Kamica przewodowa
Choroby

Kamica przewodowa

Kamica przewodowa to choroba, która polega na obecności w przewodach żółciowych kamieni. Mogą one tam powstawać lub trafiać tam z pęcherzyka  żółciowego. Objawy tego schorzenia przypominają objawy kamicy woreczka żółciowego. Jest to np. ból pod prawym żebrem, który może promieniować do łopatki.

Kamica przewodowa – krótka charakterystyka

Kamica przewodowa wiąże się z obecnością kamieni w przewodach żółciowych. Wyróżnia się dwa typy tego schorzenia.

  1. Kamica przewodowa wtórna – kamienie tworzą się w pęcherzyku żółciowym i stamtąd trafiają do przewodów na zewnątrz lub wewnątrz wątroby. 
  2. Kamica przewodowa pierwotna – złogi tworzą się w przewodach żółciowych. W Europie zdarza się to rzadko, znacznie częściej w Azji. Ta kamica niekiedy dotyka osoby po usunięciu pęcherzyka żółciowego, a więc po cholecystektomii. 

Złogi w przewodach żółciowych bywają pojedyncze lub mnogie. Kamica prowadzić może nawet do całkowitej niedrożności dróg żółciowych i żółtaczki mechanicznej. Czasami przyczynia się do stanu zapalnego trzustki – kamica przewodowa trzustki.

Kamica przewodowa – objawy

Kamica przewodowa objawia się podobnie do kamicy pęcherzyka żółciowego. Przede wszystkim pojawia się ból pod prawym żebrem, który może mocno promieniować. Dodatkowo symptomami schorzenia są świąd, kolka żółciowa, nudności, wymioty, żółtaczka, gorączka czy ciemne zabarwienie moczu.

Kamica przewodowa – leczenie

Kamica przewodowa leczona jest endoskopowo lub operacyjnie. ECPW, a  więc endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna to jednocześnie metoda diagnostyczna i lecznicza. Endoskop wprowadzany jest przez jamę ustną pacjenta, przez przełyk i  żołądek aż do dwunastnicy. 

Badanie to wymaga nacięcia brodawki większej dwunastnicy. Zapobiega to przedostawaniu się do przewodu żółciowego pokarmu. Tą samą drogą wprowadzane są narzędzia wykorzystywane do usuwania kamieni. ECPW jest skuteczna w aż 90% przypadków. Zawodzić  może, gdy kamienie są bardzo duże. Wtedy zastosować można protezy rozszerzające drogi żółciowe. 

Do usuwania kamieni z przewodów żółciowych wykorzystywana jest też endoskopowa litotrypsja. Zabieg ten polega na miażdżeniu i rozkruszeniu dużych złogów, a potem ich usuwaniu za pomocą specjalnego balonu czy koszyka endoskopowego. Zabiegi te wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Gdy są nieskuteczne, jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Kamica przewodowa – dieta

Zdaniem niektórych ekspertów za kamicę przewodową odpowiada kiepska dieta. Oznacza spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych i cukrów przy niedoborze błonnika pokarmowego. 

Po zabiegu usunięcia złogów stosować należy dietę lekkostrawną, niskotłuszczową i bogatą w błonnik. Ważne jest spożywanie dużej ilości płynów, w tym wody. Korzystne bywają soki cytrusowe, które mają w składzie sporo cytrynianów. Wyjątkiem są tutaj soki z grapefruita.

Najważniejsze informacje:

  • Kamica przewodowa to choroba, która polega na obecności w przewodach żółciowych kamieni. Mogą one tam powstawać lub trafiać tam z pęcherzyka żółciowego.
  • Kamica prowadzić może nawet do całkowitej niedrożności dróg żółciowych i żółtaczki mechanicznej.
  • Kamica przewodowa leczona jest endoskopowo lub operacyjnie.
  • Kamica przewodowa objawia się podobnie do kamicy pęcherzyka żółciowego. Przede wszystkim pojawia się ból pod prawym żebrem, który może mocno promieniować.
  • Po zabiegu usunięcia złogów stosować należy dietę lekkostrawną, niskotłuszczową i bogatą w błonnik.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie są objawy kamicy przewodowej?
Wymienić tutaj trzeba głównie ból pod prawym żebrem, który promieniuje aż do łopatki. Podobne symptomy są obecne przy kamicy pęcherzyka żółciowego.
Jak pozbyć się kamieni z przewodu żółciowego?
Stosuje się w tym przypadku metody endoskopowe, które są skuteczne w zdecydowanej większości przypadków. Leczenie operacyjne jest koniecznością. Trzeba też zadbać o odpowiednią dietę.