Mocznica to skrajna postać przewlekłej choroby nerek związanej z ich schyłkową niewydolnością. Dochodzi wówczas do zatrucia organizmu toksynami, co błyskawicznie się objawia. Leczenie wiąże się z dializowaniem pacjenta, a czasem z przeszczepem nerki.
Z artykułu dowiesz się:
Mocznica – krótka charakterystyka
Mocznica, a więc uremia to stan kliniczny, który występuje w przebiegu schyłkowej niewydolności nerek. Toksyny powodują w organizmie rozstrój, w tym zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Mocznica dotyka osoby starsze, częściej mężczyzn niż kobiet.
Mocznica to najwyższe stadium zaawansowanej przewlekłej choroby nerek PChN. Jest to schorzenie powszechne, na które w Polsce cierpi 4 mln osób. Mocznica na szczęście występuje rzadziej. Cierpi na nią obecnie kilkanaście tysięcy Polaków.
Mocznica prowadzi do zatrucia organizmu w efekcie niewydolności nerek. Maleje bowiem ilość oddawanego moczu, a rośnie stężenie mocznika. Jest to końcowy produkt metabolizmu białek i innych związków azotowych. Kolejne przemiany chemiczne prowadzą do wydzielania różnych toksyn mocznicowych np. mikroglobuliny, hormon przytarczyc czy mikroglobuliny beta 2. Związki te powodują zmiany metaboliczne, których efektem są różne schorzenia.
Mocznica – przyczyny
Niewydolność nerek, która prowadzi do mocznicy jest na ogół efektem innych schorzeń np. cukrzycy, nadciśnienia, kłębuszkowego zapalenia nerek, zwężenia tętnicy nerkowej, zapalenia pęcherza moczowego, naczyniowego stwardnienia nerek czy nowotworów. Powodem bywa też fizyczne uszkodzenie nerek.
Mocznica – objawy
Objawy mocznicy są efektem zmian metabolicznych i wywoływanych przez nie zaburzeń:
- zmęczenie i znużenie,
- anoreksja, utrata masy ciała,
- kwasica metaboliczna,
- skurcze mięśni,
- wymioty, nudności,
- zaburzenia gospodarki potasowej, sodowej, wapniowej i fosforowej,
- zaburzenia świadomości,
- objawy kardiologiczne,
- świąd skóry, przebarwienia,
- krwawienia wewnętrzne,
- bóle głowy i zawroty,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- trwałe uszkodzenie mózgu.
W najgorszych przypadkach dochodzi do śpiączki i śmierci pacjenta.
Mocznica – diagnostyka
Zacząć trzeba od oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy. Na tej podstawie szacuje się przesączanie kłębuszkowe GFR. W różnych fazach choroby wartość eGFR jest inna. Przy stadium I wynosi powyżej 90, w stadium II waha się od 60 do 89, w stadium III wynosi od 30 do 59, w w IV od 15 do 29. W stadium V nie przekracza 15.
Leczenie mocznicy
Leczenie mocznicy wiąże się z dializowaniem pacjenta w celu oczyszczenia krwi z toksyn. Czasem konieczny jest przeszczep nerki, ale to procedura inwazyjna i trudna do wykonania. Poza tym stosuje się działanie objawowe i przyczynowe.
W terapii niedokrwistości wykorzystywane są preparaty żelaza, a przy nadczynności przytarczyc węglan lub octan wapnia razem z witaminą D.
Niezwykle ważna jest dieta. Ogranicza się tutaj spożywanie produktów zawierających sód, potas i fosforany. Stosuje się dietę niskobiałkową.
Najważniejsze informacje:
- Mocznica to skrajna postać przewlekłej choroby nerek związanej z ich schyłkową niewydolnością.
- Schorzenie prowadzi do zatrucia organizmu w efekcie niewydolności nerek. Maleje bowiem ilość oddawanego moczu, a rośnie stężenie mocznika.
- Zacząć trzeba od oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy. Na tej podstawie szacuje się przesączanie kłębuszkowe GFR.
- Leczenie mocznicy wiąże się z dializowaniem pacjenta w celu oczyszczenia krwi z toksyn.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie są objawy mocznicy?
- To dość szeroka grupa symptomów: zawroty głowy, problemy z ciśnieniem, wybroczyny na ciele, a niekiedy nawet i śpiączka. Choroba ta skończyć się może śmiercią. Nie można jej więc bagatelizować.
- Jak się leczy mocznicę?
- Podstawą jest dializowanie w celu usunięcia z krwi toksyn. Czasem wskazany jest przeszczep nerki, ale to procedura bardzo trudna i skomplikowana. Trzeba bezwzględnie dbać o odpowiednią dietę.