Ból głowy klasterowy
Choroby

Ból głowy klasterowy

Ból głowy klasterowy to napady silnego jednostronnego bólu głowy, które trwają od 15 do 180 minut. Powtarzają się w seriach i bywają bardzo uciążliwe. Dlatego wymagają konsultacji lekarskiej.

Ból głowy klasterowy – charakterystyka

Ból głowy klasterowy  to napadowy ból głowy zwany erytroprozoplagią. Jest to samoistny ból głowy często przebiegający z zajęciem oczodołu. Trwa do 180 minut. 

Ból ten został po raz pierwszy opisany w roku 1939 jako zespół Hortona. Ma formę napadów silnego bólu jednostronnego głowy. Występuje w seriach – klasterach. Trwa niekiedy przez wiele miesięcy, a potem następuje czasowa remisja. Po jakimś czasie problem może powrócić. 

10% chorych dotyczy przewlekła postać choroby, w której w zasadzie nie ma remisji. Wiosną i jesienią napady są bardziej intensywne. Występują niekiedy kilka razy dziennie – zazwyczaj w nocy. Dodatkowo bólowi głowy towarzyszą łzawienie oczu czy zaczerwienienie spojówek. Problem ten dotyczy głównie mężczyzn. Pierwszy napad pojawia się na ogół między 20. a 40. rokiem życia. 

Sam  ból głowy jest silny, nagły, jednostronny. Chory może w tym czasie być agresywny, nadpobudliwy.

Ból głowy klasterowy – przyczyny

Ból głowy może mieć wiele przyczyn:

  • pierwotne np. migrena czy ból głowy klasterowy,
  • inne samoistne np. wysiłkowy czy kaszlowy ból głowy,
  • pourazowy ból głowy,
  • polekowy ból głowy. 

Bólami samoistnymi (pierwotnymi) są choroby z bólem jako objawem dominującym, których pochodzenie nie jest wyjaśnione. Wtórne bóle głowy są wynikiem znanego czynnika np. choroby lub urazu.  

Czynnikami ryzyka samej choroby jest występowanie podobnych dolegliwości w rodzinie. Z kolei napadom sprzyjają stres, palenie papierosów, alkohol czy wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

Ból głowy klasterowy – diagnostyka

W razie pojawienia się dolegliwości bólowych należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Ten powinien przeprowadzić dokładny wywiad lekarski. Wykonać trzeba też podstawowe badanie fizykalne. W razie potrzeby konieczna jest konsultacja neurologiczna. 

Bólowi głowy klasterowemu nie można niestety zapobiec. Rozpoznanie choroby nie jest trudne, ale mimo to rzadko stawiana jest prawidłowa diagnoza. W praktyce należy tutaj wykonać  badania neurologiczne, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny itd.

Ból głowy klasterowy – leczenie

Na samym początku celem jest przerwanie trwającego napadu bólu. Potem przystępuje się do przerwania trwającego klasteru. Trudno jest w praktyce zapobiec kolejnym nawrotom dolegliwości bólowych. Stosowanie standardowych leków przeciwbólowych daje kiepskie rezultaty. 

W celu przerwania napadu bólu zaleca się:

  • wdychanie przez maskę czystego tlenu,
  • stosowanie metodą iniekcji lub w formie sprayu do nosa tryptanów,
  • stosowanie ergotaminy czy dihydroergotaminy. 

Jeśli napady są częste, stosuje się leczenie kwasem walproinowym, litem, steroidami czy werapamilem. Leki muszą być stosowane regularnie aż do przerwania napadu i jakiś czas po jego zakończeniu. 

Leczenie chirurgiczne jest stosowane rzadko – u chorych, u których napady są bardzo częste i gdy standardowa terapia nie daje rezultatu. Zabiegi polegają na blokadzie nerwów lub ich całkowitemu zniszczeniu. Niektórzy sięgają po alternatywne metody leczenia np. akupunkturę.

Najważniejsze informacje:

  • Ból głowy klasterowy to napadowy ból głowy, który ma formę silnego, jednostronnego bólu głowy trwającego od 15 do 180 minut. Częściej problem ten dotyczy mężczyzn niż kobiet.
  • Przyczyny bólu głowy klasterowego nie są do tej pory wyjaśnione. W zasadzie nie ma żadnej skutecznej profilaktyki, aby mu zapobiec.
  • Rzadko podczas leczenia bólu głowy klasterowego wykorzystuje się zabiegi operacyjne np. całkowite blokady nerwów. Wskazane jest raczej leczenie farmakologiczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest ból głowy klasterowy?
To napadowy, jednostronny i bardzo silny ból głowy trwający aż do 3 godzin. Jego przyczyny nie są poznane. Aż 9 razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.
Jak wygląda leczenie napadowego bólu głowy?
W celu przerwania napadu bólu pacjentowi podaje się np. tlen. Dodatkowo konieczne jest stosowanie odpowiednich leków. Leczenie operacyjne to ostateczność.
Jak wygląda kompleksowa diagnostyka napadowego bólu głowy?
W zasadzie postawienie prawidłowej diagnozy nie jest w tym przypadku trudne, ale w praktyce rzadko jest ona stawiana. Najlepiej udać się w tym przypadku do dobrego neurologa.