Kolka jelitowa to dolegliwość, która na ogół dotyczy niemowląt, ale dotknąć też może osoby dorosłe np. kobiety w ciąży czy osoby stosujące dietę ciężkostrawną. W jaki sposób się objawia i jak można się jej pozbyć?
Kolka jelitowa – czym jest?
Kolka jelitowa to dolegliwość układu trawiennego, którą wywołuje nadmierny skurcz mięśni gładkich jelit. U dorosłych objawia się nagłym, napadowym bólem, a u dzieci płaczliwością i nerwowością.
Kolka jelitowa często dotyczy niemowląt, które mają niedojrzały system trawienny i nerwowy. Może być ona także efektem alergii pokarmowej czy nieodpowiedniej techniki karmienia. U starszych dzieci i osób dorosłych kolka jelitowa występuje rzadziej, ale bywa bardzo bolesna. Ma związek z niewłaściwą dietą, rzadziej z pewnymi chorobami.
Kolka na ogół lokalizuje się po lewej stronie brzucha, gdzie znajduje się kanał jelita grubego. Ból po prawej stronie oznaczać może kolkę wątrobową, która jest efektem gwałtownych skurczów pęcherzyka żółciowego.
Zaburzenie to powoduje wiele czynników:
- odkładanie się złogów cholesterolu,
- kamica żółciowa,
- wydzielanie dużych ilości cholecystokininy przez dewastację i jelito czcze.
Kolka jelitowa nie jest zapaleniem wyrostka robaczkowego. W tym drugim przypadku ogólny ból brzucha przenosi się z czasem w dół do pachwiny. Kolka jelitowa umiejscawia się natomiast głównie w podbrzuszu.
Kolka jelitowa u osób dorosłych
Kolka jelitowa u osób dorosłych pojawia się rzadko. Jej mechanizm jest jednak taki sami. Ma związek ze skurczem mięśni jelit. Przyczyny i objawy są jednak inne.
Objawami kolki jelitowej u dorosłych są silny, napadowy ból brzucha, wzdęcie brzucha, wymioty, biegunka oraz nudności. To często efekt przejadania się, spożywania posiłków w szybkim tempie czy nieregularnie. Najgorzej organizm ludzki znosi potrawy ciężkostrawne. Powodują one nadprodukcję gazów jelitowych. Sprawiają, że treść dłużej zalega w układzie trawiennym. Kolka jelitowa może mieć też podłoże alergiczne. Zdarza się, że jest efektem przetrenowania. Czasem towarzyszy innym schorzeniom – zespołowi jelita drażliwego, chorobie wrzodowej żołądka, refluksowi żołądkowo-jelitowemu, zapaleniu jelit, niedrożności jelit itd.
W leczeniu kolki jelitowej u dorosłych wykorzystuje się leki rozkurczowe. Łagodzą one jej dolegliwości. Ważne są również probiotyki, które pozwalają utrzymać prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Warto poza tym wprowadzić w życie odpowiednią dietę.
Kolka jelitowa u dziecka
Kolka jelitowa u dzieci pojawia się po raz pierwszy między 3. i 20. tygodniem życia. Dotyka około 20% niemowląt. To zaburzenie czynnościowe, które nie jest do końca poznane. Jego podłoże jest złożone.
Kolkę jelitową u dzieci powodować mogą:
- organiczne choroby i dysfunkcje układu pokarmowego,
- niedojrzałość układu pokarmowego,
- niedostateczna dojrzałość układu nerwowego,
- niskie stężenie przeciwciał IgE,
- nieprawidłowa technika karmienia,
- nadprodukcja enterohormonów,
- czynniki psychospołeczne.
Nie bez znaczenia jest dieta matki, o ile maluch jest karmiony piersią.
Typowymi objawami kolki jelitowej u dzieci są niepokój, rozdrażnienie, napady płaczu, naprężanie sylwetki, zwiększenie obwodu brzucha, popuszczanie stolca czy podkurczanie nóg. Objawy te nie mają przy tym żadnej wyraźnej przyczyny. Czasem dodatkowo zaobserwować można fizjologiczny refluks, a więc cofanie się treści pokarmowej z żołądka z ulewaniem.
Leczenie kolki jelitowej u dzieci ma różne formy. Niektórzy zalecają pozostawić dziecko bez reakcji na 1-2 dni. Wtedy powinno dojść do samoistnej poprawy. Są jednak zwolennicy troskliwego zajmowania się dzieckiem. Trzeba je kołysać, masować, okładać ciepłymi okładami itd. Zaleca się też stosowanie 12% roztworu sacharozy lub delikatnych herbatek ziołowych.
W ciężkich przypadkach stosuje się leki np. preparaty trimebutyny, które są bardzo skuteczne i dzieci na ile dobrze reagują.
Kolka jelitowa u kobiet w ciąży
Kolka jelitowa dotyka poza kobiety w ciąży. Przyczyny są podobne, jak u innych osób dorosłych. Nie bez znaczenia jest także wzrost macicy, która uciska na sąsiednie struktury i utrudnia wypróżnianie się.
Trudno określić, jak długo trwa kolka jelitowa. Atak może trwać kilka minut lub kilka godzin i powracać przez wiele dni. Kolka jelitowa po lewej stronie występuje u kobiet w ciąży znacznie częściej niż oo stronie prawej.
Najważniejsze informacje:
- Kolka jelitowa to dolegliwość, która na ogół dotyczy niemowląt, ale dotknąć też może osoby dorosłe np. kobiety w ciąży czy osoby stosujące dietę ciężkostrawną.
- Kolka na ogół lokalizuje się po lewej stronie brzucha, gdzie znajduje się kanał jelita grubego. Ból po prawej stronie oznaczać może kolkę wątrobową, która jest efektem gwałtownych skurczów pęcherzyka żółciowego.
- W leczeniu kolki jelitowej u dorosłych wykorzystuje się leki rozkurczowe. Łagodzą one jej dolegliwości.
- Trudno określić, jak długo trwa kolka jelitowa. Atak może trwać kilka minut lub kilka godzin i powracać przez wiele dni.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jak objawia się kolka jelitowa?
- U dzieci jej objawami są głównie płacz i nerwowość. Osoby dorosłe odczuwają silny, napadowy ból i to głównie po lewej stronie brzucha. Kolka jelitowa po prawej stronie występuje rzadko.
- Ile może trwać kolka jelitowa?
- Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Trwa ona od kilku minut do wielu godzin. Czasem powraca przez kilka dni.
- Po której stronie jest kolka?
- Zazwyczaj dolegliwości bólowe pojawiają się po stronie lewej. Ból z prawej strony zwiastować natomiast może kolkę wątrobową.