Motylica wątrobowa
Choroby

Motylica wątrobowa

Motylica wątrobowa jest groźnym pasożytem rozwijającym się w ludzkim organizmie. Prowadzić może do zaburzeń trawienia czy żółtaczki. Czym jest przywra wątrobowa i w jaki sposób można się nią zarazić?

Motylica wątrobowa – krótka charakterystyka

Motylica wątrobowa to pasożyt bytujący w organizmach koni, bydła, owiec czy zajęcy. Klasyfikowany jest jako przywra digeniczna – odmiana płazińca. W dorosłej postaci osiąga do 50 mm długości i 10 mm grubości. Ma niewielkie kolce, za pomocą których zagnieżdża się w ciele żywiciela. 

Cykl rozwojowy motylicy wątrobowej jest dość skomplikowany. U człowieka jest ona obecna rzadko, ale jest jednocześnie bardzo niebezpieczna. Prowadzi do schorzenia zwanego fascjolozą. Obejmuje ono drogi żółciowe wątroby i wywołuje zaburzenia jej funkcji. W skrajnych przypadkach rozwija się żółtaczka.

Motylica wątrobowa – zakażenie

Człowiek rzadko zakaża się motylicą wątrobową, ale się to zdarza. Zazwyczaj dochodzi do tego na skutek spożycia surowych, nieprzetworzonych i kiepsko umytych roślin, na których znajdują się larwy.  

Do zakażenia może też dojść w efekcie wypicia nieprzegotowanej wody z naturalnych zbiorników. Larwy rozwijają się w wątrobie. Po 7 dniach osiągają dorosłą postać i wywołują fascjolozę. Przywra nie przenosi się z człowieka na człowieka. 

Motylica wątrobowa przed osiągnięciem dojrzałej postaci przechodzi kilka faz rozwoju. W Polsce żywicielem larw jest głównie błotniarka moczarowa- ślimak z rodzinu błotniarkowatych. Dorosłe osobniki bytują już w organizmach zwierząt. 

  1. Dojrzałe pasożytyskładają jaja wydalane z kałem żywicieli do otoczenia. 
  2. Z zapłodnionych jaj rozwijają się larwy. Dostają się do organizmu błotniarki i ta przekształcają się w sporocystę.
  3. Powstają redie macierzyste, a w nich redie potomne  – pierwsze larwy pokolenia hermafrodytyczne. 
  4. Ceriakie opuszczają organizm ślimaka i trafiają do otoczenia. Przekształcają się w drugą larwę – metacerkarię odprną a warunki zewnętrzne. 
  5. Larwa dostaje się do organizmu żywiciela zwierzęcego, tam dojrzewa i składa jaja.

Motylica wątrobowa – objawy

Motylica kolonizuje początkowo organizm człowieka bezobjawowo. Dawać też może objawy mało charakterystyczne. Chory może mieć symptomy przypominające niestrawność lub przeziębienie. Pojawiają się gorączka, bóle mięśni i stawów, nudności, biegunka, zaparcia, ból brzucha, brak apetytu, apatia, pokrzywka skórna. 

W zaawansowanej postaci dochodzi do przekrwienia i powiększenia wątroby oraz zaburzenia jej funkcji. Do tego dochodzą problemy trawienne. Uszkodzenia wywołane przez pasożyty to perforacje – możliwe jest więc krwawienie wewnętrzne i bliznowacenie. Rozwinąć się może zapalenie otrzewnej. Węzły chłonne są powiększone. Nieleczona fascjoloza przeradza się w żółtaczkę.

Motylica wątrobowa – leczenie

Leczenie odbywa się drogą farmakologiczną. Wykorzystuje się w tym przypadku bitionol. To lek przeciwpasożytniczy. Aplikuje się go co drugi dzień przez 4 tygodnie w dawce zalecanej przez lekarza. Dodatkowo sięgnąć można po zioła np. ostropest plamisty.

Najważniejsze informacje:

  • Motylica wątrobowa jest groźnym pasożytem rozwijającym się w ludzkim organizmie. Prowadzić może do zaburzeń trawienia czy żółtaczki.
  • U człowieka jest ona obecna rzadko, ale jest jednocześnie bardzo niebezpieczna. Prowadzi do schorzenia zwanego fascjolozą.
  • Motylica kolonizuje początkowo organizm człowieka bezobjawowo. Dawać też może objawy mało charakterystyczne.
  • W zaawansowanej postaci dochodzi do przekrwienia i powiększenia wątroby oraz zaburzenia jej funkcji.
  • Leczenie odbywa się drogą farmakologiczną. Wykorzystuje się w tym przypadku bitionol. To lek przeciwpasożytniczy.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie objawy daje motylica wątrobowa?
Motylica wątrobowa początkowo rozwijać się może bezobjawowo. Przypomina niekiedy zwykłe przeziębienie lub niestrawność. Z czasem dochodzi jednak do poważnego zaburzenia funkcjonowania wątroby.
Czy motylica wątrobowa jest groźna?
To schorzenie, którego nie można lekceważyć, bo prowadzi do zaburzenia pracy wątroby i żółtaczki.
U jakich zwierząt występuje motylica wątrobowa?
Są to m.in. konie, owce, bydło czy zające. Ludzie zarażają się rzadko, ale są takie przypadki.
Jak się pozbyć motylicy wątrobowej?
Podstawą jest tutaj farmakoterapia w postaci przepisanych przez lekarza leków antypasożytniczych. Dodatkowo wspomagać się można ziołami.