Skolioza jest trwałym skrzywieniem kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Jakiego są jej przyczyny i objawy? Jak powinno wyglądać kompleksowe leczenie skoliozy?
Skolioza – krótka charakterystyka
Skolioza to trwałe skrzywienie kręgosłupa w aż trzech płaszczyznach – czołowej, strzałkowej i poprzecznej.
Płaszczyzna czołowa przebiega równolegle do czoła. Dzieli ciało na część przednią i tylną. W tej płaszczyźnie pojawia się skrzywienie boczne kręgosłupa. Płaszczyzna strzałkowa (środkowa) dzieli ciało na część prawą i lewą. To w tej płaszczyźnie tworzy się kifoza w odcinku piersiowym i lordoza w odcinku lędźwiowy. Płaszczyzna poprzeczna z kolei przebiega poziomo – pod kątem prostym do płaszczyzny pośrodkowej. Dzieli ciało na część górną i dolną. Dochodzi w niej do rotacji osiowej kręgów. Jeśli kąt skrzywienia przekracza 10 stopni w mierze Cobba wyróżnia się skoliozę idiopatyczną.
Skolioza to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. Schorzenie powoduje też deformacje w klatce piersiowej, a niekiedy i przebudowę narządów wewnętrznych.
Skolioza a skrzywienie boczne kręgosłupa
Sama nazwa skolioza wywodzi się z łaciny i określenia scoliosis. Oznacza boczne skrzywienie kręgosłupa. W Polsce używa się tych nazw zamiennie, co nie do końca jest prawidłowe.
Skolioza to skrzywienie trójpłaszczyznowe, a więc nie tylko skrzywienie boczne, które obserwuje się w płaszczyźnie czołowej. Pojawia się też zniekształcenie w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej.
Skolioza u dzieci
Wyróżnia się kilka rodzajów skolioz: idiopatyczną, kostnopochodną, mięśniowopochodną i nerwopochodną.
Najpopularniejsza jest skolioza idiopatyczna. Stanowi 80% przypadków. Jej etiologia nie jest do końca jasna. Być może stoi za nią wieloczynnikowa patologia ośrodkowego układu nerwowego.
Skolioza idiopatyczna atakuje dzieci i zazwyczaj gwałtownie postępuje w okresie wzrostu kości.
Skolioza u osób dorosłych
W przypadku osób dorosłych skolioza to na ogół deformacja idiopatyczna, która została zapoczątkowana jeszcze w dzieciństwie. To czy będzie dalej postępować zależy w dużej mierze od kąta skrzywienia w chwili wykrycia choroby i szybkości rozpoczęcia leczenia.
W przypadku osób dorosłych wyróżnia się też skoliozę, która wywoływana jest przez chorobę zwyrodnieniową. Jej kąt skrzywienia nie przekracza 30 stopni.
Skolioza – leczenie
Leczenie skoliozy zależy w dużej mierze od stopnia skrzywienia kręgosłupa i wieku chorego. Skolioza dziecięca jest leczona na ogół zachowawczo. Układ kostny dziecka jest bowiem plastyczny i niedojrzały. Przed ukończeniem 10. roku życia nie wykonuje się operacji skoliozy. Podstawą są ćwiczenia korekcyjne i noszenie gorsetu ortopedycznego.
Jednak już skolioza młodzieńcza wymagać może leczenia operacyjnego. Sporo zależy od stopnia jej zaawansowania. Podstawowym celem leczenia jest zahamowanie progresji skoliozy. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka. W przypadku znacznego skrzywienia kręgosłupa jedynym rozwiązaniem jest operacja.
Najważniejsze informacje:
- Skolioza jest trwałym skrzywieniem kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej.
- Wyróżnia się kilka rodzajów skolioz: idiopatyczną, kostnopochodną, mięśniowopochodną i nerwopochodną.
- Leczenie skoliozy zależy w dużej mierze od stopnia skrzywienia kręgosłupa i wieku chorego.
- Podstawowym celem leczenia jest zahamowanie progresji skoliozy. Warto więc jak najwcześniej zgłosić się do lekarza.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to jest skolioza?
- Skolioza to trwałe skrzywienie kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej.
- Co jest przyczyną skoliozy?
- U osób dorosłych skolioza jest niekiedy efektem choroby zwyrodnieniowej. U dzieci przyczyny jej powstawania nie są do końca poznane.
- Jak wygląda leczenie skoliozy?
- Zależy od stopnia jej zaawansowania. Początkowo są to ćwiczenia korekcyjne, ale w najtrudniejszych przypadkach konieczna może być operacja.