Kwashiorkor
Choroby

Kwashiorkor

Kwashiorkor to schorzenie, które wynika z niedożywienia. Polega na niedoborze białka w organizmie. Zwane jest niedożywieniem białkowym. Powszechne jest w ubogich regionach świata, gdzie głód jest zjawiskiem normalnym. Dotyczy często dzieci. 

Kwashiorkor – krótka charakterystyka

Kwashiorkor to choroba wynikająca z ciężkiego niedożywienia, które prowadzi do ubytków w dostarczanych organizmowi witaminach, minerałach i substancjach odżywczych.  Jej istotą jest niedobór białka. Inaczej kwashiorkor to niedożywienie białkowe. 

W krajach wysoko rozwiniętych to schorzenie bardzo rzadkie. Dotyczy raczej ubogich regionów świata. Sama nazwa kwashiorkor wywodzi się z języka ghańskiego i oznacza dziecko odstawione od piersi po narodzinach rodzeństwa. Gdy matka przestaje karmić malucha, w jego diecie zaczyna brakować m.in. białka, które jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Kwashiorkor – przyczyny

Niedożywienie białkowe dotyka głównie dzieci, które po odstawieniu od piersi przechodzą na normalną dietę, która jest uboga w białko. Proteiny są w praktyce niezbędne do rozwoju fizycznego i intelektualnego człowieka. Przy niedoborze białka w organizmie zaczyna brakować również aminokwasów. Dochodzi do zmian funkcjonalnych, strukturalnych i osłabienia systemu odpornościowego. Skutkuje to różnymi powikłaniami i zaburzeniami. Kiepska dieta sprzyja niestety także namnażaniu się pasożytów przewodu pokarmowego. 

Przyczyny niedożywienia białkowego to również nieodpowiednia dieta odchudzająca, anoreksja, zespół złego wchłaniania czy niektóre nowotwory.

Niedożywienie kwashiorkor – objawy

Kwashiorkor to poważne niedożywienie, którego objawy są wyraźne. Wymienić tutaj trzeba osłabienie, zanik mięśni, zanik tkanki tłuszczowej, obrzęki, biegunkę, nadmierne oddawanie moczu, ginekomastię, zaburzenia pracy wątroby i nerek czy zapalenie jamy ustnej. 

Niedożywienie białkowe znacznie częściej dotyka dzieci niż osoby dorosłe. Istnieją trzy jego typy.

  1. Marasmus – typ łagodny, bardzo częsty.
  2. Niedożywienie mieszane.
  3. Kwashiorkor. 

Kwashiorkor to najgroźniejsza postać niedożywienia, która prowadzić może do śmierci. Dla dzieci, które na nią cierpią, charakterystyczne są obrzęki. Powodować mogą one wzrost masy ciała. Dotyczy to głównie okolic brzucha i twarzy, co maskuje zanik tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej. 

Dzieci cierpiące na kwashiorkor cierpią z powodów zaburzeń wzrostu. Niekiedy są upośledzone fizycznie i psychicznie. 

Niedożywienie typu kwashiorkor –  leczenie

Choroba kwashiorkor prowadzić może do śmierci, jeśli nie zostanie rozpoczęte jego leczenie. W celu postawienia diagnozy trzeba wykonać podstawowe badania – morfologię krwi, badanie moczu, badanie kreatyniny czy ocenę profilu białkowego. 

Leczenie opiera się na uzupełnianiu niedoborów żywieniowej. Ogromne znaczenie ma wyrównanie poziomu wody i elektrolitów w organizmie. Im szybciej postawiona została diagnoza i rozpocznie się leczenie, tym rokowania są lepsze. Jednak dzieci cierpiące na kwashiorkor nigdy już nie dogonią swoich zdrowych rówieśników.

Najważniejsze informacje:

  • Kwashiorkor to schorzenie, które wynika z niedożywienia. Polega na niedoborze białka w organizmie. Zwane jest niedożywieniem białkowym.
  • Niedożywienie białkowe dotyka głównie dzieci, które po odstawieniu od piersi przechodzą na normalną dietę, która jest uboga w białko.
  • Kwashiorkor to poważne niedożywienie, którego objawy są wyraźne - osłabienie, zanik mięśni, zanik tkanki tłuszczowej, obrzęki, biegunkę, nadmierne oddawanie moczu, ginekomastia, zaburzenia pracy wątroby i nerek czy zapalenie jamy ustnej.
  • Kwashiorkor to najgroźniejsza postać niedożywienia, która prowadzić może do śmierci.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to jest kwashiorkor?
To bardzo poważne schorzenie, które wynika z niedożywienia. Polega na niedoborze białka w organizmie. Zwane jest więc niedożywieniem białkowym.
Czym różnią się choroby kwashiorkor i marasmus?
Objawy obu tych typów niedożywienia są podobne, ale kwashiorkor jest niedożywieniem ciężkim, a marasmus lekkim.
Jak wygląda osoba niedożywiona?
Cechą charakterystyczną dla niedożywionych dzieci są obrzęki na twarzy i brzuchu, które niekiedy maskują zanik mięśni i tkanki tłuszczowej.