Małopłytkowość to deficyt liczby płytek krwi w organizmie. Objawia się krwawieniem z błon śluzowych, wysoką temperaturą i wybroczynami na skórze. Jakie są jej przyczyny i w jaki sposób jest leczona?
Małopłytkowość – czym jest?
Małopłytkowość zwana trombocytopenią to jedna z przyczyn krwotocznych skaz płytkowych. To stan w organizmie, gdy liczba płytek krwi spada poniżej 150 tysięcy na μl. Normalnie jest ich d 150 do 400 tysięcy na μl.
Schorzenie to może mieć pochodzenie centralne (wrodzone i nabyte) oraz obwodowe – immunologiczne i nieimmunologiczne.
Małopłytkowość – rodzaje schorzenia
Do małopłytkowości immunologicznych zaliczane są:
- Immunologiczna plamica małopłytkowa – samoistna plamica małopłytkowa, choroba Wertloha – spowodowana przez wytwarzanie w organizmie przeciwciał przeciwko płytkom krwi, które dzięki temu żyją znacznie krócej, chorują głównie kobiety w wieku 20-30 lat.
- Małopłytkowość poprzetoczeniowa – z nasilonymi objawami skazy krwotocznej, zazwyczaj po 5-15 dniach od przetoczenia krwi. Dotyczy kobiet w średnim wieku i starszych, które rodziły kilka razy lu były biorcami krwi.
- Małopłytkowość polekowa – niezależnie od dawki leku. Pojawia się po kilkunastu dniach ich stosowania.
Są też odmiany nieimmunologiczne tej choroby:
- Zakrzepowa plamica małopłytkowa – zespół Moschcowitza – wywołana przez obecność w naczyniach krwionośnych zakrzepów złożonych z płytek i fibryny. Dochodzi wtedy do ich zatkania. Chorują głównie panie w wieku od 30 do 40 lat.
- Zespół hemolityczno-mocznicowy – niedokrwistość hemolityczna, w której na skutek działania toksyny bakteryjnej tworzą się agregaty z płytek krwi i czynnika von Willebranda w naczyniach kłębuszków nerkowych. Rozwija się głównie u dzieci do lat 6.
Wyróżnia się poza tym odmiany schorzenia związane z hipersplenizmem. Do śledziony trafia wówczas około 90% płytek krwi. Są one tam magazynowane.
Małopłytkowość – charakterystyka
- Immunologiczna plamica małopłytkowa – na skutek obecności przeciwciał przeciwko płytkom dochodzi do ich uszkodzenia i upośledzenia ich produkcji. Nie wiadomo skąd w organizmie biorą się przeciwciała.
- Zakrzepowa plamica małopłytkowa – dochodzi do tworzenia zakrzepów, co ma związek z uszkodzeniem śródbłonka zaczynającego produkować dużą ilość czynnika von Willebranda. Wiąże się on z płytkami krwi i powoduje ich agregację. Agregaty osadzać się mogą w małych naczyniach krwionośnych.
- Zespół hemolityczno-mocznicowy – na skutek działania toksyny dochodzi do uszkodzenia komórek śródbłonka naczyń nerkowych. Stają się one dla organizmu antygenem. Tworzą się swoiste przeciwciała. Dochodzi niekiedy do zawałów w warstwie korowej miąższu nerki.
- Małopłytkowość rzekoma – artefakt laboratoryjny.
Małopłytkowość – przyczyny choroby
Istnieją trzy podstawowe grupy przyczyn małopłytkowości, które mają związek z:
- zmniejszeniem liczby megakariocytów w szpiku kostnym i zmniejszeniem ilości uwalnianych płytek krwi,
- z nadmiernym szybkim usuwaniem płytek krwi z krążenia,
- z nieprawidłowym rozdziałem płytek w organizmie.
Czasem mechanizmy te się na siebie nakładają.
Małopłytkowość – objawy schorzenia
Objawy skazy krwotocznej objawiają się, gdy liczba płytek krwi spada poniżej <30000/μl. Jednak nie zawsze jest ona wyznacznikiem objawów klinicznych. Są to:
- krwawienia z błon śluzowych,
- krwawienia z niepozornych zadrapań,
- wybroczyny na tułowiu i kończynach.
Zaobserwować też można krwawienia z nosa, dziąseł czy dróg rodnych. Rzadsze są krwawienia z przewodu pokarmowego. Pojawia się też wysoka temperatura przy małopłytkowości poprzetoczeniowej.
Dla zakrzepowej plamicy małopłytkowej charakterystyczne są małopłytkowość, niedokrwistość, żółtaczka, zaburzenia neurologiczne. W zespole hemolityczno-mocznicowym wyróżnia się objawy typowe dla małopłytkowości, ostrej niewydolności nerek i niedokrwistości hemolitycznej.
Diagnostyka małopłytkowości
Najpierw trzeba udać się do swojego lekarza rodzinnego. Ten powinien wykonać badanie fizykalne. Potem wykonuje się badania laboratoryjne – morfologię krwi obwodowej z rozmazem. Kolejnym krokiem jes twizyta u hematologa czy nefrologa.
Czynnikiem ryzyka małopłytkowości centralnych wrodzonych są współwystępowanie zespołu Fanconiego, anomalii Maya Hegglina oraz zespołu Alporta.
W przypadki małopłytkowości centralnych nabytych czynnikami ryzyka są:
- narażenie na promieniowanie jonizujące,
- współwystępowanie anemii aplastycznej, białaczki, gruźlicy czy choroby Gauchera,
- alkoholizm,
- niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego,
- przyjmowanie niektórych leków np. estrogenów.
- zakażenia wirusowe np różyczka czy HIV.
Diagnostyka obejmuje: morfologię krwi obwodowej z rozmazem, badanie poziomu żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego oraz biopsję aspiracyjną lub trepanobiopsję szpiku. Czasem wykonuje się też badania obrazowe np. RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej i tomografię komputerową.
Małopłytkowość – jak przebiega leczenie?
Małopłytkowości centralne wrodzone są leczone przez usunięcie śledziony, desmopresynę, przetoczenia koncentratu krwinek płytkowych czy przeszczep komórek hemopoetycznych. W przypadku schorzeń centralnych nabytych kluczem do sukcesu jest usunięcie czynnika powodującego schorzenie. Stosuje się też przetoczenia koncentratu krwinek płytkowych.
Choroby o łagodnym przebiegu niekiedy nie wymagają leczenia. U innych osób stosuje się glikokortykosteroidy. Gdy następuje wzrost liczby płytek krwi, leczenie jest kontynuowane przez 1-2 tygodnie. W przeciwnym razie stosuje się leki immunosupresyjne – pod nadzorem lekarza, bo wywoływać mogą poważne skutki uboczne.
Najważniejsze informacje:
- Małopłytkowość to deficyt liczby płytek krwi w organizmie. Objawia się krwawieniem z błon śluzowych, wysoką temperaturą i wybroczynami na skórze.
- Schorzenie może mieć pochodzenie centralne (wrodzone i nabyte) oraz obwodowe - immunologiczne i nieimmunologiczne.
- Objawy skazy krwotocznej objawiają się, gdy liczba płytek krwi spada poniżej <30000/μl.
- Małopłytkowości centralne wrodzone są leczone przez usunięcie śledziony, desmopresynę, przetoczenia koncentratu krwinek płytkowych czy przeszczep komórek hemopoetycznych.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co się dzieje gdy jest za mało płytek krwi?
- Objawy skazy krwotocznej objawiają się, gdy liczba płytek krwi spada poniżej <30000/μl. Charakterystycznym objawem schorzenia są krwawienia np. z dziąseł czy nosa. Organizmowi grozi niedokrwienie
- Czy małopłytkowość jest groźna?
- Wszystko zależy od jej postaci. Nie wszystkie odmiany małopłytkowości dają duże objawy, które wymagają specjalistycznego leczenia Decyzja należy zawsze do lekarza.
- Czy da się wyleczyć małopłytkowość?
- To niestety często choroba przewlekła, której wyleczenie nie jest możliwe, a terapia ma na celu tylko ograniczenie objawów choroby i zapobieganie powikłaniom. Można jednak z nim w miarę normalnie żyć.