Nowotwór ślinianki
Choroby

Nowotwór ślinianki – Jakie są objawy i rokowania? Jak go rozpoznać?

Nowotwór ślinianki nie jest często występującą chorobą. Badania statystyczne wskazują, że stanowi on około 2 procent wszystkich nowotworów, które są wykrywane w okolicy głowy oraz szyi. Dobrą wiadomością jest to, że guzy ślinowych gruczołów to najczęściej łagodne zmiany. Szacuje się, że około 15 procent z nich są zmianami złośliwymi. Jakie występują objawy przy nowotworze ślinianki? Jak leczy się ten rodzaj nowotworu? Jak szacowane są rokowania? Postarajmy się znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Nowotwór ślinianki – co to takiego?

Abyśmy mogli zacząć rozważania na temat tego nowotworu, to wypadałoby zacząć od jego zdefiniowania. Nowotwór ślinianki to zmiany w obrębie ślinowych gruczołów. Przybierać mogą postać łagodną, złośliwą, a także nowotworopodobną. Guzy ślinianek są bardzo rzadko wykrywane.

Jak dotąd nie jest znany sam początek tego nowotworu oraz skąd się wziął. Naukowcy jednak ustalili wszelkie czynniki ryzyka rozwoju tej choroby. Na jakie czynniki wskazali? Należą do nich:

  • Genetyczne mutacje,
  • Choroba alkoholowa,
  • Uzależnienie od nikotyny,
  • Zakażenia wirusowe,
  • Niedobory witamin,
  • Kontakt z niklem,
  • Ekspozycja na jonizujące promieniowanie,
  • Innego rodzaju czynniki środowiskowe.

Jakie rodzaje nowotworów ślinianki można wyróżnić?

Nowotwory ślinianek są różnie klasyfikowane. Można zachorować na nowotwór śliniaki podżuchwowej, przyusznej, podjęzykowej, a także małych ślinowych gruczołów.

Najczęściej guzy się pojawiają w przyusznej śliniance. Drugą lokalizacją są ślinowe gruczoły podżuchwowe.

Co może świadczyć o nowotworze ślinianki?

Niezmiernie ważne jest poznanie objawów nowotworu ślinianki. Nie są one jednak takie oczywiste. Zależą bowiem od histologicznego typu guza oraz miejsca, w którym się znajduje. Najczęściej pacjenci wyczuwają guzek palpacyjnie. Nowotwory łagodne występują pod postacią guzków wolno rosnących oraz pojedynczych. Takowe nie bolą. Wyróżniają się ruchomością. Całkowicie inaczej objawia się rak ślinianki. W palpacyjnym badaniu można wyczuć guzki bolesne, nieruchome, ale szybko rosnące.

Przy raku ślinianki powiększone są okolice węzłów chłonnych. Gdy nowotwór jest złośliwy i znajduje się już w zaawansowanym stadium, można się doszukać owrzodzeń skóry, zaburzeń czucia, czy też porażenia nerwu twarzowego.

W jaki sposób można rozpoznać ten rodzaj nowotworu?

Na pewno nie wystarczy samo palpacyjne badanie. Konieczne są badania dodatkowe. Lekarz swojego pacjenta pokieruje na obrazowe badania. Może to być tomografia, rezonans, czy też badanie ultrasonograficzne.

Gdy wyniki wskażą złośliwą zmianę, to konieczna będzie biopsja. Jest ona wykonywana cienką igłą. Podczas tego badania zostaną już rozwiane wszelkie wątpliwości.

Jak wygląda leczenie nowotworu ślinianki?

Nowotwory tego rodzaju leczone są chirurgicznie. Guz jest usuwany razem ze zdrowymi tkankami, które znajdują się wokół niego. Gdy zmiana jest łagodna, to chirurgiczne usunięcie w zupełności wystarczy. Niekiedy jednak konieczna jest radioterapia.

Guzy ślinianek są bardzo często odporne na radioterapeutyczne leczenie. W związku z powyższym rokowania dla pacjentów ze złośliwym nowotworem nie są zbyt pomyśle. Bardziej optymistyczne są rokowania dla pacjentów ze złośliwymi guzami w obrębie ślinowych gruczołów.

Usunięcie całkowite raka ślinianki podjęzykowej jest niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ ten typ nowotworu ma tendencje do naciekania. Tutaj rokowania są rzeczywiście bardzo niekorzystne.

Nowotwory ślinianki są leczone przy wykorzystaniu naświetlania promieniowania fotonowego.

Najważniejsze informacje:

  • Wyróżnia się różnego rodzaju nowotwory ślinianek. Można zachorować na nowotwór śliniaki podżuchwowej, przyusznej, podjęzykowej, a także małych ślinowych gruczołów. Najczęściej guzy się pojawiają w przyusznej śliniance. Drugą lokalizacją są ślinowe gruczoły podżuchwowe.
  • Aby rozpoznać nowotwór ślinianki konieczne są badania dodatkowe. Lekarz pacjenta kieruje na obrazowe badania. Może to być tomografia, rezonans, czy też badanie ultrasonograficzne. Gdy wyniki wskażą złośliwą zmianę, to konieczna będzie biopsja.
  • Nowotwory ślinianki leczone są chirurgicznie. Guz jest usuwany razem ze zdrowymi tkankami, które znajdują się wokół niego. Gdy zmiana jest łagodna, to chirurgiczne usunięcie w zupełności wystarczy. Niekiedy jednak konieczna jest radioterapia.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Do jakiego lekarza udać się podejrzewając u siebie nowotwór ślinianki?
Gdy zauważyliśmy u siebie niepokojące objawy i podejrzewamy nowotwór ślinianki, to nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza. Czym prędzej należy zapisać się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego. Lekarz zleci konkretne badania. Gdy diagnoza się potwierdzi, to leczenia podejmuje się już u onkologa.
Jak długo trwa leczenie raka ślinianki?
To, jak długo trwa leczenie raka ślinianki, jest zależne od wielu czynników. W niektórych przypadkach leczenie ogranicza się do wycięcia guzka, a więc nie jest długotrwałe. W przypadku radioterapii lekarz ustala czas trwania leczenia indywidualnie.
Czy przy nowotworze ślinianki dochodzi do przerzutów?
Przy guzach złośliwych ślinianek często dochodzi do naciekania okolicznych tkanek. Mogą pojawić się także przerzuty do węzłów chłonnych. Ich pojawienie określa się w granicy od 40 do 70 procent. Przerzuty mogą się pojawić w kościach, płucach, a nawet w mózgu.