Choroba zwyrodnieniowa stawów ujawnia się na ogół po 40. roku życia i ma związek z przeciążeniem bądź nagłymi urazami. Objawia się bólem, trzeszczeniem i ograniczoną ruchomością stawów. Jest nieuleczalna, ale można spowolnić jej postępowanie.
Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny
Choroba zwyrodnieniowa stawów powstaje na skutek działania czynników mechanicznych i biologicznych uszkadzających chrząstkę stawową. Objawia się bólem stawów, trzeszczeniem, ograniczoną ruchomością i zmianami zapalnymi. Różni się od chorób autoimmunologicznych, bo nie towarzyszą jej objawy ogólnoustrojowe np. gorączka i osłabienie. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy głównie stawów biodrowych, kolanowych, rąk i kręgosłupa. Zająć jednak może cały staw.
ChZS ujawnia się zazwyczaj u pacjentów w wieku od 40 do 60 lat. W praktyce dotyczy aż 50% powyżej 40. roku życia. Na szczęście tylko u części powoduje ograniczenie sprawności. Dotyczy kobiet i mężczyzn, ale to w przypadku kobiet ma zazwyczaj cięższy przebieg. Choroba ta rozwija się powoli z okresami zaostrzeń i remisji. Zmiany się nie cofają.
Schorzenie postępuje cały czas i wynika ze zmian patologicznych, których początkiem są nadmierne przeciążenia lub nagły uraz. W efekcie dochodzi do nierównomiernego rozkładu sił działających na chrząstkę, która zaczyna się szybko zużywać. Kiedy zostanie całkowicie zniszczona, inne kości ocierają się o siebie.
Choroba zwyrodnieniowa stawów może mieć postać pierwotną i wtórną. Tę drugą powodują:
- urazy ostre i przewlekłe,
- choroby wrodzone i zaburzenia rozwojowe np. choroba Perthesa, dysplazja stawu biodrowego, koślawość kolan,
- choroby metaboliczne np. choroba Wilsona,
- choroby endokrynologiczne np. cukrzyca i niedoczynność tarczycy,
- choroby związane z odkładaniem soli wapnia,
- inne choroby np. dna moczanowa i RZS.
Są też czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby:
- starszy wiek,
- nadwaga,
- choroba w rodzinie,
- płeć żeńska,
- duża gęstość mineralna kości,
- zaburzenia czucia głębokiego,
- uprawianie w przeszłości sportu wyczynowego,
- praca zawodowa związana z wykonywaniem powtarzalnych czynności.
Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy
Choroba zwyrodnieniowa stawów na ogół zajmuje jeden lub maksymalnie kilka stawów. Jej charakterystycznymi objawami są:
- ból w czasie wykonywania ruchu w danym stawie, rzadko występuje przy spoczynku,
- sztywność, która pojawia się po okresie bezruchu,
- ograniczenie ruchomości,
- obrzęk stawu,
- trzeszczenie w stawie w czasie ruchu,
- zniekształcenie obrysu stawów.
W przypadku rąk pojawić się mogą charakterystyczne zmiany:
- guzki Boucharda na stawach międzypaliczkowych bliższych.,
- guzki Heberdena na stawach międzypaliczkowych dalszych.
Choroba zwyrodnieniowa stawów – diagnostyka
W początkowej fazie z bólem i sztywnością stawów można walczyć za pomocą domowych sposobów. Jednak, gdy nie ustępują przez kilka tygodni, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Diagnozę postawić można na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego. Przydać się może zdjęcie RTG danego stawu. Jednak samo stwierdzenie zmian bez objawów klinicznych nie stanowi podstawy do zdiagnozowania ChZS. Aby wykluczyć inne choroby trzeba niekiedy zbadać:
- OB i CRP,
- moc,
- krew,
- wykonać tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub USG.
Choroba zwyrodnieniowa stawów – leczenie
Niestety tej choroby nie da się wyleczyć, ale odpowiednia terapia może zmniejszyć jej objawy i ograniczyć dalszy postęp. Sposób postępowania zależy od stopnia nasilenia objawów, ich uciążliwości, stopnia zmian stawowych i skuteczności dotychczasowych metod leczenia.
W leczeniu ChZS wykorzystuje się metody niefarmakologiczne, farmakologiczne i operacyjne. Największą skutecznością cechują się w tym przypadku takie leki jak:
- paracetamol, który jest dość bezpieczny przy długotrwałym stosowaniu, ale nie działa przeciwzapalnie,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ, gdy paracetamol nie jest skuteczny, tego typu leki zmniejszają krzepliwość krwi, a więc nie są odpowiednie dla osób ze skazami krwotocznymi, na kolana podawać można NLPZ w formie maści,
- glikokortykosteroidy we wstrzyknięciach dostawowych, gdy dolegliwości się nasilają, a NLPZ są nieskuteczne, jednak te leki mają niekorzystny wpływ na chrząstkę stawową,
- wolno działające leki objawowe np. siarczan glukozaminy czy siarczan chondroityny, poprawę objawową dają też wstrzyknięcia kwasu hialuronowego.
Leczenie operacyjne obejmuje z kolei:
- płukanie stawu w trakcie artroskopii roztworem 0,9% NaCL we wczesnych stadiach choroby,
- endoprotezowanie stawu, a więc zastosowanie stawu sztucznego, obecnie stosuje się protezy tytanowe i to przy dużym upośledzeniu ruchomości stawu, co sprawdza się przy stawie kolanowym czy biodrowym,
- artrodeza, a więc usztywnienie stawu (rzadko).
Warto poza tym działać profilaktycznie:
- kontrolować swoją wagę, najbardziej na przeciążenia narażone są staw kolanowy i biodrowy,
- regularnie wykonywać ćwiczenia, które mogą zmniejszyć ból i sztywność stawu,
- unikać urazów,
- korygować ewentualne wady postawy,
- dbać o siłę mięśni.
Choroba zwyrodnieniowa stawów – endoproteza
Endoprotezowanie wykonuje się tylko u tych osób, u których ból jest nie do zniesienia, a ruchomość stawu mocno ograniczona. Decyzja należy oczywiście do lekarza.
Sztuczne stawy działają dobrze do 20 lat. Potem ulegają poluzowaniu – sporo zależy od tego, jak dużym obciążeniom są poddawane. Rehabilitacja po operacji trwa do 6 miesięcy.
Najważniejsze informacje:
- Choroba zwyrodnieniowa stawów ujawnia się na ogół po 40. roku życia i ma związek z przeciążeniem bądź nagłymi urazami.
- Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy głównie stawów biodrowych, kolanowych, rąk i kręgosłupa.
- Diagnozę postawić można na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego. Przydać się może zdjęcie RTG danego stawu.
- Niestety tej choroby nie da się wyleczyć, ale odpowiednia terapia może zmniejszyć jej objawy i ograniczyć dalszy postęp.
- W leczeniu ChZS wykorzystuje się metody niefarmakologiczne, farmakologiczne i operacyjne.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie są objawy zwyrodnienia stawów?
- Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się bólem, ograniczoną ruchomością, sztywnością czy obrzękiem. Zazwyczaj obejmuje jeden lub kilka stawów.
- Do czego prowadzi choroba zwyrodnieniowa?
- Prowadzić ona może do kalectwa, a więc nie należy jej lekceważyć. Wprawdzie nie da się jej wyleczyć, ale odpowiednia terapia może ją w dużej mierze zahamować.
- Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów?
- Wykorzystuje się w tym przypadku leczenie niefarmakologiczne (ćwiczenia, rehabilitacja), farmakologiczne (NLPZ, gikokortykosteroidy, paracetamol) i operacyjne (np. endoprotezowanie).