Alergia na orzeszki ziemne
Choroby

Alergia na orzeszki ziemne

Alergia na orzeszki ziemne jest bardzo niebezpieczna. Orzechy to silne alergeny, które mogą wywołać nawet groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Alergia ta dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Trzeba się z nią zmagać do końca życia.

Alergia na orzeszki ziemne – charakterystyka

Wiele dzieci cierpi na alergię na orzeszki ziemne. W krajach zachodnich to schorzenie dotyka 1% populacji. Alergenami są orzechy i produkty, które je zawierają. 

Ludzki układ immunologiczny chroni organizm przed drobnoustrojami różnego rodzaju. Gdy dochodzi do alergii, reaguje on w sposób nieprawidłowy. Zaczyna traktować alergeny jako substancje szkodliwe i podejmuje z nimi walkę. Uwalnia do krwi różne substancje, które powodują reakcję alergiczną o różnym nasileniu. 

Problemem są w tym przypadku zawarte w orzeszkach białka. To silne alergeny, które powodować mogą poważne reakcje alergiczne. Są odporne na działanie wysokich temperatur. 

Ryzyko wystąpienia alergii na orzeszki ziemne zwiększają:

  • wiek, alergia ta często dotyczy dzieci,
  • uczulenia po spożyciu orzeszków w przeszłości, 
  • inne alergie,
  • choroby alergiczne w rodzinie,
  • atopowe zapalenie skóry.

Alergia na orzeszki ziemne – objawy

Objawy pojawiają się już po spożyciu bardzo niewielkiej ilości orzeszków. Zazwyczaj zaobserwować można je już w ciągu kilku minut. Są to świąd, pokrzywka, wymioty, biegunka, alergiczny nieżyt nosa czy owrzodzenia jamy ustnej. U astmatyków pojawić się mogą dodatkowo duszności. 

Objawy zwiększyć może większa liczba spożytego alkoholu czy zażycie aspiryny zawierającej kwas acetylosalicylowy. 

W przypadku wystąpienia silnych objawów należy wezwać pogotowie. Są to szybkie tętno, zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi, trudności z oddychaniem czy zaburzenia świadomości. Świadczyć one mogą o wstrząsie anafilaktycznym. Na takie zaostrzenie narażeni są na pewno astmatycy.

Alergia na orzeszki ziemne – diagnostyka

Pierwsze objawy alergii na orzeszki ziemne pojawiają się u dzieci. Leczeniem zajmują się więc lekarze pediatrzy. U osób dorosłych są to lekarze pierwszego kontaktu. Czasem konieczna jest też konsultacja alergologiczna. 

Objawy różnych alergii są do siebie zbliżone, co utrudnia znalezienie alergenu. Niektórzy są zresztą uczuleni jednocześnie na kilka substancji. Orzeszki ziemne wchodzą też w skład wielu produktów, które z pozoru nie mają z nimi nic wspólnego. Tymczasem właściwa diagnostyka jest w  tym przypadku niezwykle istotna. Wykonuje się więc badania:

  • testy skórne,
  • badanie krwi, a dokładniej test RAST,
  • kontrolowane ekspozycje w warunkach szpitalnych.

Alergia na orzeszki ziemne – leczenie

Niestety alergii na orzeszki ziemne nie da się wyleczyć. Trzeba ich przede wszystkim unikać. To bywa trudne, bo wiele pokarmów zawiera orzeszki. Pomocniczo stosuje się więc leki przeciwhistaminowe. Histamina to substancja wydzielana w trakcie odpowiedzi układu immunologicznego na alergen. Leki przeciwhistaminowe zmniejszają jej wydzielanie, a więc łagodzą objawy alergii. 

W sytuacjach zagrożenia życia stosuje się adrenalinę. Osoby cierpiące na silne uczulenie powinny nosić ją ze sobą na co dzień. W przypadku alergii na orzeszki ziemne nie wykonuje się odczulania.

Najważniejsze informacje:

  • Alergia na orzeszki ziemne to jeden z najpoważniejszych rodzajów alergii. Dotyka 1% populacji i stanowić może zagrożenie dla życia.
  • Unikanie orzeszków ziemnych bywa trudne, bo wchodzą one w skład wielu pokarmów.
  • Do łagodzenia objawów alergii na orzeszki ziemne wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe. Nie sprawdza się w tym przypadku odczulanie. W skrajnych przypadkach trzeba sięgnąć po adrenalinę.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy orzeszki ziemne mogą uczulać?
Orzeszki ziemne to jeden z największych alergenów. Szacuje się, że uczulonych jest na nie około 1% populacji. Często alergia ta dotyczy małych dzieci. Zazwyczaj trzeba się z nią zmagać do końca życia.
Jak wygląda uczulenie na orzeszki ziemne?
Objawia się podobnie jak inne alergie pokrzywką, świądem, wymiotami czy nudnościami. Dojść może również do groźnego dla zdrowia wstrząsu anafilaktycznego. Nagły spadek ciśnienia krwi czy utrata świadomości stanowią podstawę do natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego.
Co uczula w orzeszkach ziemnych?
Odpowiedzialne są za to niektóre białka obecne w ich składzie. W praktyce orzeszków ziemnych trudno jest unikać, bo znajdują się w naprawdę wielu produktach spożywczych.