zgorzel zęba
Choroby

Zgorzel zęba

Zgorzel zęba to nic innego jak gangrena. Dochodzi wówczas do gnicia ognisk martwicy. Objawia się to silnym bólem oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Tego problemu nie należy bagatelizować. Nieleczona zgorzel zęba prowadzić może bowiem do zapalenia mięśnia sercowego lub groźnej dla życia sepsy.

Jak wygląda zgorzel zęba?

Zgorzel zęba jest poważnym stanem zapalnym miazgi zębowej. Jest następstwem procesów gnilnych i martwiczych, do których doprowadziła nieleczona próchnica. Czynny udział mają w tym także bakterie beztlenowe.

Zgorzel zęba można dość łatwo rozpoznać. Pojawia się dokuczliwy ból, który na ogół promieniuje do ucha czy szczęki. Leczenie objawowe (stosowanie NLPZ łagodzących ból) daje jedynie krótkotrwałą ulgę. Nie rozwiązuje jednak całego problemu.

Zgorzel miazgi zęba wymaga profesjonalnego leczenia stomatologicznego. W przeciwnym wypadku może dojść do bardzo groźnych powikłań. Ze zgorzeli wydzielają się bowiem szkodliwe dla organizmu toksyny np. neurydyna i kadaweryna. Zgorzel jest w zasadzie gangreną.

Jak tworzy się zgorzel miazgi zęba?

Proces ten trwa wiele miesięcy, a niekiedy i lat. Zazwyczaj odbywa się to w następujący sposób:

  1. Na zębach odkłada się płytka nazębna. To miękki osad składający się z węglowodanów, który kolonizują bakterie. Z czasem płytka przekształca się w kamień nazębny, który jest twardy i ściśle przylega do szkliwa. Do tego prowadzą zaniedbania higieniczne.
  2. Zaczyna rozwijać się próchnica. Jest to choroba, która polega na mineralizacji zęba. Niszczy warstwy zewnętrzne, a potem miazgę zębową.
  3. Kolejnym etapem jest obumieranie tkanek miazgi. Wszystko to odbywa się w środowisku ciepłym i wilgotnym, do którego nie dociera tlen. Dlatego w ogniskach martwicy pojawiają się beztlenowe bakterie gnilne.

Zgorzel zęba – objawy

Objawy są w tym przypadku charakterystyczne. Przede wszystkim pacjenci odczuwają pulsujący ból zęba. Jeśli problem dotyczy zębów trzonowych, ból często przenosi się na ucho, skroń, szczękę itd. Jest to wynikiem ciśnienia wytwarzanego przez gazy uwalniające się w zepsutym zębie, jeśli zgorzel jest zamknięta. Ból szczególnie mocno odczuwany jest podczas spożywania zimnych i gorących pokarmów. Co ciekawe, dolegliwości bólowe nie są odczuwane wówczas, gdy komora zęba jest otwarta.

Zgorzel objawia się na pewno przez brzydki gnilny zapach wydobywający się z zęba i otaczających go tkanek. W ustach wyczuwalny może być nieprzyjemny posmak. Jeśli ząb jest zamknięty, może dojść do opuchnięcia dziąseł. Czasem pojawiają się objawy grypopodobne – ból gardła, ból migdałków, gorączka, rozbicie, bóle mięśni i stawów czy powiększone węzły chłonne.

Jak leczy się zgorzel zęba?

Rozpocząć należy zawsze od dokładnej diagnostyki. Potrzebny jest na pewno szczegółowy wywiad lekarski wraz z wykonaniem zdjęcia RTG. Jeśli zmiany zapalne są mocno zaawansowane, jedynym rozwiązaniem jest niestety leczenie kanałowe (endodontyczne).

Jeśli zapalenie jest nieodwracalne, ale pozbawione dużych ognisk martwicy, stosowana jest często nowoczesna metoda ekstyrpacji. Polega ona na wydobyciu z kanału zębowego chorej miazgi. Wszystko to odbywa się oczywiście przy znieczuleniu. W przypadku zaawansowanej martwicy, wykonuje się jednak klasyczne leczenie kanałowe.

Może się zdarzyć tak, że omawiane zabiegi nie przyniosą efektu. Czasem są też problemy techniczne, które nie pozwalają na ich przeprowadzenie. Wtedy konieczna może być ekstrakcja zęba.

Zgorzel zęba – co zrobić w tej sytuacji?

Trzeba zacząć tutaj od wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nie ma w tym przypadku czasu na zwlekanie. Stosowanie leków przeciwbólowych daje jedynie chwilową ulgę, ale nie rozwiązuje problemu. Zgorzel gazowa zęba nie może być niestety wyleczona domowymi sposobami.

Nieleczona zgorzel z czasem prowadzić może do bardzo poważnych powikłań – sepsy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy zapalenia mięśnia sercowego.

Najważniejsze informacje:

  • Zgorzel zęba to poważna choroba, która wymaga podjęcia leczenia stomatologicznego. Stosowanie niesterylnych leków przeciwbólowych jedynie na jakiś czas maskuje dolegliwości bólowe. Zazwyczaj stosuje się w tym przypadku leczenie kanałowe.
  • Powstanie zgorzeli ma związek z niewystarczającą higieną jamy ustnej. Nieleczona próchnica z czasem prowadzić może do rozwoju zgorzeli zębowej.
  • Zgorzeli zębowej nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Jednocześnie nie należy jej bagatelizować. W skrajnych przypadkach prowadzić może do reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego czy sepsy.
  • Zgorzel zęba wiąże się z uciążliwym, pulsującym bólem w jamie ustnej, ale tylko w przypadku zgorzeli zamkniętej. Przy zgorzeli otwartej ból nie zawsze występuje. Z ust wydobywa się jednak nieprzyjemny zapach. Pacjent może mieć też objawy grypopodobne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym grozi zgorzel zęba?
Zgorzel zębowa wymaga szybkiej konsultacji stomatologicznej i podjęcia odpowiedniego leczenia. Nieleczona prowadzi w skrajnych wypadkach do sepsy czy zapalenia mięśnia sercowego.
Jak dochodzi do rozwoju zgorzeli zębowej?
Wszystko zaczyna się od zaniedbań w higienie jamy ustnej. Na zębach odkłada się płytka nazębna, które następnie przechodzi w kamień nazębny. Rozwija się próchnica. Na końcu następuje obumieranie tkanek zęba. Mają tym udział bakterie gnilne.
Czy zgorzel zęba da się wyleczyć?
Stosowanie standardowych leków przeciwbólowych na dłuższą metę nie ma sensu. Konieczne jest specjalistyczne badanie lekarskie. Zazwyczaj jest to leczenie endodontyczne. W skrajnych przypadkach konieczna jest esktrakcja zęba.