badanie ekg
Badania

Badanie EKG

Badanie EKG to najprostsza metoda monitorowania pracy serca. Pomaga w diagnozowaniu jego ewentualnych wad i schorzeń, a przy okazji stosowana jest w diagnostyce. Dotyczy to przede wszystkim osób po 40. roku życia. Na czym polega to badanie? 

Badanie EKG w praktyce

Badanie elektrokardiograficzne wykorzystuje się w diagnostyce chorób serca. Polega na monitorowaniu elektrycznej pracy serca z poziomu skóry. Elektrody skutecznie wychwytują różnicę w napięciu elektrycznym w czasie skurczów serca. Wyniki przedstawia się w formie wykresu – elektrokardiogramu. To nic innego, jak amplituda wydrukowana na specjalnym papierze milimetrowym. 

Samo badanie EKG nie trwa zbyt długo. Pacjent musi się położyć na leżance, a do jego klatki piersiowej i kończyn są przypinane elektrody. Przez kilka minut odbierają one sygnał – badany musi w tym czasie spokojnie leżeć. Czasem pacjent może być poproszony o wstrzymanie na kilka sekund oddechu. 

Badanie EKG pozwala na wykrycie niedokrwienia serca, zawału mięśnia sercowego czy zaburzeń rytmu serca. Jest ono bezpieczne dla kobiet w ciąży. Można je wykonywać regularnie niezależnie od wieku. 

Przygotowanie do badania EKG

Do badania EKG nie trzeba się w żaden szczególny sposób przygotowywać. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • lekarz powinien wiedzieć, jakie leki przyjmuje pacjent i na co choruje, 
  • pacjent nie musi być na czczo, ale dobrze jest tego dnia zrezygnować z picia energetyków i kawy, bo są to napoje podnoszące ciśnienie,
  • przed badaniem nie należy wykonywać wysiłku fizycznego przyspieszającego akcję serca, 
  • dzień wcześniej warto zrezygnować z alkoholu, bo może on zmniejszać siłę skurczów serca.

Dobrze jest też zabrać ze sobą na EKG wyniki innych badań. Elektrokardiografię wykonuje si ę nie tylko w przypadku problemów z układem krążenia.  

Badanie EKG – wyniki

EKG pozwala na ocenę pracy serca – siły i rytmu jego skurczów. Wynik w postaci elektrokardiogramu odwzorowuje pracę mięśnia sercowego.  Jego odczytem powinien zająć się specjalista. 

Wynik prawidłowy wskazuje na miarowy rytm serca. Serce bije wówczas z tempem 60-100 uderzeń na minutę. Odczytanie tych informacji z wykresu nie jest jednak łatwe i nie należy robić tego samodzielnie. 

Ile kosztuje badanie EKG?

Sporo zależy w tym przypadku od miasta, lekarza i placówki. Badanie elektrokardiograficzne wykonuje się także na różne sposoby. Badanie EKG spoczynkowe (najprostsze) kosztuje około 50 złotych.  

Droższe jest EKG badanie, w którym pacjent jest poddawany wysiłkowi fizycznemu. Taka próba wysiłkowa to koszt około 200 złotych. Podobnie jest z EKG metodą Holtera. Osoba badana jest wówczas podłączana do elektrod na 24 godziny. W tym czasie wykonuje swoje codzienne czynności, a niewielki rozmiarów aparat zapisuje pracę jej serca. 

Badanie EKG jest w ramach NFZ darmowe. Trzeba mieć jednak odpowiednie skierowanie od lekarza. 

Badanie EKG u dzieci

Badanie EKG wykonywane może być bez względu na wiek. Dlatego stosuje się je nawet w przypadku noworodków. Dzieje się tak, gdy istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowej pracy ich serca. Powodem do niepokoju są słyszalne szmery i zaburzenia rytmu serca. 

U dzieci wykonuje się EKG spoczynkowe, próbę wysiłkową oraz holter. Jednak normy u maluchów jest inne niż u osób dorosłych. Im młodsze jest dziecko, tym jego serce bije szybciej. Interpretacją wyników powinien zająć się lekarz.

Najważniejsze informacje:

  • Badanie EKG to najprostsza metoda monitorowania pracy serca. Pomaga w diagnozowaniu jego ewentualnych wad i schorzeń, a przy okazji stosowana jest w diagnostyce.
  • Badanie EKG wykonywane może być u osób dorosłych i dzieci. Dotyczy to EKG spoczynkowego, holtera i próby wysiłkowej.
  • EKG wykonać można w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia za darmo, mając odpowiednie skierowanie. Prywatnie najtańsze jest EKG spoczynkowe, bo kosztuje około 50 złotych. 150-200 złotych zapłacić trzeba za holter czy EKG wysiłkowe.
  • Badanie elektrokardiograficzne nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Warto jednak powstrzymać się od picia alkoholu, kawy i energetyków. Są to napoje, które wpływają bowiem na pracę serca.
  • Wynik badania EKG ma formę elektrokardiogramu. Jego interpretacją powinien się zawsze zając specjalista.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kiedy warto wykonać badanie EKG?
Badanie EKG to najprostsza metoda monitorowania pracy serca. Pomaga w diagnozowaniu jego ewentualnych wad i schorzeń, a przy okazji stosowana jest w diagnostyce. Dotyczy to przede wszystkim osób po 40. roku życia.
Ile kosztuje badanie EKG?
EKG wykonać można w ramach NFZ za darmo, mając odpowiednie skierowanie. Prywatnie najtańsze jest EKG spoczynkowe, bo kosztuje około 50 złotych. 150-200 złotych zapłacić trzeba za holter czy EKG wysiłkowe.
Ile trwa badanie EKG?
Standardowo całość nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut. Pacjent kładzie się na leżance, a do jego kończyn i klatki piersiowej są przypinane elektrody. Przez kilka minut odbierają sygnał, którego wynik jest zapisywany na elektrokardiogramie.
Jak przygotować się do badania EKG?
Badanie EKG nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Przeprowadza się je w pozycji leżącej.
Jak przebiega badanie EKG w spoczynku?
Badanie EKG spoczynkowe trwa kilka minut. Osoba prowadząca badanie umieszcza na kończynach dolnych i górnych oraz na klatce piersiowej pacjenta specjalne elektrody, które wcześniej są smarowane specjalnym żelem zmniejszającym opór elektryczny skóry.