Kurza ślepota to ciekawa wada wzroku, gdyż ujawnia się po zapadnięciu zmroku lub w kiepsko oświetlonych wnętrzach. Powodować ją może wiele czynników. Niektórzy pacjenci mają poczucie, że tracą ostrość widzenia.
Z artykułu dowiesz się:
Kurza ślepota – co to jest?
Kurza ślepota inaczej nazywana ślepotą zmierzchową utrudnia codzienne funkcjonowanie i jest niebezpieczna dla kierowców. Odczuwalna jest przede wszystkim jesienią i zimą, gdy dni są krótkie. Wtedy szybko robi się ciemno. Kierowcy z tą wadą wzroku stanowią zagrożenie na drodze.
Inna nazwa kurzej ślepoty to hemeralopia. Wywołuje ją głównie nieprawidłowe działanie pręcików, które są receptorami wzroku. Znajdują się w siatkówce oka i to one odbierają bodźce wzrokowe.
Receptory wzrokowe to nie tylko pręciki, ale i czopki. Pręciki odpowiadają za czarno-białe widzenie przy słabym świetle, ale kiepsko radzą sobie z kolorami. Do odpowiedniego działania pręcików potrzebny jest barwnik – rodopsyna. Substancja ta razem z witaminą A odpowiada za procesy biochemiczne pozwalające pręcikom na odbiór obrazu. Choroby oczu, które skutkują uszkodzeniem pręcików, wywołują kurzą ślepotę. Jest ona też niekiedy objawem innych schorzeń.
Kurza ślepota – objawy
Objawy kurzej ślepoty utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jakość wzroku pogarsza się po zmierzchu, ale zimą i jesienią ciemno jest niekiedy przez cały dzień. Kurza ślepota oznacza:
- brak ostrości widzenia w nocy,
- pogorszenie jakości widzenia,
- brak ostrości widzenia w kiepsko oświetlonych wnętrzach,
- suchość oka,
- podrażnienie oka.
Często kurza ślepota ma związek z niedoborem witaminy A. Wtedy pojawiają się jeszcze inne objawy typowe dla takiego stanu. Skóra staje się przede wszystkim szorstka i sucha.
Kurza ślepota – przyczyny
Kurza ślepota niekiedy wiąże się z innymi problemami ze zdrowiem. Jej przyczynami są:
- uwarunkowania genetyczne: schorzenie jest wtedy dziedziczne, objawia się już u niemowląt (tzw. ślepota nocna),
- zwyrodnienie barwnikowe siatkówki: powoduje tzw. widzenie tunelowe,
- zaćma,
- krótkowzroczność,
- cukrzyca,
- niedobór witaminy A,
- retinopatia barwnikowa: dziedziczna choroba siatkówki poważnie uszkadzająca pręciki oka,
- nadmierne rogowacenie spojówki i rogówki,
- zespół Ushera: związany dodatkowo z uszkodzeniem słuchu,
- alkoholizm.
Kurza ślepota – leczenie
Kurza ślepota wymaga szczegółowego diagnozowania. Dopiero wtedy można rozpocząć skuteczne leczenie. Do postawienia diagnozy konieczna jest oftalmoskopia. Polega ona na sprawdzeniu oka za pomocą specjalnego wziernika. Ważne jest również badanie elektrofizjologiczne. To rejestracja prądów czynnościowych pojawiających się w gałce ocznej. Czasem zalecana jest perymetria, która bada zakres przestrzeni, które potrafi objąć oko w danej chwili.
Celem leczenia kurzej ślepoty jest jej zahamowanie. Sporo zależy przy tym od jej przyczyn. Opiera się m.in. na:
- wprowadzeniu do diety znacznie większych ilości witaminy A,
- noszeniu odpowiednio dobranych przez okulistę okularów lub soczewek,
- stosowaniu specjalnych środków nawilżających oko,
- wszczepieniu implantów w strukturę oka, które wywołują dodatkowe impulsy nerwowe.
Genetyczna kurza ślepota jest w zasadzie niemożliwa do wyleczenia.
Najważniejsze informacje:
- Kurza ślepota to ciekawa wada wzroku, gdyż ujawnia się po zapadnięciu zmroku lub w kiepsko oświetlonych wnętrzach.
- Często schorzenie to ma związek z niedoborem witaminy A. Wtedy pojawiają się jeszcze inne objawy typowe dla takiego stanu. Skóra staje się szorstka i sucha.
- Kurza ślepota wymaga szczegółowego diagnozowania. Dopiero wtedy można rozpocząć skuteczne leczenie dostosowane do jej przyczyn.
- Celem leczenia kurzej ślepoty jest jej zahamowanie. Sporo zależy przy tym od jej przyczyn. Gdy choroba ma podłoże genetyczne, nie da się jej wyleczyć.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czym jest kurza ślepota?
- To wzroku, która ujawnia się po zapadnięciu zmroku lub w kiepsko oświetlonych wnętrzach. Często ma związek z niedoborem witaminy A. Bywa też skutkiem innych schorzeń. Wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia.
- Czy da się wyleczyć kurzą ślepotę?
- Spor zależy w praktyce od jej przyczyny. Genetycznie uwarunkowanego schorzenia nie da się wyleczyć, jedna gdy wynika ono z niedoboru witaminy A, można przeciwdziałać jego dalszemu rozwojowi. Dlatego problemów ze wzrokiem nie można bagatelizować.
- Jakie są objawy kurzej ślepoty?
- Zaobserwować można przede wszystkim pogorszenie wzroku po zapadnięciu zmroku czy w kiepsko oświetlonych pomieszczeniach. Oczy stają się niekiedy suche, podrażnione.