Klatka piersiowa kurza cechuje się zniekształceniem mostka, który tworzy silne uwypuklenie do przodu. Wygląda tym samym jak klatka ptasia. Jakie są przyczyny schorzenia i w jaki sposób można je leczyć?
Klatka piersiowa kurza – czym jest?
Klatka piersiowa kurza to zaburzenie wrodzone lub nabyte. Może być efektem przebytej krzywicy lub gruźlicy kręgosłupa w odcinku piersiowym. Jest to zjawisko rzadsze niż lejkowata klatka piersiowa. Cechuje się zniekształceniem mostka, który uwypukla się mocno do przodu. Żebra tracą swój wygięty kształt i tworzy się pewna wklęsłość poniżej sutków. Całkowity przekrój klatki jest zwiększony.
Klatka piersiowa kurza – przyczyny
Klatka piersiowa kurza jest na ogół skutkiem przebytej krzywicy. Widać to głównie w postaci okrężnego ściągnięcia jej ścian na wysokości przyczepów przepony i zgrubienia żeber. W zapobieganiu krzywicy kluczowe znaczenie ma dieta bogata w witaminę D i ekspozycja na słońce.
Wszelkiego rodzaju deformacje klatki piersiowej osłabiają mięśnie oddechowe, zmniejszają pojemność życiową płuc i ograniczają ruchomość klatki piersiowej. Wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Konieczna jest przede wszystkim konsultacja ortopedyczna. Im wcześniej zacznie się ćwiczenia korekcyjne, tym większe są szanse na uzyskanie dobrych wyników.
Osoby z deformacjami klatki piersiowej mogą żyć normalnie. Muszą jednak unikać dużego wysiłku fizycznego, zdrowo się odżywiać, unikać infekci dróg oddechowych oraz stosować ćwiczenia korekcyjne.
Leczenie klatki piersiowej kurzej
W leczeniu zachowawczym deformacji klatki piersiowej wykorzystuje się ćwiczenia korekcyjne oddechowe, ogólnorozwojowe i specjalne.
- Ćwiczenia ogólnorozwojowe – oddziałują na cały narząd ruchu. Celem jest zwiększenie ruchomości stawów, zwiększenie siły mięśniowej i usunięcie przykurczów.
- Ćwiczenia oddechowe – uczą prawidłowego oddychania, wzmacniają mięśnie oddechowe zwiększają życiową pojemność płuc i zwiększają ruchomość klatki piersiowej. Zapobiegają zaburzeniom oddechowym różnego rodzaju.
- Ćwiczenia specjalne – związane danym typem deformacji. W przypadku klatki kurzej celem jest zwiększenie ruchomości w stawach barkowych i kręgosłupa, rozciąganie boków klatki i wzmocnienie mięśni kręgosłupa.
- Ćwiczenia wytrzymałościowe – rozwijają sprawność narządów wewnętrznych. Mowa tutaj np. o układzie krążenia czy układzie oddechowym.
- Pływanie – kraulem lub stylem motylkowym. Ćwiczenia w wodzie przy okazji zwiększają wydolność organizmu i poprawiają funkcjonowanie układ krążenia. Nie zaleca się tutaj jedynie nurkowania.
Najważniejsze informacje:
- Klatka piersiowa kurza cechuje się zniekształceniem mostka, który tworzy silne uwypuklenie do przodu.
- Klatka piersiowa kurza jest na ogół skutkiem przebytej krzywicy.
- Wszelkiego rodzaju deformacje klatki piersiowej osłabiają mięśnie oddechowe, zmniejszają pojemność życiową płuc i ograniczają ruchomość klatki piersiowej.
- W leczeniu zachowawczym deformacji kletki piersiowej wykorzystuje się ćwiczenia korekcyjne oddechowe, ogólnorozwojowe i specjalne.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jak wyleczyć kurzą klatkę piersiową?
- Kluczowe znaczenie mają tutaj ćwiczenia korekcyjne. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Najlepsze efekty uzyskać można w przypadku organizmów młodych.
- Czym jest spowodowana klatka piersiowa kurza?
- Klatka piersiowa kurza jest na ogół powikłaniem po krzywicy, która w dużej mierze wynika z niedoboru w organizmie witaminy D. Są jednak i przypadki deformacji o charakterze wrodzonym.
- Jak wygląda kurza klatka piersiowa?:
- Cechuje się ona zniekształceniem mostka, który tworzy silne uwypuklenie do przodu. Klatka zaczyna przypominać klatkę ptasią.