Makroglobulinemia Waldenstroema to choroba wiążąca się z akumulacją limfoplazmocytów w szpiku kostnym, śledzionie i węzłach chłonnych. Transformacji nowotworowej ulega limfocyt B pamięci immunologicznej. Schorzenie objawia się gorączką, osłabieniem, krwawieniami czy bólem kości. Wymaga leczenia chemioterapią.
Makroglobulinemia Waldenstroema – czym jest?
Makroglobulinemia Waldenstroema zaliczana jest do grupy gammapatii monoklonalnych. Wiążą się one z rozrostem jednego klonu komórek plazmatycznych produkujących konkretny rodzaj białka. Inna nazwa tego schorzenia to chłoniak limfoplazmatyczny. Waldenstroem był szwedzkim lekarzem, który w roku 1944 jako pierwszy na świecie opisał objawy choroby u dwóch osób. Schorzenie dotyka kobiety i mężczyzn. Zapadalność rośnie z wiekiem – szczyt przypada na okolice 70. roku życia.
Makroglobulinemia Waldenstroema – przyczyny
Przyczyny schorzenia nie są do końca poznane. Prawdopodobnie znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Większą zapadalność zaobserwować można u osób, które wcześniej miały wirusowe zapalenie wątroby typu C. Pewien wpływ może mieć też promieniowanie jonizujące.
Makroglobulinemia Waldenstroema wiąże się akumulacją limfoplazmocytów w śledzionie, węzłach chłonnych szpiku kostnym. Transformacji nowotworowej ulega limfocyt B pamięci immunolgicznej. Staje się nieśmiertelny i produkuje zbyt dużo przeciwciał IgM. Ich nadmiar powoduje wzrost lepkości krwi. Objawia się to niedokrwistością i częstymi krwawieniami.
Makroglobulinemia Waldenstroema – objawy
Choroba rozwija się początkowo skrycie. Wiele osób nie ma żadnych objawów. Z czasem pojawiają się nocne poty, gorączka, zmęczenie, osłabienie, siniaczenie, senność, krwawienia z dziąseł i nosa, zawroty głowy, zaburzenia czucia, bóle kości, złamania patologiczne kości, zakażenia trudne do wyleczenia czy powiększenie węzłów chłonnych.
Z tymi objawami najpierw trzeba udać się do swojego lekarza rodzinnego. Ten powinien wykonać badanie fizykalne. Kolejnym krokiem są badania laboratoryjne – morfologia krwi z rozmazem. Z wynikami trzeba odwiedzić hematologa, a niekiedy i specjalistów z innych dziedzin.
Makroglobulinemia Waldenstroema – diagnostyka
W diagnostyce tego schorzenia wykorzystuje się:
- Badanie fizykalne,
- Morfologię krwi obwodowej z rozmazem, która pozwala na ocenę pracy układu krwiotwórczego,
- Badanie moczu ogólne i nie tylko, które pozwala na ocenę funkcji nerek,
- Biopsja aspiracyjna lub trepanobiopsja szpiku, która pozwala rozróżnić to schorzenie od chłoniaka czy szpiczaka plazmocytowego,
- Badania cytogenetyczne i molekularne mające a celu wykrycie kariotypu,
- Badania obrazowe np. RTG układu kostnego, USG śledziony czy tomografię lub rezonans magnetyczny.
Makroglobulinemia Waldenstroema – leczenie
Sposób i intensywność leczenia zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Niestety jest to obecnie schorzenie nieuleczalne. Można jednak ograniczać jego powikłania, poprawiając jakość życia chorego.
Leczenie obejmuje:
- Edukację chorego.
- Leczenie farmakologiczne, gdy pojawiają się uciążliwe objawy, zazwyczaj jest to chemioterapia. Celem leczenia jest zabicie komórek nowotworowych i zapobiega ich namnażaniu się.
- Przeszczepienie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej, co przebiega razem ze stosowaniem czynnika pobudzającego szpik kostny do uwalniania komórek do krwi.
- Plazmaferezę przy nadlepkości krwi.
- Leczenie chirurgiczne przy dużym powiększeniu śledziony – konieczne bywa jej usunięcie.
- Terapię wspomagającą, która ma na celu osłonę śluzówki żołądka czy wątroby.
Najważniejsze informacje:
- Makroglobulinemia Waldenstroema to choroba wiążąca się z akumulacją limfoplazmocytów w szpiku kostnym, śledzionie i węzłach chłonnych.
- Waldenstroem był szwedzkim lekarzem, który w roku 1944 jako pierwszy na świecie opisał objawy choroby u dwóch osób.
- Sposób i intensywność leczenia zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Niestety jest to obecnie schorzenie nieuleczalne.
- Choroba rozwija się początkowo skrycie. Wiele osób nie ma w ogóle żadnych objawów. Z czasem pojawiają się nocne poty, gorączka, zmęczenie, osłabienie, siniaczenie, senność, krwawienia z dziąseł i nosa czy zawroty głowy.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to jest choroba Waldenstroma?
- Makroglobulinemia Waldenstroema to choroba wiążąca się z akumulacją limfoplazmocytów w szpiku kostnym, śledzionie i węzłach chłonnych. Jest niestety nieuleczalna, ale odpowiednie działanie może ograniczyć jej powikłania i poprawić jakość życia chorego.
- Jak wygląda leczenie chłoniaka limfoplazmocytowego?
- Sporo zależy od od stopnia zaawansowania choroby. Podstawą jest w tym przypadku wyniszczająca chemioterapia. W razie potrzeby można ją modyfikować - decyzję podejmuje zawsze lekarz na podstawie aktualnych wyników badań pacjenta. Leczenie domowe nie ma tutaj żadnego uzasadnienia.