Łysienie to nadmierna utrata włosów, którą wywoływać mogą czynniki środowiskowe, genetyczne, infekcje czy zaburzenia hormonalne. To dla wielu osób bardzo poważny problem, który leczy się dermatologicznie.
Łysienie – krótka charakterystyka
Łysienie to proces, który polega na trwałej lub tymczasowej utracie włosów na głowie w sposób odgraniczony, rozlany.
Mieszek włosowy znajduje się w skórze właściwej. Najniżej zlokalizowana jest brodawka włosa. To w niej obecna jest sieć naczyń odżywczych i nerwy. Uszkodzenie brodawki skutkuje trwałą utratą włosa. Brodawkę otacza opuszek razem z macierzą. Są to intensywnie dzielące się komórki nabłonkowe. Przesuwają się one ku skórze i rogowacieją. Powodują wydłużanie się włosa. Istnieją trzy fazy wzrostu:
- anagenowa, w której dochodzi do podziału komórek nabłonka w macierzy włosa, w tej faze u osób zdrowych znajduje się 85% włosów,
- katagenowa, a więc okres przejściowy, który trwa kilka tygodni,
- telogenowa, a więc stan spoczynku trwający 3 miesiące, następuje wówczas zanik opuszki, mieszek się skraca, a w jego miejsce powstaje zalążek nowego włosa.
Łysienie – objawy
Typowymi objawami łysienia są:
- ubytek włosów na głowie: u mężczyzn łysienie androgenowe ogranicza się zwykle do okolicy czołowo-skroniowej i czubka głowy, u kobiet łysienie jest na ogół rozlane,
- nadmiar włosów w innych częściach ciała,
- zaczerwienienie skóry i złuszczanie się naskórka przy grzybicy strzygącej,
- blaszki rumieniowo-złuszczające przy toczniu rumieniowatym,
- infekcje, nudności, wymioty np. w czasie leczenia nowotworowego.
Łysienie – przyczyny
Podstawowymi przyczynami występowania łysienia są:
- zbyt mocne wiązanie włosów w koński ogon,
- wyrywanie włosów o podłożu psychogennym (łysienie psychogenne),
- leki przeciwnowotworowe,
- leki przeciwtarczycowe i przeciwzakrzepowe,
- niedoczynność tarczycy,
- grzybica owłosionej skóry głowy np. grzybica strzygąca,
- zaburzenia czynności podwzgórza,
- zatrucie rtęcią, arsenem lub talem,
- kiła, dur brzuszny,
- liszaj płaski, toczeń rumieniowaty,
- urazy,
- niedobór żelaza,
- ciąża,
- zaburzenia hormonalne,
- czynniki genetyczne.
Łysienie u kobiet i mężczyzn – diagnostyka
Leczeniem łysienia zajmuje się lekarz. Odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Cały proces trwa nawet rok – sporo zależy od przyczyny łysienia.
Najczęstszymi przyczynami łysienia są predyspozycje genetyczne i wzrost poziomu androgenów. Włosy przechodzą masową a fazę telogenową z anagenowej. Stają się mało wytrzymałe i wypadają. Zastępują je potem włosy cienkie – dziecięce. U kobiet te zmiany są zazwyczaj odwracalne, gdy wyeliminuje się ich przyczynę. U mężczyzn jest inaczej.
Często zauważyć też można zjawisko odwracalnej utraty włosów po ciąży. W okresie ciąży następuje wzrost stężenia androgenów. Powoduje on zahamowanie wzrostu włosa. Po porodzie przechodzą one w fazę telogenową i wypadają. Potem oczywiście odrastają samoistnie.
Podstawowe czynniki ryzyka łysienia to zaburzenia hormonalne, łysienie w rodzinie, zaburzenia afektywne różnego rodzaju, infekcje grzybicze i bakteryjne, liszaj płaski toczeń rumieniowaty, niektóre leki przeciwnowotworowe, narażenie na arsen i rtęć, cąża, niedobór żelaza, urazy mechaniczne głowy.
W czasie diagnostyki bardzo duże znaczenie ma badanie fizykalne. Na jego podstawie lekarz często jest w stanie postawić diagnozę. Czasem wykonuje się badania dodatkowe:
- morfologię krwi z pomiarem CRP i OB,
- pomiar zdolności wiązania żelaza,
- pomiar stężenia hormonów tarczycowych,
- trichogram,
- badanie histopatologiczne.
Łysienie – leczenie
Leczenie łysienia obejmuje metody farmakologiczne i zabiegi chirurgiczne.
Farmakoterapia obejmuje stosowanie:
- finasterydów, które hamują przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron, ale niestety po zakończonym leczeniu objawy wracają, lek ten stosuje się na łysienie androgenowe u mężczyzn i jest dość drogi,
- 2% roztwór minoksydylu, który rozkurcza drobne naczynia skóry głowy i zwiększa jej ukrwienie, stosowany jest u kobiet i mężczyzn,
- dwuskładnikowe doustne leki antykoncepcyjne, a więc estrogeny i anty androgeny u kobiet,
- leki stosowane w terapii schorzeń wywołujących łysienie.
Najważniejsze informacje:
- Łysienie to nadmierna utrata włosów, którą wywoływać mogą czynniki środowiskowe, genetyczne, infekcje czy zaburzenia hormonalne.
- Leczeniem łysienia zajmuje się lekarz. Odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Cały proces trwa nawet rok - sporo zależy od przyczyny łysienia.
- Najczęstszymi przyczynami łysienia są predyspozycje genetyczne i wzrost poziomu androgenów.
- Leczenie łysienia obejmuje metody farmakologiczne i zabiegi chirurgiczne.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co powoduje łysienie?
- Powodów występowania łysienia jest całkiem sporo. Wymienić tutaj trzeba czynniki genetyczne, środowiskowe, niektóre schorzenia, urazy, a nawet depresję.
- Czy da się zatrzymać łysienie?
- Sporo zależy od jego przyczyn i podjętego leczenia. U mężczyzn jest ono na ogół nieodwracalne, ale u kobiet zazwyczaj da się je odwrócić. Każdy przypadek rozpatrywać warto indywidualnie.
- W jakim wieku zaczyna się łysienie?
- Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zazwyczaj nadmierne wypadanie włosów zauważyć można między 20. a 50. rokiem życia. Problem ten dotyczy nie tylko mężczyzn, ale i kobiet.