Każdy z nas nie raz doświadczył uczucia ciała obcego w oku. Ciało obce w oku, to drobinki, ziarenka piasku, rzęsy, kosmki tkanki dostające się do oka powodują podrażnienie i ból. W takich sytuacjach najczęściej organizm sam pozbywa się ciała obcego, automatycznie zwiększając częstotliwość mrugania, łzawienia i innych odruchów ochronnych rogówki. Jednak nie w każdej sytuacji można obejść się bez pomocy specjalisty.
W związku z dostaniem się ciała obcego do oka możliwy jest rozwój zapalenia rogówki, błony naczyniowej oka, zapalenia powiek, spojówek, w niektórych przypadkach jaskry, odwarstwienia siatkówki, a nawet zaćmy. Długotrwałe narażenie na obcy przedmiot może prowadzić do zapalenia błon wewnętrznych oka, ropnego owrzodzenia rogówki lub ślepoty. Dlatego należy pamiętać, że kiedy poczujemy ciało obce w oku, powinniśmy pilnie zwrócić się o pomoc do okulisty.
Ciało obce w oku – podział ogólny
Okuliści dzielą wszystkie ciała obce w oku na powierzchowne i wewnątrzgałkowe. Te drugie, które wpadają do wewnętrznych części oka, są bardziej niebezpieczne. W zależności od miejsca utknięcia rozróżnia się ciała obce oczodołu, gałki ocznej, spojówki, powiek i rogówki.
Z uwagi na swój skład ciała obce w oku dzielą się:
- na przedmioty niemagnetyczne takie jak piasek, ziemia, kamyki, drewno, szkło
- na drobinki magnetyczne, czyli zawierające żelazo.
Ciało obce w oku objawy
Gałka oczna jest bardzo wrażliwa. W związku z tym, kiedy drobina dostanie się do oka, natychmiast pojawiają się charakterystyczne objawy.
W zależności od rodzaju uszkodzenia i charakteru ciała obcego intensywność objawów może wahać się od ledwie odczuwalnego dyskomfortu w oku do silnego bólu.
Główne objawy obecności ciała obcego w oku to:
- dyskomfort, ból i pieczenie, uczucie nacisku na gałkę oczną
- zaczerwienienie rogówki
- łzawienie
- światłowstręt
- trudności z otwarciem powieki
- osłabione widzenie
- krwawienie z powierzchownych naczyń oka
Ciało obce w oku – przyczyny obecności
Jeżeli obcy przedmiot, wiór, metal czy kawałek szkła dostanie się do oka, nie należy próbować mrugać i pocierać powieki. Takie zachowanie doprowadzi do jeszcze większego uszkodzenia narządu wzroku. Samodzielne wyciągnięcie ostrej i twardej drobinki może przyczynić się do pojawienia się infekcji wewnątrzgałkowej lub powstania blizny na oku.
Możliwych jest wiele przyczyn pojawienia się ciała obcego w oku. Wśród najistotniejszych należy wymienić:
- Urazy przy pracy. Urazy tego typu mogą wystąpić podczas pracy na maszynach, w czasie obróbki drewna, szkła, metalu.
- Łamanie zasad higieny. Najczęściej dotyczy to małych dzieci, które lubią przecierać oczy brudnymi rączkami i mogą w ten sposób wprowadzić do oczu ziarenka piasku lub inne drobinki.
- Nieprawidłowe noszenie soczewek kontaktowych. Nieprzestrzeganie zasad użytkowania prowadzi do naruszenia integralności soczewek kontaktowych i umożliwia dostanie się do oka wraz z soczewkami różnych drobiazgów
Diagnostyka i usuwanie ciała obcego z oka
W celu określenia przyczyny i znalezienia źródła dyskomfortu okulista bada dno oka, błony oka oraz wnętrze górnej i dolnej powieki. W przypadku wewnętrznego uszkodzenia oka stosuje się prześwietlenie lub badanie na ultrasonografie. Jeśli ziarnka piasku lub inne drobinki nie są widoczne przy konwencjonalnym badaniu, okulista stosuje specjalne krople do oczu z barwnikiem. Pomaga to zobaczyć lokalizację pyłku i usunąć go w odpowiednim czasie.
Usunięcie ciała obcego z oka powinien wykonywać wyłącznie specjalista. Pozwoli to uniknąć powikłań.
- Usuwanie ciał obcych znajdujących się na powierzchni oka. Ziarna lub owady z powierzchni oka usuwa się w prosty sposób za pomocą mycia strumieniowego i wacika nasączonego środkiem antyseptycznym.
- Usunięcie ciała obcego z worka spojówkowego. Zabieg ten wykonuje się po wstępnym znieczuleniu. Ciało obce znajdujące się w oku od dłuższego czasu lekarz usuwa pęsetą lub igłą do iniekcji. Po usunięciu ciała obcego z oka stosuje się bakteriobójcze krople do oczu.
- Usunięcie ciała obcego z rogówki. Drewniane, szklane i metalowe kawałki, które uderzyły w rogówkę, w ciągu kilku godzin po ich utknięciu mogą spowodować naciek, a następnie ropienie. Po odpowiedniej diagnozie do oka wkrapla się środek znieczulający, a ciało obce usuwa się za pomocą specjalnych narzędzi.
- Usunięcie ciała obcego z jamy oka. Na szczęście ciała obce dostają się do jamy oka dość rzadko. Taki uraz może prowadzić do zmętnienia ciała szklistego, dystrofii i odwarstwienia siatkówki. Ciała obce wewnątrz oka usuwa się chirurgicznie. Niewielki fragment ciała obcego w oku usuwa się pęsetą lub magnesem przez nacięcie w twardówce, lub rogówce.
Ciało obce w oku – pierwsza pomoc
Jak wspomniano, wszystkie ciała obce zlokalizowane powierzchownie muszą zostać usunięte. Długotrwałe przebywanie ostrych drobinek na rogówce może prowadzić do urazowego zapalenia rogówki lub ropnego owrzodzenia rogówki.
Głęboko ulokowane ciała obce usuwa okulista w szpitalu za pomocą specjalnych mikroinstrumentów w znieczuleniu miejscowym. Magnetyczne ciała obce są usuwane za pomocą magnesu. Ciała obce wewnątrzgałkowe zagrażają nie tylko utratą wzroku, ale także bezpieczeństwu gałki ocznej, dlatego należy je pilnie operować.
Opiłek w oku domowe sposoby
Jak sobie pomóc, jeśli ciało obce dostanie się do oka w lesie, na ulicy, na plaży i nie ma możliwości, aby udać się do lekarza?Jak wyciągnąć coś z oka?
W pierwszej kolejności z ratunkiem przychodzi sam organizm i silne łzawienie, które występuje jako reakcja obronna na ciało obce. Jeśli pyłek czy owad ma gładką, nieostrą powierzchnię możemy zacząć mrugać i delikatnie pocierać powiekę w kierunku nosa. Jest szansa, że obca cząsteczka wypłynie wraz ze łzami. Czy wskazanie jest płukanie oka w domu? Tak, oko można przepłukać czystą wodą o temperaturze pokojowej.
Jeśli ciało obce jest wyraźnie widoczne w lustrze, powinniśmy spróbować usunąć je wacikiem lub rogiem czystej chusteczki. W żadnym wypadku nie należy pocierać oczu, gdyż może sprowokować to przesunięcie ciała obcego do głębszych warstw i pojawienie się dodatkowych obrażeń.
Co w chwili kiedy ból nie ustępuje?
Często zdarza się, że po usunięciu ciała obcego dyskomfort i inne dolegliwości nadal pozostają. Wynika to z faktu, że gdy rogówka jest uszkodzona, jej zakończenia nerwowe przez pewien czas są podrażnione. Jeżeli jednak uczucie ciała obcego nie ustępuje, konieczna jest wizyta u okulisty.
Wnikanie ciała obcego do oka jest dość poważnym i powszechnym problemem w okulistyce. Opóźnione leczenie u lekarza może prowadzić do katastrofalnych konsekwencji. Ostrożne podejście do kwestii ciała obcego w oku pomoże zachować zdrowie i ostrość widzenia przez wiele lat.
Uczucie obcego ciała, a zespół suchego oka
Należy podkreślić, że wrażenie ciała obcego w oku pojawia się nie tylko wtedy, gdy dostają się do niego drobinki, małe owady, rzęsy, trociny itp. Czasami wskazuje to na pewną patologię. Mamy wówczas uczucie, że coś wpadło do oka, ale nic nie widać. Uczucie ciała obcego pod powieką wiąże się z utratą filmu łzowego, co nazywa się zespołem suchego oka. Przypadłość tą częściej zauważa się u osób dorosłych niż u dzieci i jest ono spowodowane czynnikami, takimi jak:
- dysfunkcja gruczołów łzowych i kanału nosowo-łzowego
- rzadkie mruganie, które dotyka szczególnie graczy komputerowych i pracowników biurowych
- brak witaminy A
- źle dopasowane soczewki kontaktowe
- zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy czy dysfunkcja jajników.
Najważniejsze informacje:
- Pomimo tego, co dokładnie dostało się do oczu, pacjent musi skonsultować się z lekarzem, ponieważ jeśli nie przeprowadzi się na czas badania okulistycznego i nie rozpocznie leczenia, można stracić wzrok.
- Niedopuszczalne jest samodzielne usuwanie ciała obcego z rogówki, gdyż grozi to jej uszkodzeniem.
- Jeśli udało się samodzielnie usunąć ciało obce, należy uważnie monitorować reakcję oczu. Dyskomfort i zaczerwienienie powinny ustąpić w ciągu kilku minut.
- Wrażenie ciała obcego w oku pojawia się nie tylko wtedy, gdy dostają się do niego drobinki, małe owady, rzęsy czy trociny. Czasami uczucie obcego ciała w oku wskazuje na pewną patologię, niedobór witamin i inne schorzenia.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jakie są objawy obcego ciała w oku?
- Objawy obecności ciała obcego w oku to dyskomfort, ból i pieczenie, zaczerwienienie rogówki, łzawienie, światłowstręt, trudności z otwarciem powieki, pogorszenie widzenia, a nawet krwawienie z powierzchownych naczyń oka.
- Co może być następstwem ciała obcego w oku?
- W wyniku dostania się ciała obcego do oka możliwy jest rozwój zapalenia rogówki, błony naczyniowej oka, zapalenia powiek, spojówek, w niektórych przypadkach jaskry, odwarstwienia siatkówki, a nawet zaćmy. Długotrwałe narażenie na obcy przedmiot może prowadzić do zapalenia błon wewnętrznych oka, ropnego owrzodzenia rogówki lub ślepoty.
- Jam można doraźnie pomóc sobie, gdy wpadnie coś do oka?
- Organizm ratuje się przez silne łzawienie, które występuje jako reakcja obronna na ciało obce. Jeżeli do oka wpadła, jakaś nieostra rzecz możemy, mrugając delikatnie, pocierać powiekę, tak aby cząsteczka wypłynęła wraz ze łzami. Oko można przepłukać czystą wodą.