Migotanie przedsionków
Choroby

Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków to dolegliwość, która ma związek z wieloma schorzeniami. To popularna arytmia, której ryzyko występowania rośnie razem z wiekiem. Bezpośrednią przyczyną migotania przedsionków bywa spożycie kofeiny. 

Migotanie przedsionków – czym jest?

Migotanie przedsionków to nierówne, niemiarowe skurcze pojawiające się częściej niż skurcze komór serca. Problem ten dotyczy 1-2% popularni i jest najpopularniejszą arytmią serca. W Polsce cierpi na to 400 tysięcy osób, każdego roku liczba ta rośnie. 

Migotanie przedsionków wiąże się z szybkim tętnem – do 700 uderzeń serca na minutę. Jest niestety groźne. Dojść bowiem może do zakrzepów krwi, udarów mózgu, czasowych ataków niedokrwiennych czy zatorów w mózgu. 

Migotanie przedsionków – rodzaje

Istnieje kilka form migotania przedsionków:

  • świeżo wykryte, które zostało właśnie zdiagnozowane, 
  • utrwalone, które nie ustępuje po kardiowersji lub nawraca po 24 godzinach,
  • napadowe, które ustępuje samoistnie do 7 dni i trwa maksymalnie 24 godziny,
  • przetrwałe, które nie ustępuje samo w terminie do 7 dni.

Migotanie przedsionków – przyczyny

Jest sporo czynników zwiększających ryzyko pojawienia się migotania przedsionków serca. Są to przyczyny sercowe i pozasercowe. Do pierwszej kategorii należą zaburzenia związane z budową i działaniem serca np. niewydolność serca, nadciśnienie, zapalenie serca, kardiomiopatie, wady wrodzone serca, choroba niedokrwienna serca itd. Grupa przyczyn pozasercowych to m.in. choroby płuc, ostre zakażenia, nadczynność tarczycy, zatrucie tlenkiem węgla, kofeina czy alkohol. 

Duże ryzyko pojawienia się migotania przedsionków dotyczy osób z astmą, cukrzycą, zapaleniem płuc, otyłością, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy gorączką reumatyczną. Czasem migotanie przedsionków jest efektem przyjęcia konkretnej substancji np. dużej ilości kofeiny, nikotyny czy kokainy. 

Migotanie przedsionków – objawy

Dolegliwości związane z migotaniem przedsionków mają różne natężenie. Czasem nie ma żadnych objawów, ale bywają one również bardzo uciążliwe. Są to:

  • ból klatki piersiowej,
  • nieregularne bicie serca,
  • duszności,
  • niska tolerancja na wysiłek, 
  • zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • omdlenia. 

Czasem migotanie przedsionków diagnozowane jest podczas profilaktycznych badań.

Migotanie przedsionków – diagnostyka

Najlepiej jest w tym przypadku wykonać badanie EKG. W zapisie widać wówczas brak załamków P i nierówne odstępy między załamkami R. Lekarz nie zawsze jest jednak w stanie wykryć chorobę. Tak jest w przypadku napadowego migotania przedsionków. Wtedy trzeba wykonać bardziej zaawansowane badania. 

Podstawą jest badanie Holtera, które trwa 24 godziny. Pacjent zabiera do domu urządzenia, w którym może wykonywać wszystkie czynności poza kąpielą. Kolejnego dnia lekarz odczytuje zapis EKG z całej doby. 

Migotanie przedsionków – leczenie

Przy migotaniu przedsionków stosuje się głównie leki antyarytmiczne. Zawierają one np. propafenon czy sotalol.  Podawane są doustnie i dożylnie. 

Odpowiednia farmakoterapia i poddanie się ablacji może skutecznie zapobiegać nawrotom migotania przedsionków. Ablacja to operacja polegająca na oddzieleniu zdrowych tkanek serca od tych powodujących zaburzenia jego rytmu. 

Zdarza się, że objawy napadowego migotania przedsionków ustępują samoistnie. Niekiedy to zaburzenie występuje tylko raz w ciągu całego życia. 

Arytmii nie należy utożsamiać z migotaniem przedsionków. Migotanie przedsionków jest bowiem rodzajem arytmii przedsionkowej. Arytmia to określenie znacznie szersze.

Najważniejsze informacje:

  • Migotanie przedsionków to dolegliwość, która ma związek z wieloma schorzeniami.
  • To nierówne, niemiarowe skurcze pojawiające się częściej niż skurcze komór serca. Problem ten dotyczy 1-2% popularni i jest najpopularniejszą arytmią serca.
  • Duże ryzyko pojawienia się migotania przedsionków dotyczy osób z astmą, cukrzycą, zapaleniem płuc, otyłością, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy gorączką reumatyczną.
  • Najlepiej jest w tym przypadku wykonać badanie EKG. W zapisie widać wówczas brak załamków P i nierówne odstępy między załamkami R.
  • Odpowiednia farmakoterapia i poddanie się ablacji może skutecznie zapobiegać nawrotom migotania przedsionków.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy migotanie przedsionków jest groźne?
Tej dolegliwości nie można bagatelizować, bo może być bezpośrednią przyczyną np. niebezpiecznego udaru mózgu. Konieczne jest więc rozpoczęcie specjalistycznego leczenia.
Co to jest migotanie przedsionków?
To dolegliwość, która ma związek z wieloma schorzeniami. Oznacza nierówne, niemiarowe skurcze pojawiające się częściej niż skurcze komór serca. Problem ten dotyczy 1-2% popularni i jest najpopularniejszą arytmią serca.