Krwotok z nosa przydarzyć się może każdemu, ale niekiedy się powtarza. To powinno zaniepokoić. Świadczyć może bowiem o poważnej chorobie. Co zwiększa ryzyko krwotoku z nosa i co można w takiej sytuacji zrobić?
Krwotok z nosa – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn krwawienia z nosa:
- uszkodzenie ściany naczyń na skutek urazu zewnętrznego, wysychania śluzówki nosa wynikającego z choroby,
- urazy np. złamanie kości czaszkic czy uszkodzenie tętnicy szyjnej,
- stany pooperacyjne np. po operacjach zatok,
- barotrauma, a więc nagła zmiana ciśnienia atmosferycznego,
- ciało obce,
- podrażnienie przez substancje chemiczne np. amoniak, kwas siarkowy czy fosfor,
- czynniki klimatyczne np. suche lub zimne powietrze,
- miejscowe stany zapalne,
- nowotwory złośliwe,
- brak witaminy E, C, D czy K,
- miażdżyca i choroby tętnicze,
- podwyższone ciśnienie żylne,
- zaburzenia endokrynologiczne,
- choroby nerek i wątroby,
- nadużywanie alkoholu,
- menopauza.
Zdarza się, że krwotok ma miejsce tylko z jednej dziurki. Często jest to skutkiem skrzywionej przegrody nosowej. To efekt urazu lub wada wrodzona.
Nadmierny krwotok z nosa może prowadzić do niedokrwistości.
Krwotok z nosa ze skrzepami
Obecność skrzepów we krwi z nosa rano może świadczyć o nocnych krwotokach. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo w nocy krew z osa dostać się może do gardła i spowodować zakrztuszenie.
Krwotok z nosa ze skrzepami u dziecka jest na ogół efektem przesuszenia śluzówki osa, uszkodzenia mechanicznego nosa, przeziębienia lub częstego przyjmowania niektórych leków.
Krwotok z nosa u dzieci
Krwawienie z nosa u dzieci nie jest czymś niezwykłym. Okazuje się, że dotyczy aż 64% populacji. Dolegliwości zazwyczaj mijają samoistnie i nie są groźne.
90% krwotoków z nosa u dzieci wynika z przyczyn miejscowych – alergicznego nieżytu nosa, infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, zapalenia nosa, podrażnienia śluzówki nosa czy przyjmowania lek obkurczających śluzówkę nosa. Niekiedy za krwawienie odpowiada także dłubanie w nosa. Powodem bywa też włożenie do nosa zabawki.
Rzadko u dzieci krwawienie z nosa zwiastuje nowotwór, ale takie sytuacje się zdarzają. Zwykle jest to krwotok jednostronny, niezbyt obfity, ale nawracający. Krew ma wtedy nieprzyjemny zapach.
Zdarza się, że krwotok z nosa u dzieci jest efektem braku witaminy K.
Krwotok z nosa w ciąży
Krwotoki z nosa u kobiet w ciąży są zjawiskiem dość częstym. Nie są na ogół groźne, ale warto to skonsultować z lekarzem.
Krwawienie z nosa w okresie ciąży jest zazwyczaj wywoływane przez obciążenie naczyń krwionośnych. Rzadziej odpowiadają za nie nadciśnienie, alergia czy przeziębienie.
Krwotok z nosa – postępowanie
W razie poważnego urazu i intensywnego krwawienia, którego nie można zahamować, trzeba udać się do specjalisty i to jak najszybciej.
W warunkach domowych trzeba usiąść z lekko uniesioną głową i uciskać przez kilka minut skrzydełka nosa. Warto też sięgnąć po zimne okłady na kark i szyję. Błędem jest natomiast odchylanie głowy do tyłu. Krew wtedy ścieka do gardła, co wywołać może wymioty.
Lekarz wizytę powinien rozpocząć od oczyszczenia nosa ze skrzepów. Może też sięgnąć po krioterapię. Skuteczne bywa nastrzyknięcie miejsca krwawienia hydrokortyzonem. Popularną metodą leczenia krwotoków z nosa jest założenie tamponady. Może ona jednak wywołać bezdech senny i niewydolność oddechową. Dlatego obecnie sięga się też po techniki endoskopowe. W opanowaniu krwawienia pomocny bywa poza tym zabieg embolizacji.
Najważniejsze informacje:
- Zdarza się, że krwotok ma miejsce tylko z jednej dziurki. Często jest to skutkiem skrzywionej przegrody nosowej.
- Nadmierny krwotok z nosa może prowadzić do niedokrwistości.
- Krwawienie z nosa u dzieci nie jest czymś niezwykłym. Okazuje się, że dotyczy aż 64% populacji. Dolegliwości zazwyczaj mijają samoistnie i nie są groźne.
- Krwotoki z nosa u kobiet w ciąży są zjawiskiem dość częstym. Nie są na ogół groźne, ale warto to skonsultować z lekarzem.
- Popularną metodą leczenia krwotoków z nosa jest założenie tamponady.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co robić gdy ma się krwotok z nosa?
- W warunkach domowych trzeba usiąść z lekko uniesioną głową i uciskać przez kilka minut skrzydełka nosa. Warto też sięgnąć po zimne okłady na kark i szyję. Błędem jest natomiast odchylanie głowy do tyłu.
- Czy krwotok z nosa może być objawem anemii?
- W zasadzie to krwotok z nosa prowadzić może do niedokrwistości i anemii.
- Czy krwotok z nosa powinien niepokoić?
- W większości przypadków krwotok z nosa nie jest zjawiskiem groźnym. Można go samodzielnie zatamować i jeśli się nie powtarza, nie trzeba konsultować go z lekarzem. Gdy jest to zjawisko często, warto jednak udać się do specjalisty, bo krwawienie z nosa może nawet oznaczać nowotwór.