Choroba Wilsona
Choroby

Choroba Wilsona

Choroba Wilsona to schorzenie genetyczne, które polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu miedzi w ludzkim organizmie. Jej objawami są pomarańczowo-brunatne pierścienie w przedniej części rogówki oka.

Choroba Wilsona – przyczyny

Choroba Wilsona to schorzenie genetyczne mające związek z zaburzeniami gospodarki miedzi w organizmie. Wywołują je mutacje punktowe o charakterze mutacji recesywnych. Choruje 1 na 30 tysięcy osób – niezależnie od płci. Nieleczona choroba Wilsona jest niestety śmiertelna.

Choroba Wilsona – objawy

Objawy kliniczne mogą mieć różny czas manifestacji i stopień nasilenia. Choroba na ogół ujawnia się między 10. i 40. rokiem życia. Wyróżnia się trzy stadia patologii fizjologicznej choroby.

Objawy choroby Wilsona to:

  • objawy wątrobowe, w tym przewlekłe zapalenie wątroby, powiększenie wątroby, piorunujące zapalenie wątroby czy marskość wątroby, tego typu symptomy pojawiają się jako pierwsze, co nieco utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy,
  • objawy neurologiczne, w  tym drżenie kończyn górnych, ruchy potakujące głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia postawy, ataki padaczki,
  • objawy ze strony psychicznej np. schizofrenia, zachowania maniakalne czy zaburzenia osobowości. 

U zdecydowanej większości chorych zaobserwować można pomarańczowo-brunatny pierścień Kaysera-Fleishera w przedniej części rogówki. U kobiet w ciąży możliwe są nawet poronienia.

Choroba Wilsona – diagnostyka

Niestety jest to choroba genetyczna, której nie można zapobiec. Pacjenci zgłaszają się do lekarza już z pewnymi zmianami patologicznymi. 

Diagnostyka składa się z kilku etapów. Najpierw trzeba potwierdzić lub wykluczyć podobne zmiany w rodzinie chorego. Zmiany w rogówce w 99,9% przypadków pozwalają na stwierdzenie choroby Wilsona. W razie potrzeby wykonać też można badania biochemiczne:

  • oznaczenie poziomu ceruloplazminy w osoczu,
  • oznaczenie poziomu wolnej miedzi we krwi i ilości wydalanej miedzi w moczu,
  • z użyciem miedzi radioaktywnej. 

Choroba Wilsona – leczenie

Leczenie ma w tym przypadku na celu usunięcie z organizmu związanej miedzi, ułatwienie jej wydalania z organizmu i blokowanie wchłaniania jonów miedzi w przewodzie pokarmowym. Stosuje się do tego celu przede wszystkim związki chelatujące miedź i preparaty oparte na solach cynku. Daje to na ogół dobre efekty. Leczenie odbywa się w formie doustnej. Musi być kontynuowane do końca życia. 

Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia pozwalają na niemal całkowitą regresję objawów klinicznych. Trzeba jednak stale monitorować poziom miedzi w organizmie. 

Najważniejsze informacje:

  • Choroba Wilsona to schorzenie genetyczne, które polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu miedzi w ludzkim organizmie.
  • Objawy kliniczne mogą mieć różny czas manifestacji i stopień nasilenia. Choroba na ogół ujawnia się między 10. i 40. rokiem życia.
  • Zmiany w rogówce w 99,9% przypadków pozwalają na stwierdzenie choroby Wilsona.
  • Chorobę Wilsona leczy się do końca życia. Farmakoterapia daje na ogół dobre rezultaty.
  • Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia pozwalają na niemal całkowitą regresję objawów klinicznych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile się żyje z chorobą Wilsona?
Odpowiednie leczenie pozwala na niemal całkowitą remisję objawów klinicznych choroby. Nie należy więc zwlekać z wizytą u lekarza w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.
Czy choroba Wilsona jest groźna?
Jest to schorzenie nieuleczalne i groźne dla życia. Bez odpowiedniego leczenia prowadzi niestety do śmierci.
Czym jest choroba Wilsona?
To schorzenie genetyczne, które ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem miedzi w organizmie człowieka.