Krwiak pod paznokciem
Choroby

Krwiak pod paznokciem

Krwiak pod paznokciem to efekt urazu na skutek, którego doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych zlokalizowanych pod płytką paznokciową, a potem do wylewu krwi. Krwiaki tego typu są dolegliwościami powszechnymi i niegroźnymi, które na ogół nie wymagają leczenia. Są jednak pewne wyjątki.

Krwiak pod paznokciem – powstawanie

Krwiak pod paznokciem tworzy się w efekcie urazu. To zazwyczaj skutek stłuczenia paznokcia czy przytrzaśnięcie palca. Paznokieć zniszczyć się też może podczas usuwania lakieru hybrydowego. U stóp problem leży np. w zbyt małych butach. 

Krwiak pod paznokciem tworzy się w ten sam sposób, jak każdy inny krwiak. Na skutek urazu dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Ucieka z niego krew, która gromadzi się w lokalnych tkankach. Uciska je, ale nie prowadzi do ich uszkodzenia. Tworzy się bolesny krwiak. 

Krwiaki pod paznokciem w większości przypadków ulegają samoistnej resorpcji. Zdarza się jednak, że płytka paznokciowa ulega zniekształceniu. Staje się chropowata i pofałdowana. Pojawiają się na niej bruzdy i niekiedy ma to charakter trwały.

Krwiak pod paznokciem –  wchłanianie

Niewielkie krwiaki nie wymagają interwencji lekarskiej. Trzeba poczekać aż się wchłoną. Tempo tego procesu zależy od wielkości krwiaka. Krwiaki podskórne zanikają w ciągu kilku tygodni. Przy krwiakach podpaznokciowych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przesuwają się one bowiem razem ze wzrostem paznokcia. Niekiedy znikają dopiero po kilku miesiącach. 

Gdy zmiana jest rozległa, warto udać się do chirurga. Powinien on uwolnić nagromadzoną pod płytką krew. Pierwszym sposobem jest przebicie płytki i wyciśnięcie krwi. Drugi polega z kolei na całkowitym zdjęciu płytki paznokcia. Konieczne jest wtedy wdrożenie leczenia farmakologicznego. Pacjent musi przyjmować antybiotyk, aby nie doszło do zakażenia.

Krwiak pod paznokciem – domowe sposoby

Przy niewielkich krwiakach nie trzeba udawać się do lekarza. Można cierpliwie czekać aż zmiana sama się wchłonie. Proces ten przyspieszyć nieco można przy pomocy domowych metod. Przykładem są okłady z octu jabłkowego, który stymuluje krążenie krwi. Podobnie działają okłady z tymianku, który przy okazji łagodzi ból. Dość dobrze sprawdzają się również kompresy z lodu czy maść na krwiak pod paznokciem. 

Krwiak pod paznokciem a czerniak

Krwiak pod paznokciem różnicowany jest z czerniakiem paznokcia. To nowotwór bardzo złośliwy o złych rokowaniach. 

Czerniaka pomylić można z krwiakiem, bo jego podstawowym objawem są zmiany barwnikowe. To nowotwór trudny do wykrycia. Wiele osób bagatelizuje zmiany na paznokciach, biorąc je za krwiaki. Jednak nie znikają one samoistnie po kilku tygodniach. 

Czerniak paznokcia rozwija się bardzo szybko i daje przerzuty do płuc czy narządów trzewnych. Rokowania są złe. Połowa pacjentów umiera w ciągu 5 lat od momentu postawienia diagnozy. Tymczasem szybkie wykrycie choroby daje zdecydowanie największe szanse na jej wyleczenie.

Najważniejsze informacje:

  • Krwiak pod paznokciem to efekt urazu na skutek, którego doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych zlokalizowanych pod płytką paznokciową, a potem do wylewu krwi.
  • Krwiaki pod paznokciem w większości przypadków ulegają samoistnej resorpcji.
  • Mały krwiak pod paznokciem nie wymaga interwencji lekarskiej. Trzeba poczekać aż się wchłonie. Tempo tego procesu zależy od wielkości krwiaka.
  • Gdy zmiana jest rozległa, warto udać się do chirurga. Powinien on uwolnić nagromadzoną pod płytką krew.
  • Krwiak pod paznokciem różnicowany jest z czerniakiem paznokcia. To nowotwór bardzo złośliwy o złych rokowaniach.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy krwiak pod paznokciem boli?
W większości przypadków pacjenci odczuwają lekki ból, ale krwiak zlokalizowany może być w miejscu, które nie wywołuje takich dolegliwości.
Jak długo wchłania się krwiak pod paznokciem?
Trwa to dość długo, bo w zasadzie tyle, ile odrasta paznokieć. Czasem trzeba więc na to czekać kilka miesięcy.
Czy krwiak pod paznokciem sam zejdzie?
W zdecydowanej większości przypadków ma miejsce samoistna resorpcja krwiaka. Zmian nie można jednak zupełnie bagatelizować. Krwiak pod paznokciem bez urazu może zostać pomylony z bardzo groźnym czerniakiem.