Endometrioza to popularna przyczyna niepłodności u kobiet. Jej objawami są bóle przed i w czasie miesiączki, a także podczas stosunku. Pojawić się też mogą obfite krwawienia czy plamienia między miesiączkami.
Endometrioza – krótka charakterystyka
Endometrioza to choroba przewlekła, która jest skutkiem pojawienia się komórek śluzówki macicy poza jamą macicy. Dotyczy do 10% kobiet w wieku rozrodczym, ale pojawić się może wcześniej lub później. To powszechna przyczyna niepłodności.
Macica jest owalnym narządem mieszczącym się w obrębie miednicy między jajnikami. Zbudowana jest z mięśni, które od wewnątrz wyściela błona śluzowa zwana endometrium. Wnętrze macicy to jama macicy.
W przypadku zdrowej kobiety endometrium zmienia się cyklicznie pod wpływem hormonów płciowych. Co około miesiąc w jednym z jajników dojrzewa pęcherzyk z komórką jajową. Sterują tym hormony wydzielane przez przysadkę mózgową. Gdy pęcherzyk dojrzeje, uwolniona z niego komórka jajowa trafia do jamy macicy jajowodem. To owulacja. Pęknięty pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte.
Gdy dochodzi do zapłodnienia, a więc połączenia plemnika z komórką jajową, ciałko rozrasta się, produkując np. progesteron. To ten hormon stymuluje endometrium do wzrostu. Zapłodniona komórka może zagnieździć się w macicy i dalej rozwijać.
Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte zanika. Endometrium złuszcza się i razem z krwią i komórką jajową jest usuwane przez pochwę. To tzw. miesiączka.
U kobiet z endometriozą komórki endometrium obecne są nie tylko w jamie macicy, ale i w innych miejscach. Ulegają one przemianom np. złuszczają się, co powoduje liczne dolegliwości bólowe.
Endometrioza – objawy
Podstawowym objawem endometriozy jest ból okolic miednicy, który niekiedy promieniuje do brzucha czy okolicy krzyżowej. Ból pojawia się przed i w czasie miesiączki, podczas stosunku seksualnego czy oddawania moczu. Pacjentki często skarżą się również na bardzo obfite krwawienia miesięczne. Między miesiączkami pojawiają się plamienia.
Jednym z objawów endometriozy bywa niepłodność. Endometrioza dotyczy do 50% kobiet, które mają problemy z płodnością.
Endometrioza – przyczyny
Przyczyną endometriozy jest obecność komórek śluzówki macicy poza macicą – ektopia. Endometrium pojawić się może w jajowodach, jajnikach, na jelitach, w pęcherzu moczowym, w moczowodach, w pochwie itd. Komórki endometrium tworzą niekiedy cysty i torbiele różnej wielkości. Prowadzi to do powstawania stanów zapalnych. Z czasem utworzyć się też mogą zrosty. Ograniczają one ruchomość narządów, prowadząc np. niedrożność jajowodów.
Nie do końca znane są przyczyny powstawania endometriozy. Istnieje jednak kilka hipotez.
- Teoria transplantacji – zakłada, że komórki endometrium są przenoszone w inne miejsce, a więc transplantowane. Dojść do tego może np. na skutek wstecznego miesiączkowania. Część krwi w czasie miesiączki nie wypływa przez pochwę na zewnątrz, ale za pomocą jajowodów wstecznie trafia do jamy brzusznej. Komórki endometrium są żywe i mogą zagnieżdżać się w różnych narządach jamy brzusznej. To efekt tego, że układ odpornościowy nie jest w 100% sprawny. Do przenoszenia komórek endometrium poza jamę macicy prowadzić mogą też operacje ginekologiczne.
- Teoria metaplazji – zakłada, że niektóre komórki narządów jamy brzusznej mogą się przekształcić, a więc ulec metaplazji w komórki podobne do endometrium.
- Teoria indukcji – zakłada, że prawidłowe komórki innych narządów jamy brzusznej zmieniają się w komórki endometrium na skutek nieznanych czynników, które występują w skażonym środowisku.
Endometrioza – diagnostyka
Diagnozowaniem i leczeniem endometriozy zajmuje się ginekolog. Zacząć on powinien od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego i wykonania badania ogólnego. Kolejnym krokiem jest badanie gruczołów sutkowych. Potem przystąpić można do badania ginekologicznego. W końcowym etapie wykonuje się badanie USG.
Diagnostyka endometriozy jest wbrew pozorom dość skomplikowana, bo choroba może dawać różne objawy. Jest tylko jeden pewny sposób rozpoznawania tej choroby – laparoskopia diagnostyczna. Polega ona na operacyjnym pobraniu fragmentu zmienionej tkanki i jej ocenie patomorfologicznej.
Są też mniej inwazyjne metody diagnostyki endometriozy, ale nie dają one 100 pewności, co do diagnozy.
Endometrioza – leczenie
Endometriozę leczy się farmakologicznie i chirurgicznie. Sporo zależy od wieku pacjentki, jej planów odnośnie posiadania dzieci, stopnia zaawansowania choroby czy umiejscowienia zmian. Celem leczenia jest likwidacja bólu i przywrócenie płodności.
Zazwyczaj przeprowadza się leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu cyst endometrialnych poprzez zabieg operacyjny. Wykonuje się go na ogół laparoskopowo. Stosuje się elektrokoagulację – wypalanie wszczepów endometriozy za pomocą urządzenia generującego wysoką temperaturę.
Czasem zabieg laparoskopowy nie pozwala niestety na usunięcie wszystkich zmian. Wtedy wykonuje się klasyczną operację z rozcięciem powłok brzucha za pomocą skalpela.
Leczenie farmakologiczne to terapia hormonalna i leczenie przeciwbólowe. Hormony wykorzystuje się:
- przed zabiegiem operacyjnym, aby zmniejszyć cysty endometrialne,
- jako leczenie uzupełniające po zabiegu operacyjnym,
- u kobiet, u których po operacji nastąpił nawrót choroby,
- zamiast zabiegu operacyjnego, gdy nie można go przeprowadzić.
Celem takiej terapii jest zmniejszenie ilości wydzielanych hormonów przez jajniki, co skutkuje zanikiem zmian endometrialnych. Stosuje się w tym przypadku różne grupy leków:
- danazol, a więc pochodną testosteronu, który niestety powoduje wiele skutków ubocznych np. obniżenie barwy głosu,
- analogi gonadoliberyny, które powodują niestety suchość pochwy, bezsenność i obniżenie libido,
- preparaty progesteronowe, które oznaczają przyrost masy ciała czy tkliwość piersi,
- doustne środki antykoncepcyjne zmniejszające dolegliwości bólowe,
- wkładkę domaciczną uwalniającą lewonorgestrel, a więc pochodzą progesteronu,
- inhibitory aromatazy, które często powodują osteoporozę.
Endometrioza to choroba przewlekła, dlatego jej wyleczenie nie jest sprawą prostą. Może też powracać. Jej leczenie jest na ogół dwuetapowe. Obejmuje leczenie operacyjne i farmakologiczne.
Najważniejsze informacje:
- Endometrioza to popularna przyczyna niepłodności u kobiet. Jej objawami są bóle przed i w czasie miesiączki, a także podczas stosunku.
- Nie do końca znane są przyczyny powstawania endometriozy.
- Diagnostyka endometriozy jest wbrew pozorom dość skomplikowana, bo choroba może dawać różne objawy. Jest tylko jeden pewny sposób rozpoznawania tej choroby - laparoskopia diagnostyczna.
- Endometriozę leczy się farmakologicznie i chirurgicznie. Sporo zależy od wieku pacjentki, jej planów odnośnie posiadania dzieci, stopnia zaawansowania choroby czy umiejscowienia zmian.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co to jest endometrioza?
- Endometrioza to choroba przewlekła, która jest skutkiem pojawienia się komórek śluzówki macicy poza jamą macicy. Jest popularną przyczyną niepłodności u kobiet.
- Jakie są objawy endometriozy?
- Podstawowym objawem choroby jest ból w miednicy przed i w czasie okresu. Często jest on bardzo silny. Dodatkowo towarzyszyć mu mogą obfite krwawienia miesiączkowe.
- Jak wygląda leczenie endometriozy?
- Jest ono zazwyczaj dwuetapowe. Obejmuje chirurgiczne usunięcie zmian endometrialnych i wprowadzenie farmakoterapii, aby zapobiec nawrotom endometriozy.
- Czy endometrioza może być groźna?
- Ta choroba należy do jednych z najczęstszych przyczyn niepłodności. Wymaga więc odpowiedniego leczenia.