Artretyzm
Choroby

Artretyzm

Artretyzm to popularna choroba reumatyczna, która wiąże się z okresami napadów i remisji. Jak się objawia i jakie są jej przyczyny? Jak wygląda leczenie artretyzmu?

Czym właściwie jest artretyzm?

Artretyzm zwany też dną moczanową i podagrą to popularna choroba reumatyczna. Do tej pory dotyka głównie mężczyzn mieszkających w  krajach rozwiniętych. Dzisiaj coraz częściej chorują na nią osoby o niższym statusie społecznym. 

Za artretyzm odpowiada nadmiar kwasu moczowego we krwi, a więc hiperurykemia. Zaczyna on z czasem odkładać się w płynie stawowym, innych tkankach czy w tkance podskórnej. Ma formę kryształków. Kryształki moczanu sodu źle wpływają na stawy i na naczynia krwionośne. Nadmiar kwasu moczowego zwiększa też ryzyko zachorowania na kamicę nerkową. 

Hiperurykemia ma miejsce wówczas, gdy stężenie kwasu moczowego we krwi wynosi więcej niż 6,8 mg/dl. 

Jakie są przyczyny artretyzmu?

Kwas moczowy to produkt końcowy przemiany puryn. Te powstają w czasie rozkładu produktów białkowych, które są dostarczane do ludzkiego organizmu z jedzeniem. W przypadku osób zdrowych kwas moczowy jest usuwany z organizmu przez nerki.

U osób cierpiących na artretyzm kwas moczowy nie jest wydalany na zewnątrz lub ma miejsce jego nadprodukcja. Wynika to z zaburzeń enzymatycznych. Za artretyzm odpowiadać też może zbyt duże spożywanie pokarmów wysokopurynowych czy stosowanie leków moczopędnych. 

Rzadsze przyczyny podagry to zwiększony rozpad komórek po radioterapii i chemioterapii. Dna moczanowa pojawić się może przy białaczce czy czerwienicy prawdziwej.

Artretyzm i jego objawy

W praktyce podagra przebiega w czterech etapach. Najpierw ma formę bezobjawową. Potem pojawiają się ostre napady zapalenia stawów, a następnie bezobjawowe okresy międzynapadowe. Ostatni etapem jest przewlekła dna moczanowa. 

Objawami artretyzmu są zaczerwienienie, ból i obrzęki kończyn. Utrzymują się od kilku godzin do dwóch tygodni. Ostre zapalenia na ogół wynikają ze spożycia dużej ilości jedzenia zawierającego puryny lub wypicia sporej ilości alkoholu np. piwa. Rzadziej za napad odpowiada intensywny wysiłek fizyczny czy stosowanie niektórych leków. 

Przewlekła dna moczanowa pojawia się zazwyczaj po około 10 latach od momentu zauważenia pierwszych objawów choroby. Pojawiają się wówczas guzki dnawe deformujące stawy. Odpowiadają one za ich dysfunkcję. Stawy stają się opuchnięte i cały czas bolą. Zapalenia nadal się pojawiają się są bardziej dokuczliwe. 

W jaki sposób leczy się artretyzm?

Do leczenia artretyzmu wykorzystuje się kolchicynę i niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ. Celem ich stosowania jest zniwelowanie objawów i zmniejszenie częstotliwości występowania napadów. Powodują one zmniejszenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Jednak nie zatrzymują postępu choroby. Dnę moczanową leczy się całe życia. 

Niezwykle ważne jest w tym przypadku odpowiednie żywienie. Z diety należy usunąć w razie możliwości produkty zawierające purynę. Przyczyniają się one bowiem do wzrostu stężenia we krwi kwasu moczowego. Są to m.in. śledzie sardynki, galaretki mięsne, wywary z mięsa i kości, owoce morza, szprotki, mocna kawa, herbata, kalafior, brokuły, szpinak, kukurydza, rabarbar i wędliny. 

Dziennie można wypijać do dwóch filiżanek kawy lub herbaty. Dzienna maksymalna porcja ryb i mięsa to 170 g. Warto sięgać tutaj dodatkowo po kapustę, paprykę, bakłażany, ogórki, cukinię, buraki, sałatę, szparagi czy seler. Istotne jest picie wody mineralnej – 3 litry dziennie. Nawadnianie organizmu ma ogromne znaczenie. Unikać trzeba z kolei alkoholu. 

Najważniejsze informacje:

  • Artretyzm to popularna choroba reumatyczna zwana także dną moczanową lub podagrą.
  • Artretyzm ma związek z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi.
  • Leczenie artretyzmu w dużej mierze opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety. Trzeba unikać produktów wysokopurynowych. Niewskazane jest też spożywanie alkoholu. Trzeba natomiast pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
  • Dna moczanowa to choroba, która towarzyszy człowiekowi do końca życia i z czasem przechodzi w formę przewlekłą.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak wygląda leczenie dny moczanowej?
W celu zmniejszenia dolegliwości choroby stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ i kolchicynę. Niezwykle ważna jest odpowiednia dieta - unikanie produktów zawierających duże ilości puryny.
Czy podagrę można wyleczyć?
Artretyzm towarzyszy człowiekowi do końca życia. Z czasem przechodzi zresztą w formę przewlekłą - po około 10 latach od pojawienia się pierwszych objawów choroby.