Krótkowzroczność cechuje się prawidłowym widzeniem z bliska i kiepskim z daleka. Wadą korygować można dzięki odpowiednio dobranym okularom lub szkłom kontaktowym. Możliwa jest również chirurgiczna korekta wzroku.
Z artykułu dowiesz się:
Przyczyny wady wzroku
Krótkowzroczność powstaje zwykle wskutek zbyt długiej osi gałki ocznej. Zdarza się, że jej przyczyną są nieprawidłowości w budowie rogówki. Przykładem jest wrodzona olbrzymia rogówka odpowiadająca za wysoką krótkowzroczność.
Pacjenci mają problem z widzenie w dal, ale położone blisko przedmioty widzą doskonale. Cechą charakterystyczną dla tej wady jest mrużenie oczu, które nieco poprawia ostrość widzenia.
W oku zdrowym promienie świetlne są ogniskowane na siatkówce. W krótkowzroczności skupiają się przed siatkówką. Powodem bywa nieprawidłowa geometria samej gałki ocznej, nieprawidłowości rogówki czy zwiększenie mocy łamiącej elementów układu optycznego oka.
Krótkowzroczność – rodzaje
Wyróżnia się:
- krótkowzroczność niską, która pojawia się w wieku szkolnym i stabilizuje wraz z zakończeniem wzrostu gałki ocznej (krótkowzroczność szkolna), wynosi do 3-4 dioptrii,
- krótkowzroczność średnią do 8 dioptrii,
- krótkowzroczność wysoką zwaną postępującą, która pogłębia się razem z wiekiem, ma związek z patologicznym wydłużeniem gałki ocznej.
Czynniki ryzyka i profilaktyka
Czynnikami ryzyka są w tym przypadku rasa żółta, choroba w rodzinie, płeć żeńska i wcześniactwo. Wadzie nie da się zapobiec, ale można ją korygować. Nie da się niestety zapobiec jej postępowi.
W razie pogorszenia ostrości wzroku trzeba udać się do okulisty. Po wykonaniu badania powinien on podjąć próbę korekcji wady za pomocą soczewki. Zaczyna się od soczewek najsłabszych, idąc w górę. Obecnie bardzo popularna jest automatyczna refraktometria – to komputerowe badanie wzroku.
Dość obiektywną metodą badania wad refrakcji jest skiaskopia. Wykonuje się ją po farmakologicznym porażeniu akomodacji. Lekarz obserwuje cień w obrębie źrenicy w czasie oświetlania dna oka za pomocą lusterka płaskiego. Przy krótkowzroczności cień porusza się przeciwnie do ruchu lusterka.
Leczenie krótkowzroczności
Zazwyczaj sięga się po korekcję optyczną w postaci okularów czy soczewek kontaktowych. Soczewki mogą się jednak wiązać z ryzykiem stanów zapalnych spojówek czy owrzodzenia rogówki. Przy krótkowzroczności wykorzystywane są soczewki rozpraszające minusowe.
Istnieje też możliwość korekcji chirurgicznej tej wady wzroku. Z pomocą przychodzi m.in. keratotomia radialna. Lekarz nacina rogówkę, osłabiając jej zdolność do załamania światła. Laserowe techniki to z kolei fotokeratektomia refrakcyjna polegają na usunięciu za pomocą lasera części rogówki.
Inne popularne metody laserowe to LASEK i LASIK. Wcześniej trzeba jednak ocenić grubość rogówki. Przy wysokiej wadzie istnieje też możliwość korekcji soczewką wewnątrzgałkową. Soczewkę pacjenta zastępuje się sztuczną soczewką o odpowiedniej mocy łamiącej.
Zabiegi laserowe wiązać się niestety mogą z pewnymi powikłaniami np. zespołem suchego oka, stanami zapalnymi czy przymgleniem rogówki. Efekt zależy w dużej mierze od procesu bliznowacenia, który zmniejsza efektywność zabiegu. Często więc w celu jego zatrzymania stosuje się krople sterydowe.
Zawsze trzeba pamiętać o regularnych kontrolach u okulisty, aby monitorować wadę i ocenić narząd wzroku pod kątem jaskry. Krótkowczorność jest bowiem czynnikiem, który sprzyja rozwojowi jaskry otwartego oka.
Wada ta często jest wykrywana przypadkowo np. w czasie badań kontrolnych w szkole, bo nie utrudnia początkowo codziennego funkcjonowania. Nie należy jej korygować własną rękę, sięgając po tanie okulary z supermarketu czy targu. To może tylko pogorszyć sytuację.
Najważniejsze informacje:
- Krótkowzroczność cechuje się prawidłowym widzeniem z bliska i kiepskim z daleka.
- Wada powstaje zwykle wskutek zbyt długiej osi gałki ocznej. Zdarza się, że jej przyczyną są nieprawidłowości w budowie rogówki.
- Zazwyczaj sięga się w tym przypadku po korekcję optyczną w postaci okularów czy soczewek kontaktowych. Możliwa jest również korekcja chirurgiczna.
- Trzeba pamiętać o regularnych kontrolach u okulisty, aby monitorować wadę i ocenić narząd wzroku pod kątem jaskry.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to jest krótkowzroczność?
- To popularna wada wzroku. Cechuje się ona przede wszystkim prawidłowym widzeniem z bliska i kiepskim z daleka. Powstaje zwykle wskutek zbyt długiej osi gałki ocznej.
- Jak widzi krótkowidz bez okularów?
- Bez okularów osoba cierpiąca na tę wadę wzroku widzi doskonale z bliska, ale ma problem z widzeniem dalekim. Dla krótkowidzów charakterystyczne jest mrużenie oczu, które nieco poprawia ostrość widzenia.
- Jak wygląda leczenie krótkowzroczności?
- Zazwyczaj sięga się w tym przypadku po korekcję optyczną w postaci okularów czy soczewek kontaktowych. Obecnie istnieje też możliwość chirurgicznej korekcji wzroku np. z wykorzystaniem metod laserowych.