Amblyopia
Choroby

Amblyopia

Amblyopia, a więc niedowidzenie lub zespół leniwego oka to neurologiczne zaburzenie wzroku. Powodem zmniejszenia ostrości widzenia nie jest wada wzroku, ale brak współpracy wzroku z mózgiem.

Amblyopia – krótka charakterystyka

Amblyopia oznacza niewłaściwą współpracę oka z mózgiem. U osób zdrowych światło, które dociera do oczu jest zamieniane na sygnał nerwowy. Ten dociera do mózgu poprzez nerw wzrokowy. 

W przypadku osób chorych w jednym oku dochodzi do zaburzeń. Wynika to z nieprawidłowego procesu przekazywania sygnałów między okiem a mózgiem.  Mózg skupia się w tym przypadku tylko na jednym oku. Drugie oko zostaje pominięte – stąd nazwa leniwe oko. 

Zespół leniwego oka – przyczyny

Amblyopia na ogół dotyka dzieci. Występuje o 2-3 osób na 100. Gdy niedowidzenie jest niewykryte, w późniejszym życiu może się utrzymywać i postępować. 

Za zespół leniwego oka odpowiadać może wiele chorób. Zazwyczaj jest to zez lub anizometropia – różnowzroczność. Inne przyczyny amblyopii to nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, toksoplazmoza, wrodzona zaćma, zapalenie siatkówki czy wysięk w ciele szklistym. 

Amblyopia na ogół rozwija się w okresie niemowlęcym. Maluchy przyzwyczajają się więc do widzenia tylko na jedno oko. Nie zdają sobie sprawy z tego, że coś jest nie tak. Nikt z otoczenia tego nie zauważa. Dlatego zespół leniwego oka jest często wykrywany przypadkiem w czasie badania okulistycznego.

Amblyopia – leczenie

Całe leczenie polega na zmuszeniu oka liniowego do pracy. Czasem na dominującym oku nosi się w tym celu specjalną osłonkę. Wtedy chore oko musi pracować. Dochodzi do stymulacji rozwoju struktury mózgu odpowiedzialnej za widzenie. 

Innym rozwiązaniem jest kropienie zdrowego oka atropiną. Pacjent traci wtedy ostrość widzenia, co działa podobnie jak plastry. Nowością są specjalne elektroniczne okulary, które korygują amblyopię. 

Eksperci dodatkowo polecają ćwiczenia wzrokowe – lokalizacyjne czy celownicze. Pierwsze wymuszają prawidłowe ustawienie okna, a drugie odpowiadają za stymulowanie koordynacji między okiem i ręką. Ćwiczenia pleoptyczne z kolei polegają na oświetlaniu siatkówki za pomocą specjalnych przyrządów. 

Wzrok człowieka kształtuje się do ósmego roku życia. Dlatego leczenie trzeba rozpocząć szybko. Im później zostanie wdrożone w życie, tym będzie mniej skuteczne. Brak odpowiedniego działania może się skończyć nieodwracalnymi zmianami w narządzie wzroku. 

Czasem wykonuje się operację na leniwe oko, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów. Jest ona wskazana u osób z zezem. Taki zabieg polega na wzmocnieniu mięśnia zewnątrzgałkowego i osłabieniu mięśnia przeciwnego. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. 

Najważniejsze informacje:

  • Amblyopia zwana też zespołem leniwego oka to choroba w przypadku której jedno oko nie współpracuje z mózgiem.
  • Eksperci szacują, że zespół leniwego oka, a więc amblyopia dotyka 2-3 dzieci na 100. Często jest wykrywany przypadkowo w czasie leczenia okulistycznego.
  • Leczenie ambylopii polega przede wszystkim na zmuszaniu leniwego oka do pracy. W tym celu drugie oko jest zasłaniane lub zakrapiane atropiną. Czasem wykonuje się leczenie operacyjne, gdy te sposoby nie przynoszą efektów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest ambylopia?
Amblyopia to choroba zwana także zespołem leniwego oka. Jedno oko w tym przypadku nie współpracuje w prawidłowy sposób z mózgiem.
Czy amblyopia jest uleczalna?
Na szczęście amblyopia jest wyleczalna. Im wcześniej wykryje się schorzenie i rozpocznie leczenie, tym lepiej. Stosuje się w tym przypadku krople z atropiną lub plastry na zdrowe oko, aby zmusić te drugie do pracy. Rzadziej wykonuje się zabieg operacyjny.
Jakie są przyczyny amblyopii?
Amblyopia na ogół związana jest z zezem lub różnowzrocznością. Rzadziej zespół leniwego oka ma związek z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem.