Białaczka limfatyczna
Choroby

Białaczka limfatyczna

Białaczka limfatyczna jest nowotworem złośliwym, który na ogół dotyka osób w wieku około 60 lat.  Przebiega wolniej niż ostra białaczka, ale i tak szybka diagnoza ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.

Białaczka limfatyczna – charakterystyka

Białaczka limfatyczna CLL to cała grupa nowotworów złośliwych układu chłonnego, które wywodzą się z limfocytów B, a więc białych krwinek. Jej patogeneza nie została do tej pory w pełni wyjaśniona. Limfocyty białaczkowe namnażają się przede wszystkim w węzłach chłonnych, rzadziej w szpiku kostnym. 

Przyczyny białaczki limfatycznej raczej nie są genetyczne, ale ryzyko zachorowania u osób, których krewni cierpieli na tę chorobę, jest większe. 

CLL przebiegać może powoli lub agresywnie. W tym drugim przypadku trzeba jak najszybciej podjąć  leczenie. Nawet zwykła morfologia krwi pozwala na wykrycie niepokojących objawów, których nie należy lekceważyć. Szybka diagnoza daje szansę na wyleczenie. 

Białaczka przewlekła limfocytowa – charakterystyka

Przebiegająca powoli CLL nazywana jest przewlekłą białaczką limfocytową. Zazwyczaj dotyczy osób dorosłych – zapadają na nią ludzie w wieku około 60 lat. Narastanie liczby komórek jest w tym przypadku dość wolne, a więc choroba ma na początku dość łagodny przebieg. Tym różni się od białaczki ostrej. 

Zaburzony jest proces apoptozy. Limfocyty B, które namnażają powinny w końcu przestać się dzielić. Jednak tak się nie dzieje. Ich poziom rośnie powoli, czasem trwa to całe lata. Nie ma niekiedy żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne badanie krwi. 

Przewlekła białaczka limfatyczna to najpopularniejsza białaczka występująca u osób dorosłych, które zamieszkują kraje zachodnie. Częściej zapadają na nią mężczyźni niż kobiety.

Białaczka limfatyczna – objawy

Spore znaczenie ma tutaj postać białaczki. W ostrym przebiegu objawy są widoczne w zasadzie od razu i szybko się nasilają. W przebiegu powolnym często pojawiają się bardzo późno, gdy choroba jest mocno zaawansowana. Początkowo przypominają zwykłą infekcję. Są to:

  • gorączka z kaszlem i bólem gardła, która utrzymuje się ponad dwa tygodnie,
  • osłabienie i uczucie zmęczenia, apatia, biał sił życiowych

Dodatkowo pojawić się mogą:

  • bóle kości i stawów,
  • bladość,
  • bóle głowy,
  • potliwość.

W fazie zaawansowanej zaobserwować można również:

  • bóle brzucha, uczucie pełności,
  • spadek masy ciała,
  • brak apetytu,
  • powiększoną śledzionę,
  • krwawienia z dziąseł i nosa,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • nawracające zakażenia grzybicze i bakteryjne. 

Rzadziej pojawiają się objawy skórne – siniaki, czerwone plamki czy skaza krwotoczna.

Białaczka limfatyczna – leczenie

Leczenie nowotworów ma charakter wielowymiarowy. Osoby z białaczką I i II stopnia nie są kierowane na leczenie. Muszą jednak pozostawać pod opieką lekarza i regularnie wykonywać różne badania. Wskazane jest tzw. leczenie naturalne, bo białaczka limfatyczna osłabia układ immunologiczny. 

Leczenie tradycyjne jest wdrażane dopiero w przypadku III lub IV stadium choroby. Podstawą jest chemioterapia, ale sporo zależy od wieku i stanu zdrowia pacjenta. Niekiedy jest wskazany przeszczep szpiku kostnego, który daje szansę na całkowite wyleczenie. 

Białaczka limfatyczna – rokowania

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo żyją osoby ze zdiagnozowaną białaczką limfatyczną. W przebiegu ostrym objawy pojawiają się szybko, ale szybciej wdrażane jest też odpowiednie leczenie. Inaczej jest przy białaczce przewlekłej, która rozwija się przez wiele lat.

Gdy choroba dotyka osób w wieku około 60 lat są duże szanse na dożycie starości. I i II stopień choroby trwa naprawdę długo.

Białaczka limfatyczna u dzieci

Czasem CLL dotyka również dzieci. Mowa tutaj przede wszystkim o przewlekłej postaci choroby. Jest to białaczka limfoblastyczna ALL. Pierwszy objawem nowotworu jest gorączka połączona z osłabieniem. Jeśli utrzymuje się przez kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem. Podstawą jest wykonanie badania krwi. 

Nie wiadomo do końca, dlaczego białaczka dotyk dzieci. Odpowiadają za nią mechanizmy wewnątrzustrojowe. Rokowania są na szczęście coraz lepsze. Wynika to ze stosowania nowoczesnych metod leczenia np. przeszczepu komórek macierzystych.

Najważniejsze informacje:

  • Białaczka limfatyczna to choroba nowotworowa, która dotyka głównie osoby w wieku 55-60 lat. Częściej są to mężczyźni.
  • Białaczka limfatyczna może mieć postać ostrą lub przewlekłą. W tym drugim przypadku choroba rozwija się przez lata i nie daje początkowo żadnych objawów.
  • Leczenie uzależnione jest od wieku pacjenta i stadium choroby. Chemioterapia jest wprowadzana dopiero w III i IV stadium białaczki.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak długo można żyć z białaczką limfatyczną?
Osoby, które zapadają na białaczkę limfatyczną w wieku około 60 lat mogą dożyć starości. CLL rozwija się dość powoli.
Czy białaczka limfatyczna jest uleczalna?
Obecnie szanse na wyleczenie CLL są coraz większe. Stosuje się bowiem nowoczesne metody leczenia np. przeszczep szpiku kostnego.
Jak się objawia białaczka limfatyczna?
Początkowo CLL objawia się jak zwykła infekcja gorączką i osłabieniem. W przypadku białaczki przewlekłej przez wiele lat nie ma żadnych objawów. Dlatego regularnie należy wykonywać badania krwi.