Gastropareza to opóźnione opróżnianie żołądka, które ma związek z zaburzeniami perystaltyki. W jaki sposób się objawia i jak wygląda diagnostyka tego problemu? W jaki sposób się go leczy?
Gastropareza – krótka charakterystyka
Gastropareza to przewlekłe schorzenie które polega na opóźnionym opróżnianiu żołądka, co wynika z zaburzeń jego motoryki i nie ma związku z przeszkodami mechanicznymi. Choroba prowadzi do zalegania w żołądku treści pokarmowej i rozciągania jego ścian. Przyczyny bywają różne np. cukrzyca. Rzadziej są to choroba Parkinsona, niedokrwienie jelit, amyloidoza, rak żołądka, twardzina układowa, toczeń rumieniowaty układowy, niektóre leki czy zabiegi operacyjne.
Zdarza się, że rozwija się gastropareza idiopatyczna, której przyczyny są trudne do ustalenia.
Gastropareza a cukrzyca
Gastropareza często dotyczy cukrzyków, zwłaszcza typu 1. Może objawiać się u 50% pacjentów. Zwykle diagnoza stawiana jest po 10 latach po wykryciu cukrzycy. Rzadziej schorzenie to dotyczy chorych na cukrzycę typu 2 (około 1% pacjentów). Kobiety chorują na gastroparezę aż 4 razy częściej niż mężczyźni.
U cukrzyków gastropareza manifestuje się przez nawracające epizody ciężkiej hipoglikemii przy odpowiednim leczeniu cukrzycy.
Gastropareza – objawy
Gastropareza to w zasadzie cała grupa objawów związanych z upośledzoną motoryką żołądka. Wymienić tutaj należy wzdęcia, wymioty, nudności, szybkie uczucie sytości, zgagę, czkawkę, ból w nadbrzuszu. W skrajnych wypadkach dochodzi do odwodnienia, niedożywienia i zaburzeń elektrolitowych.
Gastropareza – diagnostyka
Choroba jest trudna do zdiagnozowania, bo jej objawy są mało charakterystyczne. Podobne symptomy zaobserwować można w przypadku refluksu, bulimii, jadłowstrętu, choroby wrzodowej, niedoczynności tarczycy itd.
Wykonuje się więc wiele badań:
- endoskopię kapsułkową z funkcją oceny pH,
- scyntygrafię radioizotopową,
- test oddechowy z oceną stężenia izotopu węgla C13 w wydychanym powietrzu,
- badanie USG,
- manometrię,
- badanie radiologiczne z podaniem barytu.
Gastropareza – leczenie
Po postawieniu diagnozy rozpoczyna się leczenie żywnościowe i farmakologiczne. Czasem lekarze wybierają mniej popularne terapie:
- elektryczną stymulację żołądka,
- chirurgiczną pyloroplastykę,
- zastrzyki z toksyny botulinowej,
- pyloromiotomię laparoskopową.
Na leczenie nie ma wpływu przyczyna schorzenia, ale stan pacjenta i objawy, które go dotyczą. Wyjątkiem jest tutaj gastropareza cukrzycowa. Wtedy konieczna jest kontrola glikemii.
Kluczowe znaczenie ma także odpowiednia dieta:
- regularne posiłki,
- ograniczone spożycie tłuszczów,
- zmniejszenie objętości pokarmów,
- unikanie papierosów i alkoholu.
Pacjentom z gastroparezą przepisywane są leki niwelujące objawy i przyspieszające perystaltykę jelit.
Najważniejsze informacje:
- Gastropareza to opóźnione opróżnianie żołądka, które ma związek z zaburzeniami perystaltyki. Choroba prowadzi do zalegania w żołądku treści pokarmowej i rozciągania jego ścian.
- Gastropareza często dotyczy cukrzyków, zwłaszcza typu 1. Może objawiać się u 50% pacjentów.
- Gastropareza to w zasadzie cała grupa objawów związanych z upośledzoną motoryką żołądka. Wymienić tutaj należy wzdęcia, wymioty, nudności, szybkie uczucie sytości, zgagę, czkawkę, ból w nadbrzuszu.
- Pacjentom z gastroparezą przepisywane są leki niwelujące objawy i przyspieszające perystaltykę jelit.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Dlaczego jedzenie zalega w żołądku?
- Gastropareza może mieć wiele przyczyn. Bardzo często ma związek z cukrzycą typu 2, ale jej przyczynami bywają też liczne inne schorzenia np. rak żołądka czy toczeń rumieniowaty układowy.
- Co jeść przy gastroparezie?
- Wskazana jest dieta oparta na lekkostrawnych produktach. Trzeba ograniczyć tłuszcze i na pewno odstawić używki - alkohol oraz papierosy.