Choroba wrzodowa żołądka
Choroby

Choroba wrzodowa żołądka

Choroba wrzodowa żołądka to na ogół efekt infekcji bakterią Helicobacter pylori. Jej objawy nie są charakterystyczne i mogą dotyczyć także innych schorzeń. Pojawia się przede wszystkim ból brzucha i to po posiłku.

Choroba wrzodowa żołądka – przyczyny

Wrzody żołądka są powtarzającymi się owrzodzeniami w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego. To popularne schorzenia gastrologiczne. Wrzód trawienny jest ubytkiem błony śluzowej, który sięga za blaszkę mięśniową śluzówki. Rozwija się wówczas stan zapalny. Mniejsze zmiany to nadżerki.

Jest całkiem sporo przyczyn choroby wrzodowej żołądka:

Bezpośrednio za wrzody odpowiedzialna jest zmiana składu soków trawiennych. Soki te biorą udział w procesie trawienia – białek i tłuszczów. Zabijają bakterie, które razem z pożywieniem trafiają do przewodu pokarmowego. 

W sytuacji, gdy wszystko działa dobrze, soki nie stanowią zagrożenia dla żołądka i błony śluzowej. Może jednak dojść do zgromadzenia się w sokach dużej ilości kwasu solnego. Ten niszczy barierę ochronną żołądka i tworzą się wrzody.

Za zdecydowaną większość owrzodzeń żołądka i dwunastnicy odpowiada bakteria Heliobacter pylori. Może ona przenikać pod warstwę śluzu, który wyściela żołądek. Panują tam idealne dla niej warunki i szybko zaczyna się namnażać. Powoduje ostre zapalenie, które z czasem przechodzi w zapalenie przewlekłe. 

Nadmierna ilość kwasu żołądkowego może być też efektem życia w ciągłym stresie. Silne emocje stymulują bowiem wydzielanie dużej ilości kwasów.  

Choroba wrzodowa żołądka – objawy

Większość pacjentów z chorobą wrzodową żołądka skarży się na jego ból, ale jego siła zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, jego umiejscowienia czy wieku chorego. 

Przy wrzodach ból pojawia się na ogół w centralnej części jamy brzusznej. Jest ostry, uciskający i piekący. Nasila się po jedzeniu – po około 60 minutach. Zdarza się, że ból promieniuje aż do pleców. 

Boleć mogą także wrzody na dwunastnicy, ale w tym przypadku ból pojawia się raczej rano, a po posiłku jego nasilenie spada. 

Na chorobę wrzodową żołądka mogą też wskazywać nudności, wymioty i zgaga. 

Choroba wrzodowa żołądka – diagnostyka

Podstawowym badaniem wykorzystywanym w tym przypadku jest endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego, a więc gastroskopia. W czasie badania można pobrać wycinek błony śluzowej do dalszych badań. 

Gastroskopia wykonywana jest na czczo. Czasem stosuje się płytką sedację, a więc dożylne podanie leków przeciwbólowych i uspokajających. Jeśli tego badania nie można wykonać, wskazane jest badanie radiologiczne np. RTG lub tomografia jamy brzusznej. Przeciwwskazaniami do gastroskopii są np. krwawienie z przewodu pokarmowego czy świeży zawał serca.

Choroba wrzodowa żołądka – leczenie

Jeśli choroba wrzodowa żołądka wywołana jest przez bakterię, stosuje się eradykację, a więc przeciwbakteryjne leczenie wrzodów żołądka. Pacjentowi podawane są dwa antybiotyki i lek, który zmniejsza wydzielanie soków żołądkowych. Taka terapia trwa tydzień. Jej skuteczność sięga 90%. 

Warto pamiętać o tym, że każdy antybiotyk niszczy florę bakteryjną przewodu pokarmowego, a więc należy stosować go według zaleceń lekarza. Leki zmniejszające wydzielanie soków przyjmuje się przez 2-3 miesiące. Trzeba w tym czasie stosować dietę lekkostrawną i zrezygnować z palenia papierosów. 

Jeśli nie ma poprawy lub pojawiły się powikłania, konieczne jest wykonanie zabiegu. Jego rodzaj i zakres zależy od lokalizacji wrzodów. Czasem konieczne jest całkowite usunięcie żołądka. 

Domowe sposoby leczenia mogą wspomóc terapię, ale na pewno jej nie zastąpią.  Warto zacząć od zmiany swojej diety. Trzeba usunąć z niej napoje gazowane, żywność mocno przetworzoną, używki, marynaty i ocet. Świetnie na chory żołądek działają natomiast kiszonki. Ograniczyć należy też kawę, herbatę, buliony, kwaśne soki owocowe i warzywne itd. Można wspomagająco stosować zioła – rumianek czy babkę lancetowatą. 

Pęknięcie wrzodu żołądka

Pęknięcie wrzodu żołądka, a więc jego perforacja to najgroźniejsze powikłanie choroby wrzodowej żołądka. Niejednokrotnie konieczna jest w tym przypadku operacja. 

Za sprawą perforacji treść żołądkowa wydostaje się na zewnątrz do jamy otrzewnej lub przestrzeni okołożołądkowej. Stanowi to zagrożenie dla życia i zdrowia. Dojść może bowiem do zapalenia otrzewnej i śmierci. 

Zastosować w tym przypadku trzeba odpowiednie leczenie, niekiedy chirurgiczne. Decyzja należy do lekarza. Pęknięcie wrzodu objawia się silnym i nagłym bólem w jamie brzusznej, wymiotami i napięciem powłok brzucha.

Najważniejsze informacje:

  • Choroba wrzodowa żołądka to na ogół efekt infekcji bakterią Helicobacter pylori.
  • Bezpośrednio za wrzody odpowiedzialna jest zmiana składu soków trawiennych. Soki te biorą udział w procesie trawienia - białek i tłuszczów. Zabijają bakterie, które razem z pożywieniem trafiają do przewodu pokarmowego.
  • Przy wrzodach ból pojawia się na ogół w centralnej części jamy brzusznej. Jest ostry, uciskający i piekący.
  • Jeśli choroba wrzodowa żołądka wywołana jest przez bakterię, stosuje się eradykację, a więc przeciwbakteryjne leczenie wrzodów żołądka.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie są objawy choroby wrzodowej żołądka?
Choroba wrzodowa żołądka objawia się głównie bólem w centralnej części jamy brzusznej, który nasila się po około godzinie od posiłku.
Czy wrzód żołądka jest groźny?
Choroba wrzodowa żołądka jest groźna, gdyż zawsze dojść może do pęknięcia wrzodów. Wtedy treść pokarmowa trafia do jamy otrzewnej, co skończyć się może nawet śmiercią.
Jak zaczyna się choroba wrzodowa żołądka?
Choroba wrzodowa żołądka rozwijać się może przez długi czas skrycie. Jej najważniejszym objawem jest uciążliwy ból brzucha po jedzeniu.