Kifoza
Choroby

Kifoza

Kifoza nie jest w zasadzie chorobą, ale naturalnym skrzywieniem kręgosłupa. Dopiero patologiczne zmiany w tym zakresie są powodem do niepokoju. Czym w praktyce są okrągłe plecy, kifoza szyjna czy kifoza spłycona?

Kifoza – krótka charakterystyka

Kifoza jest łukowatym wygięciem kręgosłupa w stronę przebiegu – patologicznym lub fizjologicznym. Gdy występuje na odcinku piersiowym i krzyżowym oraz mieści się w granicach normy, nie jest schorzeniem czy wadą anatomiczną. To zupełnie normalna krzywizna. Zdarzają się jednak kifozy o zbyt dużym nasileniu czy nieodpowiedniej lokalizacji.

Patologicznymi kifozami są:

  • kifoza lędźwiowa,
  • kifoza szyjna,
  • hypokifoza piersiowa, a więc kifoza piersiowa zniesiona lub spłycona,
  • hyperkifoza piersiowa czyli okrągłe plecy lub kifoza piersiowa pogłębiona. 

Fizjologiczna kifoza piersiowa – czym jest?

Kifoza piersiowa to naturalna krzywizna kręgosłupa, która tworzy się w życiu płodowym i ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Stabilizuje ona postawę ciała, amortyzuje przeciążenia pionowe, utrzymuje odpowiednią pozycję głowy czy zapewnia mięśniom okalającym kręgosłup właściwe napięcie. 

Prawidłowa kifoza piersiowa ma miejsce wówczas, gdy wygięcie kręgosłupa wynosi od 20 do 40 stopni. Wartości mniejsze oznaczają hypokifozę, a większe hyperkifozę. 

Hyperkifoza piersiowa – okrągłe plecy

Hyperkifoza piersiowa zwana okrągłymi plecami jest wygięciem kręgosłupa na wysokości piersi, które przekracza 40 stopni. Jest stanem patologicznym, który wymaga rehabilitacji, a niekiedy leczenia chirurgicznego. 

Pacjenci mają w tym przypadku przygarbioną sylwetkę – okrągłe plecy. Pojawiają się u nich różne problemy – przeciążenia kręgosłupa, zbyt duże napięcie mięśniowe, ograniczenie ruchomości ciała czy zaburzenia funkcji oddychania. 

Hypokifoza – kifoza piersiowa spłycona i zniesiona

Hypokifoza, a więc kifoza piersiowa płucna jest stanem, w którym krzywizna pleców nie przekracza 20 stopni.  Plecy są wówczas proste. Pacjent nie odczuwa bólu i ten stan nie jest zbyt groźny, chyba że dojdzie do całkowitego zniesienia kifozy w odcinku piersiowym. 

Gdy kręgosłup staje się idealnie prosty następuje ograniczenie jego ruchomości, rozwój zmian zwyrodnieniowych czy zmniejszenie objętości klatki piersiowej. 

Kifoza szyjna – czym jest?

Kifoza szyjna to zjawisko patologiczne. Polega na wygięciu szyjnego odcinka kręgosłupa do tyłu. Jest efektem długotrwałej nieprawidłowej pozycji ciała z głową wysuniętą do przodu. Często dotyczy osób wykonujących prace biurowe przed komputerem i biernych fizycznie. 

Patologiczna kifoza szyjna objawia się bólem głowy i karku, sztywnieniem mięśni, zawrotami głowy czy pogorszeniem widzenia. 

Kifoza – przyczyny

Przyczyny patologicznej kifozy są różne. Zazwyczaj jest ona wynikiem krzywicy, osteoporozy, skoliozy, choroby Scheuermanna (kifoza młodzieńcza), wad postawy, gruźlicy, schorzeń neurologicznych, siedzącego trybu życia, nowotworów, wad wzroku, nadużywania telefonu komórkowego czy stanów depresyjnych.

Kifoza – leczenie

Leczenie kifozy zależy w dużej mierze od jej rodzaju i stopnia nasilenia. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku profilaktyka. Ważna jest również odpowiednio dobrana fizjoterapia. Ćwiczenia należy wykonywać pod okiem doświadczonego rehabilitanta, a potem samodzielnie. Często mają one charakter oddechowy. 

Przy dużych skrzywieniach konieczne jest leczenie operacyjne np. izolowane tylne usztywnienie kręgosłupa, przednia korekcja kręgosłupa czy przednie uwolnienie kręgosłupa.

Najważniejsze informacje:

  • Kifoza nie jest w zasadzie chorobą, ale naturalnym skrzywieniem kręgosłupa. Dopiero patologiczne zmiany w tym zakresie są powodem do niepokoju.
  • Prawidłowa kifoza piersiowa ma miejsce wówczas, gdy wygięcie kręgosłupa wynosi od 20 do 40 stopni.
  • Hyperkifoza piersiowa zwana okrągłymi plecami jest wygięciem kręgosłupa na wysokości piersi, które przekracza 40 stopni.
  • Hypokifoza, a więc kifoza piersiowa płucna jest stanem, w którym krzywizna pleców nie przekracza 20 stopni.
  • Kifoza patologiczna piersiowa objawia się bólem głowy i karku, sztywnieniem mięśni, zawrotami głowy czy pogorszeniem widzenia.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to jest kifoza?
Prawidłowa kifoza fizjologiczna nie jest chorobą, ale ale naturalnym skrzywieniem kręgosłupa. Dopiero patologiczne zmiany w tym zakresie są powodem do niepokoju i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Czy kifozę da się wyleczyć?
Przy niewielkich odchyleniach od normy trzeba zadbać o odpowiednią fizjoterapię. Duże zmiany oznaczają konieczność wdrożenia leczenia operacyjnego.
Co może doprowadzić do nadmiernej kifozy?
Często schorzenie jest wynikiem wielu schorzeń np. osteoporozy, nowotworów czy kifozy młodzieńczej. Problem mogą mieć też osoby wykonujące na co dzień siedzącą i mało aktywne fizycznie.