Kręcz szyi
Choroby

Kręcz szyi

Kręcz szyi jest wadą mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Powstać może w łonie matki lub trakcie porodu. Cechuje się asymetrycznym ułożeniem dziecka, które odwraca swoją głowę tylko w jedną stronę. Trzeba więc jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie.

Kręcz szyi – przyczyny

Wrodzony kręcz szyi pochodzenia mięśniowego jest zazwyczaj efektem urazu okołoporodowego, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny. Wynaczyniona krew przez kilka dni się organizuje i tworzy krwiak w przebiegu danego mięśnia. Można go łatwo wyczuć w czasie badania. 

Powodem kręczu bywa także nieprawidłowe ułożenie płodu jeszcze w łonie matki. Nie powoduje ono jednak zmian patologicznych  w obrębie mięśnia. Można to szybko skorygować poprzez odpowiednią terapię. 

Wrodzony kręcz szyi pochodzenia kostnego występuje na ogół jako skutek wad rozwojowych w obrębie kośćca. Wtedy wtórnie dochodzi do asymetrycznego ustawienia głowy i skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego.

Kręcz szyi – diagnostyka i objawy

Noworodek z kręczem szyi ułożony na plecach lub brzuchu utrzymuje głowę przechyloną na bok w stronę skrócenia. Skręca ja jednocześnie w stronę przeciwną i patrzy lekko ku górze. Jeśli nie nastąpi korekta, z czasem takie ustawienie się utrwali. 

W czwartym miesiącu życia dziecka asymetria jest już w pełni widoczna. Niemowlak nie rozwija się bowiem prawidłowo. Powinien już leżeć na plecach symetrycznie i wsadzać sobie ręce do buzi. 

Rodziców na pewno zaniepokoić powinien fakt, że ich dziecko ciągle zwraca głowę w jedną stronę. Powoduje to ograniczenie pola widzenia, brak zainteresowania jedną stroną ciała, brak aktywności danej kończyny górnej. 

Sylwetka kilkulatka z nieleczonym kręczem szyi wiąże się z asymetrycznym ułożeniem głowy, spłaszczeniem tyłu czaszki i niedorozwojem twarzoczaszki. Dochodzi także do skrzywienia kręgosłupa  z wklęsłością po stronie skrócenia

Kręcz szyi – powikłania

Dzieci z kręczem szyi rozwijają się znacznie wolniej. Obecne są u nich wady wzroku, wady postawy i skolioza. Mogą mieć problemy z rysowaniem czy czytaniem. Wynika to w dużej mierze z braku integracji obu półkul mózgu.

Kręcz szyi – leczenie

Kręcz szyi pochodzenia mięśniowego leczy się głównie zachowawczo. Jedynie w skrajnych przypadkach konieczna jest operacja. Przy kręczu szyi pochodzenia kostnego leczenie zachowawcze to często za mało i wykonuje się zabieg operacyjny. Pomocna bywa fizykoterapia. 

Do postawienia diagnozy potrzebne jest wykonanie badania USG, które pokazuje krwiaka, jego wielkość  i lokalizację.  Przy podejrzeniu zmian kostnych zaleca się też wykonanie zdjęcia RTG. 

Zabieg operacyjny polega na przecięciu ścięgien mięśnia m.o.s. w okolicy jego przyczepów. Po jego wykonaniu pacjent przez kilka tygodni musi nosić kołnierz szansa, aby utrzymać korekcję. Po kilku dniach trzeba też rozpocząć pierwsze ćwiczenia.

Najważniejsze informacje:

  • Kręcz szyi jest wadą mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Powstać może w łonie matki lub trakcie porodu.
  • Noworodek z kręczem szyi ułożony na plecach lub brzuchu utrzymuje głowę przechyloną na bok w stronę skrócenia. Skręca ja jednocześnie w stronę przeciwną i patrzy lekko ku górze.
  • Sylwetka kilkulatka z nieleczonym kręczem szyi wiąże się z asymetrycznym ułożeniem głowy, spłaszczeniem tyłu czaszki i niedorozwojem twarzoczaszki.
  • Ostry kręcz szyi pochodzenia mięśniowego leczy się głównie zachowawczo. Jedynie w skrajnych przypadkach konieczna jest operacja.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to jest kręcz szyi?
Kręcz szyi jest wadą mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Powstać może w łonie matki lub trakcie porodu. Wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia, bo jego skutki mogą być bardzo poważne.
Jak wygląda leczenie kręczu szyi?
Ostry kręcz szyi pochodzenia mięśniowego leczy się głównie zachowawczo. Jedynie w skrajnych przypadkach konieczna jest operacja. Inaczej jest przy kręczu szyi pochodzenia kostnego - tutaj leczenie zachowawcze to na ogół za mało i trzeba wykonać zabieg chirurgiczny.