Anizokoria
Choroby

Anizokoria

Anizokoria to nierówność źrenic. Przypadłość ta wydaje się niegroźna, ale bywa przyczyną wielu chorób. Warto ją więc zdiagnozować i zacząć leczyć. Jakie są jej przyczyny? 

Czym jest anizokoria?

U każdego człowieka szerokość źrenicy bywa nieco inna i nie ma się czym martwić. Niewielkie zmiany wcale nie muszą oznaczać choroby. Dotyczy to aż 20% osób. Jednak problem pojawia się wówczas, gdy różnica między źrenicami jest spora. Trzeba to szybko zdiagnozować.

Anizokoria to nierówność źrenic – przy czym ta różnica w szerokości wynosić musi minimum 1 mm. Jeśli pojawia się taka przypadłość, trzeba znaleźć jej przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. 

Niewielkie zmiany na ogół nie oznaczają poważnych zaburzeń okulistycznych i neurologicznych. Mowa wówczas o anizokorii fizjologicznej. 

Choroba ta pojawia się często w różnych warunkach oświetlenia. Okazuje się bowiem, że ludzkie źrenice różnie reagują na światło. Anizokoria cechuje się zaburzeniami odruchu źrenic na światło. Zauważają to często inni domownicy. Wada zostać może też wykryta w czasie rutynowego badania lekarskiego. 

Anizokoria i jej przyczyny

W praktyce anizokoria może mieć podłoże okulistyczne lub neurologiczne. Wyróżnia się tutaj:

  • anizokorię fizjologiczną, gdy nierówne źrenice nie oznaczają choroby,
  • anizokorię patologiczną, która ma związek z chorobowymi patologiami i jest objawem choroby. 

Za anizokorię patologiczną odpowiadać mogą urazy oka, jaskra, obrzęk mózgu, ostre zapalenie tęczówki, zatrucie glikolem etylenowym,migrena, stwardnienie rozsiane, niedokrwienie tęczówki, zapalenie aparatu rzęskowego, tętniak, nowotwór mózgu, pozagałkowe zapalenie nerwu gałkowego czy porażeni okołouchowego nerwu czaszkowego. 

Dlatego anizokorii nie można lekceważyć. Trzeba jak najszybciej rozpocząć jej diagnozowanie. 

Anizokoria i jej objawy

Zazwyczaj patologiczna anizokoria daje jeszcze inne objawy niż sama nierówność źrenic. Zaniepokoić powinny też bóle gałki ocznej, opadanie powiek, łzawienie oczu, światłowstręt, sztywność karku, nagłe bóle głowy czy problemy z ostrością widzenia.

Anizokoria – leczenie

Kluczem do sukcesu jest ustalenie przyczyny anizokorii. Do tego potrzebne są przede wszystkim odpowiednie badania:

  • badania okulistyczne np. badanie pola widzenia, badanie elektrofizjologiczne, badanie dna oka, badanie dopplerowskie czy badanie akomodacji oka,
  • badania obrazowe mózgu np. angiografia, rezonans, tomografia komputerowa czy ultrasonografia dopplerowska, 
  • badania neurologiczne czy laryngologiczne. 

W przypadku ustalenia przyczyny choroby, rozpocząć można odpowiednie leczenie. Przy stanach zapalnych stosuje się odpowiednio dobraną farmakoterapię. Czasem konieczne jest leczenie przeciwobrzękowe. Niekiedy wskazana jest operacja oka. 

Anizokoria a urazy głowy

Czasem przyczyną anizokorii są urazy głowy. Powstają wtedy krwiaki, co powoduje przemieszczenie  się mózgu w stosunku do kości czaszki. Źrenica po stronie krwiaka jest rozszerzona. Należy więc na samym początku wykluczyć uraz głowy. 

W przypadku małych dzieci anizokoria często jest efektem właśnie urazu czaszki i bywa bardzo groźna. Nierównym źrenicom towarzyszą wówczas wymioty, senność, bóle głowy, drgawki czy porażenie nerwów. 

Najważniejsze informacje:

  • W przypadku anizokorii mówi się o nierówności źrenic. Świadczyć może o bardzo poważnych chorobach i wymaga dokładnego zdiagnozowania.
  • Niewielka różnica w szerokości źrenic jest zazwyczaj niegroźna. To tzw. anizokoria fizjologiczna. Inaczej jest w przypadku anizokorii patologicznej, która świadczyć może nawet o nowotworze mózgu.
  • Powszechną przyczyną anizokorii są urazy głowy. Dotyczyć mogą nawet bardzo małych dzieci.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy anizokorię można wyleczyć?
Najważniejsze jest postawienie prawidłowej diagnozy. Trzeba wiedzieć, co jest przyczyną tej nieprawidłowości. Potem wdrożyć można odpowiednie leczenie farmakologiczne, ewentualnie operacyjne.
Jakie są przyczyny anizokorii?
Przyczyn anizokorii jest całkiem sporo - urazy głowy, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, zapalenie tęczówki. Dlatego tak ważne jest wykonanie w tym przypadku specjalistycznych badań okulistycznych i neurologicznych.