Łuszczyca głowy
Choroby

Łuszczyca głowy

Łuszczyca głowy obejmuje owłosioną część czaszki i fragmenty czoła. Jakie są jej przyczyny i w jaki sposób się ją leczy? Dlaczego domowe sposoby sprawdzają się w tym przypadku dość kiepsko?

Łuszczyca głowy – czym jest?

Łuszczyca to ciężka choroba zapalna, która objawia się na skórze, ale ma charakter ogólnoustrojowy. Jest wiele jej odmian. Wyróżnia się m.in. łuszczycę pospolitą, krostkową i stawową. 

Łuszczyca głowy to częsta forma łuszczycy pospolitej. To schorzenie trudne w leczeniu. Łuszczyca owłosionej skóry głowy dotyka 2% ludzi dorosłych i około 10% dzieci. Zazwyczaj pojawia się w okolicach trzydziestego lub czterdziestego roku życia. Z czasem zaatakować może inne części ciała i struktury wewnętrzne. 

Łuszczyca głowy – przyczyny

Łuszczyca skóry głowy wiąże się ze stanem zapalnym skóry, nadmiernym wzrostem komórek naskórka i nieprawidłowym ich różnicowaniem się. Nie są do końca znane przyczyny tego zjawiska. Prawdopodobnie znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. 

Osoby chore na łuszczycę mają gen HLA-Cw6 zwany genem łuszczycy. Jego obecność u jednego rodzica zwiększa szansę zachorowania u dziecka do 20%. Gdy chorzy są oboje rodzice szanse te wynoszą 50%. Chorzy na łuszczycę wykazują też nadreaktywność układu immunologicznego. Poza tym ryzyko zachorowania zwiększają nieodpowiednia dieta, alkohol, papierosy, antybiotyki czy zakażenia wirusowe i bakteryjne.

Łuszczyca głowy – objawy

Łuszczyca skóry głowy objawia się wykwitami zapalnymi, które pojawiają się na owłosionej skórze głowy. Pokrywają ją srebrzyste łuski, które z czasem stają się twarde i tworzą skorupę. Schorzenie rozwija się i niekiedy wychodzi także na czoło i potylicę. Tworzy się korona łuszczycowa. Dla chorych jest to zjawisko bardzo trudne do zaakceptowania. 

U chorych na łuszczycę czasem przejściowo pojawia się wypadanie włosów. Ma to jednak związek przede wszystkim z drapaniem swędzącej skóry.

Łuszczyca głowy – leczenie

Leczenie łuszczycy głowy wymaga stosowania odpowiednich leków. Są to preparaty zawierające w składzie mocznik, kwas mlekowy, kwas salicylowy, pochodną witaminy D, glikokortykosteroidy, pochodną witaminy A czy inhibitory kalcyneuryny. Niektóre z nich mają silne działanie i wykorzystywane są tylko miejscowo. Przy większych zapaleniach stosuje się też środki doustne np. metotreksat. Zdarza się, że łuszczyca głowy leczona jest za pomocą laseroterapii i fotochemioterapii.

Najważniejsze informacje:

  • Łuszczyca głowy obejmuje owłosioną część czaszki i fragmenty czoła.
  • Łuszczyca owłosionej skóry głowy dotyka 2% ludzi dorosłych i około 10% dzieci.
  • Łuszczyca skóry głowy wiąże się ze stanem zapalnym skóry, nadmiernym wzrostem komórek naskórka i nieprawidłowym ich różnicowaniem się. Nie są do końca znane przyczyny tego zjawiska.
  • Zdarza się, że łuszczyca głowy leczona jest za pomocą laseroterapii i fotochemioterapii.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak pozbyć się łuszczycy na głowie?
Leczeniem łuszczycy zajmuje się dermatolog. W zależności od stopnia nasilenia zmian przepisuje on różne leki. Czasem z pomocą przychodzą też fotochemioterapia czy laseroterapia.
Jak wygląda łuszczyca głowy?
Typowymi jej objawami są łuszczące zmiany skórne w obrębie owłosionej skóry głowy, które z czasem przejść mogą na czoło i potylicę.
Z czego się bierze łuszczyca?
Nie są do końca poznane przyczyny tego schorzenia. Prawdopodobnie znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne, środowiskowe czy immunologiczne.