Astygmatyzm to refrakcyjna wada wzroku. Jej objawami są niewyraźne widzenie, a także ból głowy i oczu. Wiele osób nie jest świadomych istnienia tej wady, a jej leczenie jest konieczne. Stosuje się tutaj przede wszystkim okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe.
Z artykułu dowiesz się:
Astygmatyzm – charakterystyka, objawy
Astygmatyzm zwana niezbornością to wada refrakcyjna. Oznacza to, że układ optyczny ona nie skupia na siatkówce równoległej wiązki promieniowania świetlnego. Podstawowymi elementami tego układu są rogówka i soczewka. Dlatego wyróżnia się astygmatyzm rogówkowy i soczewkowy (rzadszy).
Astygmatyzmowi towarzyszą na ogół inne wady refrakcji. Jeśli oko jest krótko lub dalekowzroczne, a przy tym ma cechy niezborności, mówi się o astygmatyzmie złożonym. W sytuacji, gdy w jednej osi jest dalekowzroczność, a w drugiej krótkowzroczność, pojawia się astygmatyzm mieszany.
Astygmatyzm czasem bywa następstwem urazu gałki ocznej czy innej choroby oczu. Objawami schorzenia są bóle głowy i oczu oraz niewyraźne widzenie przy patrzeniu w każdym kierunku. Do postawienia diagnozy konieczna jest konsultacja okulistyczna.
Astygmatyzm – diagnostyka
W praktyce astygmatyzm często pozostaje niezdiagnozowany. Pacjenci nie zgłaszają się bowiem do lekarza. Z czasem jednak problemy ze wzrokiem mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Lekarz do określenia stopnia astygmatyzmu wykorzystuje keratometr. Wynik badania ma formę kolorowej mapy, która obrazuje rogówkę. Ryzyko zachorowania na niezborność jest większe u osób, które miały takie przypadki w rodzinie. Chorobie nie da się zapobiec – medycyna nie zna takich metod.
Astygmatyzm – leczenie
Chorzy w tym przypadku muszą nosić odpowiednio dobrane szkła kontaktowe lub okulary korekcyjne. Stosuje się tutaj soczewki cylindryczne i cylindryczno-sferyczne.
Alternatywą jest leczenie chirurgiczne z użyciem LASEK, LASIK i fotokeratekomii refrakcyjnej. Zabiegi te pozwalają na zmianę kształtu rogówki i uzyskanie odpowiedniej ostrości wzroku.
Najpopularniejszą firmą laseroterapii jest w tym przypadku LASIK. Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa kilka minut. Nie wymaga żadnej hospitalizacji. Przez jakiś czas pacjent może odczuwać dziwne uczucie i mieć zamazany wzrok. Wszystko jednak wraca do normy w ciągu kilku dni. Większość osób nie musi już nosić okularów i szkieł kontaktowych. Zdarza się jednak, że zabieg tylko zmniejsza wadę wzroku o kilka dioptrii.
Niestety leczenie operacyjne nie może zostać wykonane u każdego pacjenta.
Najważniejsze informacje:
- Astygmatyzm jest refrakcyjną wadą wzroku. Często występuje razem z krótko i dalekowzrocznością. Typowymi objawami niezborności są zamazane pole widzenia i bóle oczu.
- Osoby cierpiące na astygmatyzm muszą nosić odpowiednio dobrane szkła kontaktowe lub okulary korekcyjne. Rzadziej wykonuje się zabiegi laserowe np. LASIK.
- Wiele osób nie jest świadomych swojej wady wzroku. Tymczasem wymaga ona podjęcia leczenia.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czym jest niezborność?
- To refrakcyjna wada wzroku, która objawia się bólami głowy i oczu oraz zamazanym, niewyraźnym widzeniem.
- Jak leczyć astygmatyzm?
- Zazwyczaj stosuje się w tym przypadku odpowiednio dobrane szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Rzadko wykonywane są zabiegi operacyjne - laseroterapie.