Dystymia
Choroby

Dystymia

Dystymia to zaburzenie nastroju, które niektórzy specjaliści uznają za zaburzenie osobowości. Czym się charakteryzuje i jakie są jego objawy? W jaki sposób można leczyć dystymię?

Dystymia – krótka charakterystyka

Dystymia to zaburzenie afektywne, które przypomina depresję. Cechuje się jednak mniejszym natężeniem objawów i dłuższym czasem trwania. Depresja to silne obniżenie nastroju i siły życiowej, które trwa co najmniej 2 tygodnie. Dystymia z kolei jest stanem lekkim związanym z pogorszeniem samopoczucia. Ma charakter przewlekły i utrzymuje się przez minimum 2 lata.

Niestety w praktyce często odróżnienie dystymii od depresji jest trudne i w zasadzie nie ma celu. Dystymia dotyczy około 5% ludzi.

Dystymia – przyczyny

Przyczyny dystymii nie są dobrze określone. Jest kilka hipotez na ten temat. Prawdopodobnie kluczowe znaczenie mają w tym przypadku czynniki biologiczne, genetyczne i środowiskowe.  

Niekiedy dystymia nazywana jest depresją rozciągniętą w czasie czy podprogową postacią depresji. Spotkać się można z opinią, że nie jest to zaburzenie nastroju, a osobowości. Rzeczywiście dystymia u wielu osób utrzymuje się przez całe życie i jej leczenie nie daje odpowiednich rezultatów. 

Dystymia – objawy

Dystymia w tym zakresie przypomina depresję, ale jej objawy nie paraliżują aktywności i nie prowadzą do zaniedbania relacji z innymi ludźmi. Nie ma tutaj myśli samobójczych. 

Podstawowe objawy dystymii to:

  • obniżenie nastroju, które trwa ponad 2 lata,
  • zaniżona samoocena, 
  • pesymizm,
  • problemy z przeżywaniem trudnych emocji,
  • obniżenie napędu życiowego,
  • chroniczne zmęczenie,
  • zaburzenia apetytu,
  • zaburzenia koncentracji i pamięci, 
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia popędu seksualnego.

Dystymia – diagnostyka

Objawy dystymii są łagodne i mało charakterystyczne. Dlatego jej diagnostyka nie jest łatwa. Nie ma więc idealnego testu na dystymię. 

Podstawą jest tutaj test Becka, a więc skala depresji. Pacjentowi zadaje się 20 pytań na temat jego smutku, pesymizmu czy ogólnego zadowolenia z życia. 

Dystymia – leczenie

Dystymia ma przebieg lżejszy niż depresja, ale jej leczenie ma głównie charakter farmakologiczny. Stosuje się w tym przypadku leki wpływające na poziom hormonów. Są to głównie selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. 

Alternatywnie wykorzystuje się trójpierścienne i czwórpierścienne leki przeciwdepresyjne czy dopaminę.

Najważniejsze informacje:

  • Dystymia to zaburzenie nastroju, które niektórzy specjaliści uznają za zaburzenie osobowości.
  • Dystymia jest stanem lekkim związanym z pogorszeniem samopoczucia. Ma charakter przewlekły i utrzymuje się przez minimum 2 lata.
  • Dystymia przypomina depresję, ale jej objawy nie paraliżują aktywności i nie prowadzą do zaniedbania relacji z innymi ludźmi.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest dystymia?
Dystymia to zaburzenie nastroju, które niektórzy specjaliści uznają za zaburzenie osobowości. Ma przebieg łagodniejszy od depresji, ale jej zdiagnozowanie bywa bardzo trudne.
Jak wygląda leczenie dystymii?
Psychoterapia nie jest w tym przypadku najbardziej skuteczna. Stosuje się raczej leczenie farmaceutyczne, bo nieleczona dystymia bywa uciążliwa. Niestety rezultatu terapii nie zawsze są zadowalające.