Mięsak Ewinga
Choroby

Mięsak Ewinga

Mięsak Ewinga to popularny nowotwór kości u dzieci. Zaatakowana nim kość boli w nocy. To guz złośliwy, dlatego tak duże znaczenie ma jego szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. 

Mięsak Ewinga – objawy

Mięsak Ewinga to drugi najpopularniejszy pierwotny złośliwy nowotwór kości u dzieci. Dotyczy głównie jamy szpikowej. Rozwinąć się może w zasadzie w każdej kości poza rzepką oraz kośćmi ręki i szkieletu stopy. Zazwyczaj zlokalizowany jest w kości udowej, miednicy, żebrach, obojczykach lub kręgosłupie. Powszechnie nacieka otaczające kość tkanki. Szybko niestety daje odległe przerzuty do płuc, szpiku kostnego czy węzłów chłonnych. 

Podstawowe objawy mięsaka Ewinga to obrzmienie oraz ból. Z czasem ból staje się trwały – występuje także w nocy. Dodatkowo na stan zapalny wskazywać mogą gorączka, utrata masy ciała czy leukocytoza obecna w badaniach.

Mięsak Ewinga rozwija się u osób w wieku od 5 do 20 lat, zwykle u nastolatków, rzadziej u małych dzieci.

Mięsak Ewinga – diagnostyka

Podstawą jest tutaj badanie histopatologiczne wycinka z guza. Wykonuje się też badania, które pozwalają na ocenę stopnia zaawansowania choroby i przerzutów.

  1. Badania laboratoryjne – dziecku pobiera się krew do badań biochemicznych i wykonuje badanie moczu.
  2. Badania radiologiczne kości – tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, a także scyntygrafia kości.
  3. Badanie wycinka guza – na tej podstawie można postawić ostateczną diagnozę.
  4. EKG i ECHO serca.
  5. Trepanobiopsja szpiku kostnego – aby ocenić, czy choroba zajęła szpik kostny.

Mięsak Ewinga – leczenie

Podstawową metodą leczenia jest w tym przypadku chemioterapia. Powoduje ona zmniejszenie masy guza, zniszczenie przerzutów. Rozpoczyna się ją po biopsji. W sytuacji, gdy guz ulega zmniejszeniu, wprowadza się leczenie miejscowe. Napromieniowanie obejmuje kość i powoduje zahamowanie procesu jej wzrostu. 

Leczenie operacyjne ma sens wtedy, gdy usunięcie kości nie powoduje kalectwa. Całkowite usunięcie guza jest możliwe bardzo rzadko. 

Rokowania są dobre, gdy diagnoza zostanie postawiona szybko. W przypadku raka bez przerzutów w około 70% przypadków udaje się uzyskać przeżycie trzyletnie. Przy postaciach rozsianych rokowania są znacznie gorsze.

Najważniejsze informacje:

  • Mięsak Ewinga to popularny nowotwór kości u dzieci. Zaatakowana nim kość boli w nocy.
  • Rozwinąć się może w zasadzie w każdej kości poza rzepką oraz kośćmi ręki i szkieletu stopy.
  • Podstawowe objawy mięsaka Ewinga to obrzmienie oraz ból. Z czasem ból staje się trwały - występuje także w nocy.
  • Podstawową metodą leczenia jest w tym przypadku chemioterapia. Powoduje ona zmniejszenie masy guza, zniszczenie przerzutów.
  • Leczenie operacyjne ma sens wtedy, gdy usunięcie kości nie powoduje kalectwa. Całkowite usunięcie guza jest możliwe bardzo rzadko.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Mięsak Ewinga jest wyleczalny?
Rokowania są niezłe, gdy diagnoza jest postawiona szybko, a rak nie jest zbyt mocno rozsiany. W przeciwnym wypadku niestety szanse na wyleczenie znacznie spadają.
Czy mięsak Ewinga boli?
Podstawowy objawem schorzenia jest obrzmienie i ból. Z czasem staje się on trwały - towarzyszy choremu także w nocy.