Krwotoki
Choroby

Krwotoki

Krwotoki z tętnic udowych, pachowych, szyjnych i ramieniowych są groźne dla ludzkiego zdrowia. Dlatego tak ważna jest w tym przypadku pierwsza pomoc. Dotyczy to krwotoków zewnętrznych i wewnętrznych. 

Krwotoki – rodzaje

Krwotoki są wylewem krwi poza światło naczynia krwionośnego na skutek przerwania ciągłości jego ścian. Bywają efektem urazu lub pęknięcia naczynia zmienionego chorobowo. 

Wyróżnia się kilka rodzajów krwotoków w zależności od rodzaju uszkodzonego naczynia krwionośnego.

  1. Krwotoki tętnicze – cechują się pulsującym w rytm skurczów serca wypływem krwi, która jest jasnoczerwona. 
  2. Krwotoki żylne – krew wypływa jednostajnie z powierzchni rany i jest ciemnoczerwona. Wynika to z obecności tlenu w krwinkach czerwonych krwi tętniczej.
  3. Krwotoki z naczyń włosowatych – niewielkie, mogą być zewnętrzne i wewnętrzne.

Krwotoki – objawy towarzyszące

W sytuacji, gdy utrata krwi jest powolna i szybko zostaje zatrzymana, życie chorego nie jest na ogół zagrożone. Objawy wstrząsu pojawiają się przy utracie aż 40% objętości krwi. Najgroźniejsze są krwotoki związane z uszkodzeniem dużych naczyń tętniczych i żylnych – udowych, szyjnych, pachowych i ramieniowych. 

Inne objawy krwotoków to osłabienie, szum uszny, bladość, przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia krwi, mroczki przed oczami, zimne poty czy utrata przytomności.

Krwotoki – postępowanie

W razie pojawienia się u danej osoby objawów wstrząsu, trzeba natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Dodatkowo należy ocenić podstawowe parametry życiowe chorego – krążenie i oddychanie. W razie potrzeby trzeba udrożnić drogi oddechowe i rozpocząć resuscytację. Gdy pod ręką znajduje się apteczka, można nałożyć na ranę jałowy opatrunek i uciskać miejsce krwawienia. Opatrunek należy przymocować bandażem – to tzw. opatrunek uciskowy. W razie możliwości krwawiącą kończynę trzeba unieruchomić. Ostatecznie sięgnąć można po opaskę zaciskową. Jednak należy to robić tylko w bardzo ciężkich przypadkach, gdyż nieumiejętnie założona może niestety powodować uszkodzenie nerwów i naczyń. 

Bardzo groźne są krwotoki wewnętrzne. Nie da się  ich zatamować, ale można zmniejszyć ich skutki, układając pacjenta w odpowiedni sposób. Potem należy wezwać pogotowie. 

Krwotok wewnętrzny sugerować mogą wymioty krwią i smoliste stolce (krwawienie z dwunastnicy lub wrzodu żołądka), oddawanie moczu podbarwionego krwią (krwotoki z układu moczowego), powiększenie obwodu brzucha (krwawienie z narządów jamy brzusznej) czy wykrztuszanie wydzielony z krwią (krwawienie z płuc).

Najważniejsze informacje:

  • Krwotoki z tętnic udowych, pachowych, szyjnych i ramieniowych są groźne dla ludzkiego zdrowia.
  • Krwotoki są wylewem krwi poza światło naczynia krwionośnego na skutek przerwania ciągłości jego ścian.
  • W sytuacji, gdy utrata krwi jest powolna i szybko zostaje zatrzymana, życie chorego nie jest na ogół zagrożone.
  • W razie pojawienia się u danej osoby objawów wstrząsu, trzeba natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie są rodzaje krwotoków?
Krwotoki podzielić można ze względu na lokalizację na wewnętrzne i zewnętrzne. Wyróżnia się też krwotoki żylne, tętnicze i z naczyń włosowatych.
Co to jest krwotok?
Krwotoki są wylewem krwi poza światło naczynia krwionośnego na skutek przerwania ciągłości jego ścian. Bywają efektem urazu lub pęknięcia naczynia zmienionego chorobowo. 
Co należy zrobić w przypadku krwotoku?
Podstawą jest wezwanie pogotowia. Pacjenta należy zabezpieczyć. W przypadku trzeba go ustawić w pozycji przeciwwstrząsowej. Przy krwotokach zewnętrznych można próbować zahamować krwawienie, uciskając ranę i zakładając opatrunek uciskowy.