować można np. żółty kolor oczu.
- Jak leczy się marskość wątroby?
- To schorzenie nieuleczalne, którego nie da się obecnie wyleczyć. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia pozwala jednak na przeżycie z nią kilku lat.