Cholestaza
Choroby

Cholestaza

Cholestaza to zastój żółci. Choroba to objawia się silnym swędzeniem dłoni i stóp. Potem pojawia się żółtaczka. Wymaga odpowiedniego leczenia i stosowania zbilansowanej diety.

Cholestaza – krótka charakterystyka

Cholestaza to zastój żółci. Dochodzi do niego na skutek stosowania niektórych leków, alkoholu czy narkotyków. To poważne schorzenie, które polega na niemożności odpływu żółci lub niemożności jej wydzielania do dwunastnicy. Kwasy, które zalegają w wątrobie powodują zaburzenia trawienia i uszkadzają komórki wątroby. 

Żółć to bardzo cenny produkt wątroby, który trafia do dwunastnicy przewodami wątrobowymi. Zadaniem żółci jest trawienie tłuszczów. Jeśli wypływ żółci jest zablokowany, dochodzi do cholestazy.

Wyróżnia się tutaj cholestazę wewnątrzwątrobową i zewnątrzwatrobową, w zależności od problemu, który się pojawia. Często schorzenie to pojawia się u kobiet w ciąży – w trzecim trymestrze. Wtedy rośnie stężenie hormonów płciowych. 

Objawy cholestazy

Podstawowym objawem cholestazy jest uciążliwy świąd skóry dłoni i stóp, a potem innych części ciała. Pojawia się także żółtaczka cholestatyczna – na ciele i błonach śluzowych. Kolejnymi objawami zastoju żółci są:

  • ciemny kolor moczu,
  • biały stolec,
  • powiększenie wątroby i śledziony,
  • ból brzucha. 

Czasem pojawiają się problemy ze snem i zaburzenia trawienia. Niekiedy na skórze zauważyć można pewne zmian skórne – głównie na powiekach. Do cholestazy dochodzi w efekcie przyjmowania niektórych leków, stosowania narkotyków czy nadużywania alkoholu, a także w czasie infekcji czy chorób różnego rodzaju. 

Diagnostyka cholestazy

Podstawowymi badaniami wykonywanymi w tym przypadku są próby wątrobowe. Trzeba też sprawdzić poziom bilirubiny i fosfatazy alkalicznej. Medycy analizują też oznaczenie kwasów żółciowych w surowicy czy chlorków w pocie. Czasem bada się poziom hormonów tarczycy lub aktywności cholesterolu. 

Lekarze mogą też zlecić USG jamy brzusznej. Pomocniczo wykonuje się badania genetyczne, biopsję wątroby i tomografię komputerową jamy brzusznej. 

Zastój żółci ma miejsce wówczas, gdy stężenie bezpośredniej bilirubiny wynosi 2 mg/dl.

Leczenie cholestazy

Leczenie cholestazy zależy od czynnika odpowiedzialnego za chorobę. Konieczna jest więc dokładna diagnostyka. Zazwyczaj konieczne jest odstawienie alkoholu czy leków.  

Często leczenie opiera się na wprowadzeniu specjalnych preparatów żółciopędnych, które poszerzają przewody żółciowe. Niekiedy trzeba to zrobić endoskopowo. Bywa też stosowana kuracja kwasem ursodeoksycholowym. 

Czasem cholestazę leczy się ziołami – to dobry wybór dla osób, które unikają stosowania leków. Trzeba to jednak skonsultować z lekarzem.

Cholestaza a dieta

Bardzo ważna jest w tym przypadku odpowiednia dieta. Należy jeść pokarmy pieczone, duszone lub gotowane. Zrezygnować warto z tłuszczu, cukru, kawy czy słodyczy. Odstawić należy napoje gazowane i alkohol. Zaleca się spożywanie dużej liczby warzyw i owoców. 

Transport i produkcję żółci wspierają lubczyk, kminek, oliwa, kurkuma, bazylia, mięta pieprzowa itd. Dobrze jest też pić sporo wody. 

Najważniejsze informacje:

  • Cholestaza to zastój żółci. Schorzenie to często dotyka osoby nadużywające alkohol czy stosujące niektóre leki. Pojawić się też może w trzecim trymestrze ciąży.
  • W przypadku cholestazy duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Należy wyeliminować z niej alkohol, cukier czy tłuszcze.
  • Cholestaza objawia się przede wszystkim świądem stóp i dłoni. Z czasem pojawić się może żółtaczka cholestatyczna.
  • Leczenie cholestazy zależy w dużej mierze od czynnika, który ją wywołał.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co jest przyczyną cholestazy?
Jest ona często efektem stosowania niektórych leków, zażywania narkotyków czy nadużywania alkoholu. Pojawić się też może w końcówce ciąży.
Jak wygląda leczenie cholestazy?
Sporo zależy od czynnika, który ją wywołał. Często wystarcza np. odstawienie alkoholu czy rezygnacja ze stosowania niektórych leków.
Jakie są objawy cholestazy?
Pierwszymi symptomami cholestazy są świąd stóp i dłoni. Pojawić się też może bezsenność oraz żółtaczka.