Mgła mózgowa
Choroby

Mgła mózgowa

Mgła mózgowa to zespół objawów poznawczych o dość zróżnicowanej etiologii. Jakie są jej przyczyny i w jaki sposób się objawia? Jak wygląda leczenie mgły mózgowej w praktyce?

Mgła mózgowa – czym jest?

Mgła mózgowa to zespół objawów poznawczych o dość zróżnicowanej etiologii. Mogą mieć one charakter przejściowy lub trwały. Bywają oznaką zmiany trybu życia czy oddziaływania czynników środowiskowych. Mogą być też efektem procesu chorobowego. Przyczyną są zwykle choroby autoimmunologiczne i schorzenia układu nerwowego. 

Przyczyny mgły mózgowej

Mgła mózgowa może mieć wiele przyczyn. Są to na ogół zaburzenia w regulacji neuroprzekaźników w mózgu i układzie nerwowym. Wymienić tutaj trzeba dopaminę, serotoninę, acetylocholinę i kwas gamma aminomasłowy. Nieodpowiednie ich stężenia zazwyczaj dotyczą osób, które prowadzą niewłaściwy tryb życia – stres, kiepska dieta, odwodnienie, zmęczenie, brak snu, niska aktywność fizyczna. 

Za mgłę mózgową odpowiadają też niektóre schorzenia – choroba Alzheimera, toczeń rumieniowaty, choroba Hashimoto, depresja, stwardnienie rozsiane, zakażenie grzybicze czy encefalopatia wątrobowa.

Objawy mgły mózgowej

Mgła mózgowa daje zawsze podobne objawy. Zacząć trzeba od problemów z koncentracją. Pojawić się też mogą krótkotrwałe problemy z pamięcią. Dochodzą do tego problemy psychiczne np. spadek nastroju, bóle głowy, bezsenność, zmęczenie.

Mgła mózgowa a choroba Hashimoto

Mgła mózgowa często dotyczy osób cierpiących na chorobę Hashimoto – to limfocytarne zapalenie tarczycy. Jest to schorzenie autoimmunologiczne. Wiąże się z tym, że układ odpornościowy atakuje tkanki gruczołu tarczowego. Tarczyca przestaje produkować hormony. Rozwija się jej niedoczynność. Choroba ta wiąże się z różnymi objawami np. zaparciami, zmęczeniem czy przyrostem masy ciała. Może się też pojawić mgła mózgowa  jako efekt stanu zapalnego w móżdżku na skutek wzrostu stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w organizmie.

Leczenie mgły mózgowej

Mgłę mózgową leczy się przyczynowo. Trzeba ustalić jej przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Niestety nie każda choroba, która powoduje mgłę mózgową jest uleczalna. Tak jest w przypadku choroby Hashimoto. Leczenie tego schorzenia polega na stosowaniu syntetycznych hormonów tarczycy i przejściu na odpowiednią dietę.

Najważniejsze informacje:

  • Mgła mózgowa to zespół objawów poznawczych o dość zróżnicowanej etiologii. Mogą mieć one charakter przejściowy lub trwały.
  • Mgła mózgu może mieć wiele przyczyn. Są to na ogół zaburzenia w regulacji neuroprzekaźników w mózgu i układzie nerwowym.
  • Mgła mózgowa daje zawsze podobne objawy. Zacząć trzeba od problemów z koncentracją.
  • Mgłę mózgową leczy się przyczynowo. Trzeba ustalić jej przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie leki stosuje się na mgłę mózgową?
Sporo zależy od tego, jakie są jej przyczyny. Przykładowo w przypadku choroby Hashimoto stosuje się syntetyczne hormony tarczycy.
O czym świadczy mózgowa mgła?
Przyczyn jej powstawania jest wiele. Zacząć trzeba od niezdrowego trybu życia. Sprzyjają jej również niektóre schorzenia, głównie autoimmunologiczne.
W jaki sposób objawia się mózgowa mgła?
Jej typowymi objawami są problemy z koncentracją, zmęczenie, bezsenność czy utrata sił witalnych.