Lordoza
Choroby

Lordoza

Lordoza to naturalne, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. To ono zapewnia prawidłową postawę ciała. Jednak na skutek urazów lub chorób różnego rodzaju lordoza może zostać zniesiona, pogłębiona lub spłycona. 

Lordoza – krótka charakterystyka

Lordoza to naturalne wygięcie kręgosłupa, który  w rzeczywistości wcale nie jest prosty, ale wygięty w kształt litery S.

Ludzki kręgosłup składa się z czterech odcinków – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego i krzyżowego. Każdy z nich jest wygięty łukowo w jedną lub drugą stronę. Wygięcie kręgosłupa skierowane w stronę grzbietową to kifoza, a lordoza oznacza wygięcie w przeciwnym kierunku. To dzięki nim kręgosłup wytrzymuje przeciążenia i zachowuje odpowiednią postawę.  

Lordoza szyjna

Lordoza szyjna to naturalne wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Przeciętna jej wartość w przypadku metody Cobba to od 10,5 do 13,9 stopni. 

Kręgosłup w odcinku szyjnym jest dość ruchomy. Sprawia to, że jest też narażony na urazy i przeciążenia. Uszkodzenie stawów, krążków międzykręgowych, choroba zwyrodnieniowa czy dyskopatia mogą prowadzić do zniesienia, spłycenia lub pogłębienia naturalnej lordozy szyjnej.

Lordoza lędźwiowa

Lordoza lędźwiowa jest natomiast naturalnym wygięciem kręgosłupa w części lędźwiowej. Zdaniem niektórych osób wynosić powinna od 28 do 46 stopni. Na skutek nieprawidłowej postawy, a także urazów i chorób dojść może do jej spłycenia, pogłębienia lub zniesienia.

Lordoza pogłębiona

Lordoza pogłębiona (nadmierna lordoza) zwana hiperlordozą oznacza zwiększenie naturalnej krzywizny kręgosłupa. To popularna wada postawy. Jest efektem nadmiernego napięcia mięśni np. prostego uda, prostownika grzbietu, czworobocznego lędźwi czy biodrowo-lędźwiowego. Ich napięcie powoduje osłabienie mięśni pośladkowych, brzucha czy kulszowo-goleniowych. 

Pogłębiona lordoza rozwija się zazwyczaj na skutek braku aktywności fizycznej. Jest typowa dla osób otyłych i kobiet, które na co dzień chodzą w szpilkach. Na pogłębioną lordozę narażone są też osoby pracujące fizycznie. Cechą charakterystyczną tej wady postawy jest wypięcie brzucha, uwypuklenie pośladków czy przodopochylenie miednicy. 

Spłycenie lordozy

Spłycenie lordozy to zmniejszenie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Jest to przeciwieństwo hiperlordozy – hipolordoza. 

Do spłycenia lordozy prowadzi rozciąganie prostownika grzbietu i mięśnia równoległobocznego lędźwi. Skutkuje to skróceniem prostownika stawu biodrowego. U osób z tą wadą postawy zaobserwować można tyłopochylenie miednicy, schowanie pośladków i podwinięcie kości ogonowej. 

Spłycenie lordozy lędźwiowej to dość rzadka wada postawy. Częściej zaobserwować można spłycenie lordozy szyjnej. Są efektem braku aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. W grupie ryzyka znajdują się osoby wykonujące pracę siedzącą i często korzystające ze smartfonów.

Zniesienie lordozy

Zniesienie lordozy to skrajna forma hipolordozy. Oznacza całkowite wypłaszczenie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Jej konsekwencją bywa kifoza szyjna, a więc uformowanie się krzywizny w odwrotnym kierunku. 

Lordoza zniesiona to wada postawy, którą można zaobserwować niestety coraz częściej.

Najważniejsze informacje:

  • Lordoza to naturalne, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. To ono zapewnia prawidłową postawę ciała.
  • Lordoza pogłębiona zwana hiperlordozą oznacza zwiększenie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Rozwija się zazwyczaj na skutek braku aktywności fizycznej.
  • Spłycenie lordozy to zmniejszenie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Jej przyczynami są mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia.
  • Zniesienie lordozy to skrajna forma hipolordozy. Oznacza całkowite wypłaszczenie naturalnej krzywizny kręgosłupa.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to jest lordoza?
Lordoza kręgosłupa jest naturalnym fizjologicznym wygięciem kręgosłupa w kształt litery S. Odpowiada za prawidłową postawę ciała.
Czy da się wyleczyć lordozę?
Nie każda postać lordozy wymaga specjalistycznego leczenia. Zazwyczaj wystarczą odpowiednie ćwiczenia korekcyjne. Operacja to ostateczność.
Co boli przy lordozie?
Lordoza powoduje ból kręgosłupa. Chory odczuwać może charakterystyczne mrowienie kończyn.