Histiocytoza z komórek Langerhansa to nie nowotwór, chociaż wiąże się z nadmiernym rozrostem histiocytów. Dotyczy głównie dzieci. Objawia się w obrębie uszy, skóry, kości czy jamy ustnej.
Histiocytoza z komórek Langerhansa – czym jest?
Histiocyty są komórkami zaliczanymi do układu odpornościowego. W szpiku kostnym z komórki macierzystej tworzą się komórki znajdujące się we krwi. Są to monocyty, erytrocyty i płytki krwi. Monocyty trafiają z naczyń krwionośnych do tkanek i tam przekształcają się w makrofagi i komórki dendrytyczne. To one zwane są histocytami. Chronią one organizm przed drobnoustrojami. Komórki Langerhansa są komórkami dendrytycznymi.
Histiocytoza z komórek Langerhansa to w zasadzie trzy jednostki chorobowe: ziarniniak kwasochłonny, choroba Handa-Schullera-Christiana i choroba Abta-Lettelera-Siwego.
Z uwagi na lokalizację histiocytoza bywa zlokalizowana (zajmuje kości, skórę czy węzły chłonne) lub rozsiana (zachowuje wiele narządów). Rzadko u osób między 20. i 40. rokiem życia pojawia się płucna postać histiocytozy. W miąższu płucnym tworzą się wówczas guzki. U niektórych chorych rozwija się to bezobjawowo, ale dojść też może do uszkodzenia płuc.
Histiocytoza z komórek Langerhansa – objawy
W tym przypadku proces chorobowy objąć może w zasadzie każdy narząd, a więc objawy histiocytozy z komórek Langerhansa są dość zróżnicowane. Wymienić warto tutaj:
- grudkową lub grudkowo-plamistą łuszczącą się wysypkę dotyczącą tułowia lub owłosionej skóry głowy,
- ubytki w kościach, które na ogół zlokalizowane są w kościach czaszki, miednicy czy kości ramiennej lub udowej,
- przerost i rozpulchnienie dziąseł z owrzodzeniami,
- przewlekły wyciek z ucha,
- zmiany w płucach np. z kaszlem czy dusznościami,
- powiększenie wątroby i śledziony,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- zajęcie szpiku,
- zajęcia podwzgórza i przysadki.
Rozwinąć się może moczówka prosta, której objawami są wzmożone oddawanie moczu i duże pragnienie.
Niekiedy zmiany narządowe są duże i dochodzi do niewydolności danego narządu.
Histiocytoza z komórek Langerhansa – przyczyny
Histiocytoza z komórek Langerhansa nie jest nowotworem, chociaż wiąże się z nadmiernym rozrostem komórek. Wynika z nadmiernej stymulacji immunologicznej. Powoduje to nagromadzenie się komórek w niektórych narządach. Jeśli zostanie on zniszczony, dochodzi do niewydolności. Nie jest znana dokładna przyczyna histiocytozy.
Płucna postać histiocytozy u osób dorosłych dotyczy tylko palaczy papierosów. Wchodzące w skład dymu tytoniowego substancje pobudzają nabłonek oskrzeli do produkcji substancji, które zwiększają ilość komórek Langerhansa. Po rzuceniu palenia objawy mogą zaniknąć.
Histiocytoza z komórek Langerhansa – diagnostyka
W razie pojawienia się u dziecka niepokojących objawów należy udać się do pediatry. Podstawą jest badanie histopatologiczne. Pobiera się w tym celu wycinek z zajętego narządu, a potem analizuje go pod mikroskopem. Do oceny funkcji poszczególnych narządów służą morfologia krwi czy badanie moczu. Wykonuje się USG jamy brzusznej, rentgen kości czy tomografię klatki piersiowej.
Histiocytoza z komórek Langerhansa – leczenie
Sporo zależy od postaci klinicznej choroby. Pojedyncze ogniska w kości można usunąć na skutek łyżeczkowania. Jeśli nie jest to możliwe, podaje się leki sterydowe. Izolowane zmiany skórne znikają w ciągu 3 miesięcy.
Objawy moczówki prostej są skutkiem niedoboru wazopresyny. W leczeniu stosuje się desmopresynę, która likwiduje objawy moczówki. Przy dużych ogniskach, które uciskają nerwy wzrokowe, skuteczna jest radioterapia. Jest ona też stosowana przy ogniskach zlokalizowanych w kręgu.
W przypadku histiocytozy rozsianej stosuje się chemioterapię i leki sterydowe stosowane dożylnie lub doustnie.
Histiocytoza często bywa nieprzewidywalna. Może ulec remisji lub progresji. U dzieci powyżej 2 lat jest niemal całkowicie wyleczalna. U dzieci młodszych ma rokowania złe i kończy się często zgonem.
Najważniejsze informacje:
- Histiocytoza z komórek Langerhansa to nie nowotwór, chociaż wiąże się z nadmiernym rozrostem histiocytów. Dotyczy głównie dzieci.
- Histiocytoza z komórek Langerhansa to w zasadzie trzy jednostki chorobowe: ziarniniak kwasochłonny, choroba Handa-Schullera-Christiana i choroba Abta-Lettelera-Siwego.
- Niekiedy zmiany narządowe są duże i dochodzi do niewydolności danego narządu.
- Płucna postać histiocytozy u osób dorosłych dotyczy tylko palaczy papierosów.
- Leczenie histiocytozy z komórek Langerhansa zależy w dużej mierze od klinicznej postaci choroby.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy histiocytoza z komórek Langerhansa jest uleczalna?
- Sporo zależy od jej postaci. U starszych dzieci jest na ogół wyleczalna, ale u maluchów do lat 2 rokowania są kiepskie. Schorzenie to często kończy się śmiercią.
- Czy histiocytoza to rak?
- Nie jest to nowotwór, chociaż ma związek z nadmiernym rozrostem komórek - histiocytów. Histiocytoza z komórek Langerhansa to w zasadzie trzy jednostki chorobowe: ziarniniak kwasochłonny, choroba Handa-Schullera-Christiana i choroba Abta-Lettelera-Siwego.