Infekcyjne zapalenie stawów
Choroby

Infekcyjne zapalenie stawów

Infekcyjne zapalenie stawów jest schorzeniem wywoływanym przez bakterie i wirusy. Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem stawu. Wymaga pomocy lekarskiej i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. 

Infekcyjne zapalenie stawów – czym jest?

Infekcyjne zapalenie stawów  to zapalenie wywołane przez bakterie, grzyby, wirusy czy pasożyty obecne w błonie maziowej, jamie stawowej czy tkankach okołostawowych. Może być ostre lub przewlekłe. Jego objawami są zaczerwienienie, obrzęk, ból i ograniczenie ruchomości stawów. Zazwyczaj zajęty jest staw kolanowy, ale zapalenie dotyczyć może także stawu barkowego, biodrowego, łokciowego czy skokowego. W grupie ryzyka znajdują się m.in. chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów i osoby po endoprotezowaniu stawu.

Infekcyjne zapalenie stawów – rodzaje i przyczyny

Wyróżnia się w zależności od drobnoustroju wywołującego chorobę:

  • nierzeżączkowe bakteryjne zapalenie stawów, które dotyczy w 50% przypadków stawu kolanowego i cechuje się wysoką śmiertelnością,
  • rzeżączkowe zapalenie stawów,  które objawia się bólem stawów, zapaleniem pochewek ścięgnistych czy zmianami skórnymi, obejmuje kolana, nadgarstki i stawy skokowe,
  • wirusowe zapalenie stawów, które zaczyna się nagle i obejmuje symetrycznie małe stawy rąk i stóp, zazwyczaj ustępuje do 3 tygodni,
  • grzybicze zapalenie stawów, które na ogół obejmuje jeden staw. 

Czynnikami ryzyka są w  tym przypadku;

  • starszy wiek,
  • upośledzenie funkcjonowania układu odpornościowego np. cukrzyca, nowotwory, choroby nerek, nadużywanie alkoholu,
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych np. glikokortykosteroidów,
  • problemy stawowe np. toczeń, dna moczanowa,
  • częste uszkodzenia i powolne gojenie się skóry.

Infekcyjne zapalenie stawów – objawy

Zakażenie objawia się przede wszystkim obrzękiem, bólem czy zaczerwienieniem stawów. Niekiedy pojawia się gorączka, a u dzieci zaobserwować można szybsze bicie serca, kiepskie samopoczucie, słaby apetyt i drażliwość. Objawy pojawiają się nagle. 

Jeśli chory stosuje jakieś leki przeciwzapalne, dolegliwości bywają niewielkie. U dorosłych schorzenie dotyka na ogół stawy kolanowe, a u dzieci biodrowe.

Infekcyjne zapalenie stawów – diagnostyka

W zdecydowanej większości przypadków infekcyjne zapalenie stawów jest skutkiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Tylko 5% przypadków to infekcje grzybicze i pasożytnicze. 

Drobnoustroje dostają się do stawów poprzez krew lub na skutek naruszenia ciągłości skóry i torebki stawowej. Zaczynają się wówczas namnażać i uwalniają endotoksyny uszkadzające staw. Tworzy się proces zapalny. Leczeniem schorzenia zajmuje się reumatolog. 

W diagnostyce IZS wykonuje się:

  • analizę płynu stawowego: lekarz pobiera z jamy stawowej płyn, co pozwala na identyfikację bakterii odpowiedzialnych za wywołanie infekcji, 
  • badania laboratoryjne z krwi np. określające OB i CRP, a więc markery stanu zapalnego,
  • badania obrazowe: USG, RTG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, scyntygrafię.

Infekcyjne zapalenie stawów – leczenie

Celem leczenia jest wyjałowienie stawu jego odbarczenie i przywrócenie prawidłowej funkcjonalności. Podstawą jest antybiotykoterapia i usunięcie ze stawu płynu wraz z tkankami martwiczymi. 

Leczenie trzeba rozpocząć szybko. W pierwszej kolejności pacjent otrzymuje antybiotyk o szerokim spektrum działania, który z czasem zamieniany jest na antybiotyk celowany. Najpierw trzeba jednak najpierw zidentyfikować czynnik wywpłujące infekcję. 

Antybiotyki początkowo podawane są dożylnie, a potem doustnie. Standardowe leczenie trwa od 2 do 6 tygodni. Sporo zależy od stanu chorego i czynnika wywołującego infekcję. 

Przy zakażeniach wirusowych pacjentowi podawane są tylko NLPZ, które hamują stan zapalny. Przy infekcjach grzybiczych stosuje się leki przeciwgrzybicze i to nawet przez 12 miesięcy. 

Poza tym codziennie należy wykonywać drenaż stawu. Płyn stawowy i tkanki martwicze usuwa się w całości aż do momentu normalizacji liczby leukocytów w płynie. Celem jest zmniejszenie ciśnienia w stawie i usunięcie drobnoustrojów. Płyn usuwa się za pomocą artroskopii lub artrocentezy.

Duże znaczenie ma szybkie uruchomienie stawu, gdy tylko infekcja jest opanowana. W tym pomocny jest fizjoterapeuta. Dzięki temu zapobiec można zapobiec ewentualnym zanikom mięśniowym i przykurczom. 

Szybka antybiotykoterapia i odbarczanie rozwiązują zazwyczaj problem infekcji. Zwlekanie może się jednak skończyć trwałymi zmianami w stawie. Rokowania są gorsze w przypadku RZS czy cukrzycy. 50% pacjentów po zakończeniu leczenia nadal ma pewne problemy ze stawem.

Najważniejsze informacje:

  • Infekcyjne zapalenie stawów jest schorzeniem wywoływanym przez bakterie i wirusy. Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem stawu.
  • U dorosłych schorzenie dotyka na ogół stawy kolanowe, a u dzieci biodrowe.
  • Drobnoustroje dostają się do stawów poprzez krew lub na skutek naruszenia ciągłości skóry i torebki stawowej.
  • Celem leczenia jest wyjałowienie stawu jego odbarczenie i przywrócenie prawidłowej funkcjonalności.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Po czym rozpoznać zapalenie stawów?
Typowymi jego objawami są obrzęk, ból, zaczerwienienie i ograniczona ruchomość stawów. U osób dorosłych schorzenie obejmuje przede wszystkim staw kolanowy.
Jak wygląda leczenie infekcyjnego zapalenia stawów?
Przy zapaleniu wirusowym kluczowe znaczenie ma antybiotykoterapia. Przy zapaleniu wirusowym stosuje się tylko NLPZ. Bardzo ważne jest poza tym odbarczanie stawu, a więc regularne usuwanie z niego płynu i komórek martwiczych.