Asymetria ułożeniowa niemowląt
Choroby

Asymetria ułożeniowa niemowląt

Asymetria ułożeniowa niemowląt to nieregularne kształtowanie się główki malucha. Konieczna jest szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie prawidłowej rehabilitacji. Taka wada może powodować opóźnienie w rozwoju dziecka, deformację głowy czy skoliozę. 

Asymetria ułożeniowa niemowląt – przyczyny i objawy

Asymetria ułożeniowa niemowląt nie jest chorobą. Jednak, gdy dojdzie do jej utrwalenia, dziecko może się wolniej rozwijać. Dotknąć go mogą deformacje czy skolioza. 

Problem ten dotyczy dzieci, które w czasie codziennych aktywności zaczynają układać się asymetrycznie. Powodów jest kilka:

  • kręcz szyi z krwiakiem w okolicach mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego,
  • nieodpowiednia pielęgnacja dziecka np. dostawianie go tylko do jednej piersi,
  • nieprawidłowe ułożenie w czasie życia płodowego,
  • wady słuchu,
  • wady wzroku,
  • uszkodzenie splotu barkowego po porodzie. 

W jaki sposób objawia się ułożeniowa asymetria niemowląt?

  1. Dziecko w czasie zabawy używa tylko jednej strony swojego ciała np. patrzy w jedną stronę, wkłada do buzi jedną rękę itd.
  2. Wraz z upływem czasu asymetrię coraz bardziej widać. Dziecko nie potrafi leżeć prosto – patrzy w jedną stronę, używa jednej rączki. 
  3. Kiedy dziecko ma kilka miesięcy przewraca się na bok tylko z jednej strony, marudzi położone na brzuchu. 

Poza tym objawem utrwalonej asymetrii ułożeniowej jest spłaszczona z jednej strony głowa malucha. Pojawić się też może nie duża asymetria twarzy.

Asymetria ułożeniowa niemowląt – diagnostyka i leczenie

Pierwsze objawy asymetrii zauważają sami rodzice. Czasem obserwuje to lekarz pediatra. Wtedy skierować może do specjalisty – rehabilitanta, ortopedy, chirurga lub neurologa. Zawsze ważne jest to, aby szybko rozpocząć rehabilitację.

Ćwiczenia należy wykonywać kilka razy w tygodniu. Dobrze sprawdza się terapia NDT-Bobath, która pozwala na wyrównanie deficytów mięśniowych między obiema stronami ciała. Niekiedy wprowadzane są także elementy masażu leczniczego, zwłaszcza gdy problemem jest kręcz szyi. 

Najważniejsze informacje:

  • Asymetria ułożeniowa niemowląt nie jest chorobą, ale powodować może opóźnienie w rozwoju dziecka czy skoliozę.
  • Wadę tę leczy się przez odpowiednio dobraną rehabilitację. Ważne jest szybkie rozpoczęcie właściwej terapii.
  • Asymetrię ułożeniową niemowląt powodować może nieprawidłowa opieka nad maluchem. Czasem jest to skutek np. nieodpowiedniego ułożenia w brzuchu matki.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ćwiczenia stosuje się na asymetrię u niemowlaka?
Doborem odpowiednich ćwiczeń powinien się zająć doświadczony fizjoterapeuta. Czasem wskazany jest także masaż leczniczy.
Co to jest asymetria ułożeniowa?
Nie jest to choroba, ale wada. Ma związek z tym, że dziecko zaczyna korzystać intensywnie tylko z jednej strony swojego ciała. To skutkować może np. skoliozą czy jego opóźnionym rozwojem.