Ból barku
Choroby

Ból barku

Ból barku może mieć różne przyczyny. Czasem jest efektem zmian w barku, niekiedy z kolei wynika z chorób kręgosłupa, wątroby czy serca. Dlatego nigdy nie należy go lekceważyć.

Ból barku – krótka charakterystyka

Ból barku powstaje w barku lub wynika ze zmian w tkankach, które go otaczają. Czasem jest efektem zmian w kręgosłupie szyjnym, klatce piersiowej czy sercu. Może być stały lub okresowy. 

Bark to w zasadzie mechanizm, na który składają się liczne stawy połączone mięśniami i ścięgnami. Bark pozwala człowiekowi na wykonywanie wielu ruchów. Może jednak zawsze dojść do jego urazu. 

Ból barku, który jest efektem zmian w innych narządach to ból rzutowany. Zazwyczaj nie wzmaga się w czasie ruchów barkiem. Pojawiać się może okresowo lub towarzyszyć człowiekowi przez cały czas. Niekiedy wynika z przeciążeń, urazów i zakażeń. 

Ból barku – najważniejsze przyczyny

Ból barku zazwyczaj jest efektem problemów związanych z mięśniami, więzadłami i ścięgnami. Rzadko łączyć należy go z kośćmi. Ból barku podzielić można na trzy kategorie:

  1. Zapalenie kaletek maziowych, ścięgien i pochewek ścięgnistych – to efekt powtarzających się przeciążeń powstałych na skutek uprawiania sportu czy wykonywania danej pracy.
  2. Choroby stawów np. choroba zwyrodnieniowa stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów.
  3. Urazy w obrębie stawu barkowego – tzw. niestabilność stawu. Regularne wyskakiwanie barku przerodzić się może w jego przewlekły ból. 

Rzadziej ból okolic barku spowodowany jest guzami i infekcjami różnego rodzaju. Powodować go natomiast niekiedy mogą odma opłucnowa, zawał serca, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, infekcyjne zapalenie stawów, polimialgia reumatyczna czy uraz splotu barkowego.

Ból barku – jak wygląda diagnostyka?

Jeśli ból okolic barku nie ustępuje po kilku dniach, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Tak jest również wówczas, gdy towarzyszy mu obrzęk czy zaczerwienienie. Zwlekanie skończyć się może poważnymi deformacjami. 

Ból barku połączony dusznością i uczuciem rozpierania w klatce piersiowej oznaczać może zawał serca. Należy wtedy zadzwonić pod numer ratunkowy. 

Czasem lekarz pierwszego kontaktu może skierować pacjenta na konsultację ortopedyczną czy reumatologiczną. Niekiedy potrzebna jest pomoc rehabilitanta. Trudno określić, jakie badania będą potrzebne. Decyzja należy do lekarza. Zazwyczaj są to tomografia komputera, RTG, rezonans magnetyczny, artroskopia czy badanie przewodnictwa nerwowego. 

Ból barku pojawić się może u każdego, niezależnie od jego wieku czy aktywności fizycznej. Często powodem urazów jest sport np. za duże obciążenie w stosunku do przygotowania. Urazy barku są typowymi dolegliwościami koszykarzy, tenisistów czy siatkarzy. Ryzyko złamań jest większe u osób z osteoporozą czy chorych na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Profilaktyka i leczenie bólu barku w praktyce

Bólowi barków warto zapobiegać poprzez:

  • odpowiednią aktywność fizyczną poprzedzoną rozgrzewką,
  • regularny odpoczynek,
  • stosowanie zimnych okładów przyklejanych w bolące miejsce kilka razy dziennie na około kwadrans,
  • stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych najlepiej w formie maści,
  • właściwą rehabilitację, 
  • stosowanie zastrzyków z glikokortykosteroidów (w najtrudniejszych przypadkach). 

Czasem konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Na szczęście w 90% przypadków dolegliwości mijają po zastosowaniu tradycyjnego leczenia. nieoperacyjnego.

Najważniejsze informacje:

  • Ból barku to dolegliwości bólowe związane z samym barkiem i tkankami, które go otaczają.
  • W 90% przypadków ból barku można pokonać stosując odpowiednie leki przeciwzapalne i rehabilitację. Rzadko potrzebna jest operacja.
  • Ból barku towarzyszyć może niektórym chorobom np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów.
  • Ból barku dotknąć może każdego - niezależnie od wieku czy stopnia aktywności fizycznej. Często borykają się z nim sportowcy.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Z czego wynikać może ból barku?
Powodów jest wiele np. urazy czy różne choroby towarzyszące. Dlatego tego typu dolegliwości nigdy nie należy lekceważyć.
Jak wygląda leczenie bólu barku?
Sporo zależy od przyczyn dolegliwości. Często dobre efekty daje odpowiednio dobrana rehabilitacja. Czasem posiłkować się dodatkowo trzeba lekami przeciwzapalnymi. Rzadko trzeba wykonać zabieg operacyjny.
Jakie badania trzeba wykonać w przypadku bólu barku?
Przyczyny dolegliwości bólowych są różne i to do lekarza należy ostateczna decyzja, jakie badania trzeba wykonać. Może być to RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.