Guz z komórek Leydiga
Choroby

Guz z komórek Leydiga

Guz z komórek Leydiga jest łagodnym nowotworem jąder, który dotknąć może mężczyzn w każdym wieku. Nie daje dolegliwości bólowych. Wiąże się natomiast z powiększeniem i obrzmieniem jąder.

Guz z komórek Leydiga – krótka charakterystyka

W przypadku mężczyzn 1% wszystkich nowotworów złośliwych to nowotwory jąder. Mogą się one pojawić w zasadzie w każdym wieku. Przykładem jest guz z komórek Sertoliego, który dotyka mężczyzn w średnim wieku i dzieci. Wymienić też trzeba guz z komórek Leydiga, który w 80% dotyka mężczyzn w wieku od 20 do 60 lat i chłopców  w wieku od 5 do 10 lat.

Jądra są męskimi narządami rozrodczymi zlokalizowanymi w mosznie – zawieszone są na powrózku nasiennym. Dzięki temu panuje tam temperatura optymalna dla produkcji plemników. Jądra nazwać można męskim odpowiednikiem jajników. Pełnią one funkcje rozrodcze i hormonalne. Produkują  bowiem testosteron. Komórki Leydiga znajdują się między kanalikami nasiennymi. 

Jądra mogą niestety ulegać wielu różnym procesom chorobowym. Należą do nich m.in. guzy nowotworowe. W Polsce każdego roku stwierdza się kilkaset przypadków nowotworów jądra i na ogół są one złośliwe. Dotyczą one często młodych mężczyzn do 35. roku życia. Są jednak pewne wyjątki:

  • gu z komórek Sertoliego rozwija się u panów w średnim wieku i  u dzieci, 
  • guz  komórek Leydiga dotyka mężczyzn w wieku do 60 lat i chłopców w wieku 5-10 lat. 

Oba wymienione nowotwory zaliczane są do grupy nowotworów ze sznurów płciowych i podścieliska gonad. Stanowi 4% nowotworów jądra.  Na ogół mają charakter łagodny, ale są wyjątki. U dzieci guz z komórek Leydiga nie bywa złośliwy.

Guz z komórek Leydiga – objawy

Okazuje się, że w około 90% jądro zajęte przez guz nowotworowy wcale nie boli. To utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Podstawowym objawem schorzenia jest powiększenie i obrzmienie jąder. 

U niektórych mężczyzn rozwinąć się może wodniak jądra. Często dochodzi do ginekomastii, a więc rozrostu sutka. W sytuacji, gdy guz z komórek Leydiga rozwija się u chłopców, hormony prowadzą do przedwczesnego dojrzewania płciowego.

Guz z komórek Leydiga – diagnostyka

Mężczyźni powinni raz na miesiąc samodzielnie badać swoje jądra np. w czasie kąpieli. W razie pojawienia się jakiś zmian trzeba udać się do urologa. Kluczowe znaczenie ma szybkie rozpoczęcie leczenia. Trudno jest bowiem bez tego określić, jaki jest to nowotwór. Może być on łagodny lub złośliwy. 

W diagnostyce schorzeń jąder wykonuje się badanie USG moszny, badania laboratoryjne, RTG i tomografię komputerową. Nie wykonuje się natomiast biopsji jąder z uwagi na ryzyko przeniesienia komórek rakowych na skórę moszny. 

Czynnikami ryzyka w przypadku guza z komórek Leydiga są infekcja HIV, niepłodność, nowotwór jądra w rodzinie czy wnętrostwo – niezastąpienie jądra z jamy brzusznej.

Guz z komórek Leydiga – leczenie

Podstawą jest usunięcie całego chorego jądra. Taki zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa kilkadziesiąt minut. Jądro jest potem wysyłane do oceny patologicznej. Na podstawie tego badania można zaplanować dalsze działanie. 

Jeśli guz z komórek Sertoliego ma charakter złośliwy sprawa się komplikuje, bo ten nowotwór nie jest wrażliwy na chemioterapię. Rokowania w przypadku guza z komórek Leydiga są na ogół dobre. Przy zmianach złośliwych trzeba dodatkowo wykonać pozaotrzewnową limfadenektomię.

Najważniejsze informacje:

  • Guz z komórek Leydiga jest łagodnym nowotworem jąder, który dotknąć może mężczyzn w każdym wieku. Nie daje dolegliwości bólowych. Wiąże się natomiast z powiększeniem i obrzmieniem jąder.
  • W Polsce każdego roku stwierdza się kilkaset przypadków nowotworów jądra i na ogół są one złośliwe. Są to mi.n guzy z komórek Sertoliego i Leydiga.
  • W około 90% jądro zajęte przez guz nowotworowy wcale nie boli. To utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.
  • Rokowania w przypadku guza z komórek Leydiga są na ogół dobre.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest guz z komórek Leydiga?
To łagodny nowotwór, który objawić się może u mężczyzn w każdym wieku. Czasem dotyczy również chłopców. Nie daje objawów bólowych. Wiąże się natomiast z powiększeniem i obrzmieniem jąder.
Jakie są rokowania w przypadku guza z komórek Leydiga?
Rokowania są dobre, zwłaszcza gdy guz ma charakter łagodny. W przypadku zmian złośliwych usuwa się nie tylko chore jądro, ale i wykonuje pozaotrzewnową limfadenektomię.