Napięciowy ból głowy
Choroby

Napięciowy ból głowy

Napięciowy ból głowy ma formę tępego, uciskowego, napadowego bólu głowy, który trwa od kilku minut do kilku dni. Nie jest na tyle silny, aby uniemożliwić codzienne funkcjonowanie, ale zdecydowanie utrudnia życie. Wymaga więc konsultacji lekarskiej.

Napięciowy ból głowy – krótka charakterystyka

Napięciowy ból głowy to często występujący samoistny ból głowy zwany również bólem pierwotnym. Ma formę tępego, napadowego i rozlanego bólu głowy, który zlokalizowany jest obustronnie. Trwa niekiedy wiele dni. Czasem pojawia się codziennie. 

Natężenie tego bólu nie jest jednak wielkie. Chorzy mogą więc normalnie pracować fizycznie lub umysłowo. Tym napięciowy ból głowy różni się np. od migreny. Dolegliwość ta dotyczy aż 90% kobiet i 75% mężczyzn. Ujawnić się może w każdym wieku, nawet we wczesnym dzieciństwie.

Napięciowy ból głowy – przyczyny

Podstawowymi przyczynami przewlekłych i nawracających bólów głowy są:

  • migrena, napięciowy i klasterowy ból głowy,
  • kłujący ból głowy, wysiłkowy i kaszlowy ból głowy,
  • pourazowy ból głowy, 
  • ból głowy przy nadciśnieniu tętniczym,
  • polekowy ból głowy.

Bóle samoistne to jednostki chorobowe, w których ból głowy jest objawem dominującym. Ich przyczyna nie jest obecnie znana. Bóle wtórne to z kolei bóle, które są wynikiem danej choroby przewlekłej czy urazu mechanicznego. 

Nieznana jest przyczyna napięciowego bólu głowy. Niektórzy są zdania, że ma on związek z nieprawidłową reakcją na napięcia emocjonalne. Na pewno osoby, u których w rodzinie były podobne przypadki, są na niego bardziej narażone. Bólom głowy sprzyja poza tym palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zbyt mała ilość snu, stres czy zbyt długa praca przy komputerze (zmęczenie wzroku).

Napięciowy ból głowy – objawy

Podstawowe objawy napięciowego bólu głowy to:

  • uporczywe nudności,
  • nadwrażliwość na światło oraz hałas (nie zawsze),
  • uciskowy, obejmujący całą głowę ból trwający nawet kilka dni.

Napięciowy ból głowy – diagnostyka

Najpierw należy się oczywiście udać do swojego lekarza rodzinnego. Powinien on wykonać podstawowe badanie fizykalne i neurologiczne. Czasem konieczna jest też wizyta u neurologa. Ten zlecić może wykonanie dodatkowych badań. Są to m.in. tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Napięciowy ból głowy – leczenie

Ból głowy napięciowy to dolegliwość, która dotyka wiele osób i ma różne podłoże. Dlatego warto mieć pod ręką tabletki przeciwbólowe z metamizolem. Jest to substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Sprawdza się dobrze nawet w przypadku bardzo silnego bólu. 

Niestety bólowi głowy nie da się zapobiec. Wiele osób radzi sobie z nim samodzielnie, stosujące dostępne bez recepty leki.  Nie jest to jednak zbyt dobry pomysł, bo prowadzi to niekiedy do ich nadużywania. 

W przypadku napięciowego bólu głowy istotną leczenia jest przerwanie napadu i działanie prewencyjne. Doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe np. pochodne aspiryny i paracetamolu. Leczenie zapobiegawcze obejmuje z kolei zażywanie leków przeciwdepresyjnych, leków przeciwlękowych, benzodiazepiny czy opipramolu. 

Niektóre osoby skłaniają się też do alternatywnych metod leczenia. Pomocna może być tutaj akupunktura, medytacja, masaż leczniczy czy akupresura. 

Najważniejsze informacje:

  • Napięciowy ból głowy to dolegliwość, która dotyka większość osób. Ma formę uciskowego, obustronnego, ale niezbyt silnego bólu głowy.
  • Nie są do końca poznane przyczyny napięciowego bólu głowy. W jego diagnostyce konieczna jest często konsultacja neurologiczna i wykonanie dodatkowych badań np. tomografii komputerowej.
  • Doraźnie w leczeniu napięciowego bólu głowy stosuje się popularne leki przeciwbólowe np. oparte na paracetamolu i aspirynie. Stosowane są też NLPZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak rozpoznać napięciowy ból głowy?
Ma on charakter napadowy, uciskowy i obustronny. Zazwyczaj trwa od kilku minut do kilku dni. Napadów napięciowych bólów głowy niestety nie da się uniknąć.
Jak zlikwidować napięciowy ból głowy?
W celu przerwania dolegliwości bólowych sięgnąć można po leki przeciwbólowe np. z paracetamolem w składzie. Niektórym osobom pomaga masaż leczniczy czy akupunktura.
Ile dni może trwać napięciowy ból głowy?
Istnieje w tym przypadku spore zróżnicowanie. Dolegliwości bólowe trwać bowiem mogą od kilku minut do kilku dni. Nie są jednak zbyt silne, dlatego nie uniemożliwiają wykonywania codziennych czynności.