Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych
Choroby

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych dotyczy przede wszystkich tych osób, które ze względów zawodowych są narażone na wdychanie substancji działających drażniąco na płuca. Leczenie choroby opiera się na unikaniu alergenów i stosowaniu odpowiednich leków.

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – przyczyny

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych to grupa chorób, które cechują się zmianami zapalnymi w drobnych obszarach płuc. 

Bezpośrednią przyczyną choroby jest przede wszystkim długotrwałe narażenie na wysokie stężenie pewnych substancji, które może prowadzić do uszkodzenia płuc. Większość objawów choroby ustępuje bez leczenia, o ile chorzy unikają danych substancji. 

Główne przyczyny alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych to zgniłe siano, detergenty, pleśń sera, odchody ptaków czy utrwalacze farb. Łącznie takich czynników jest kilkaset. 

Poza tym u niektórych osób chorobie sprzyjają pewne predyspozycje genetyczne. Dochodzi w tym przypadku do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego chroniącego organizm przed szkodliwymi drobnoustrojami.

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – kto powinien uważać?

Często występuje np. płuco rolnika. Dotyczy osób, które przebywają w miejscach o podwyższonym stężeniu pyłów z siana czy słomy. Długotrwała ekspozycja na taki pył prowadzi do zmian w miąższu płucnym.

Do alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych prowadzi też narażenie na odchody ptaków czy kontakt z wysokim stężeniem zarodników grzybów. Problem mogą mieć też pracownicy biurowi, którzy pracowali w miejscach z zanieczyszczonymi urządzeniami do klimatyzacji. 

Choroba może mieć trzy postacie:

  • ostrą, gdy przypomina infekcję dróg oddechowych,
  • podostrą z nieco słabszymi objawami, 
  • przewlekłą, gdy objawy są skryte, ale za to grozi ona poważnymi powikłaniami. 

Na rozwój alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych narażeni są rolnicy, hodowcy ptaków czy pracownicy przemysłu chemicznego.

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – objawy choroby

Co ciekawe, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych nie ma typowych objawów. Choroba ta przypomina zresztą inne schorzenia płuc. 

W postaci ostrej chorzy odczuwają kaszel, cierpią na duszności i mają gorączkę. Te objawy mogą ustąpić bez leczenia. Postać podostra charakteryzuje się zmęczeniem, dusznościami i stanami podgorączkowymi. Postać przewlekła przypomina przewlekłe zapalenie oskrzeli. Jej objawami są kiepskie samopoczucie, spadek masy ciała, kaszel i zmniejszony apetyt.

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – diagnostyka

Postawienie prawidłowej diagnozy jest trudne, bo objawy alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych nie są zbyt charakterystyczne. Chorzy skarżą się na objawy infekcji układu oddechowego, które wracają mimo leczenia. Trzeba więc znaleźć zależność między wykonywanymi na co dzień czynnościami a symptomami.  

Pacjenci są często kierowani do alergologów i pulmonologów. Przeprowadza się u nich szczegółowe badania:

  • badanie krwi w celu oceny stopnia reakcji zapalnej,
  • badania obrazowe np. rentgen i tomografia komputerowa płuc,
  • płukanie oskrzelowe płucne BAL w czasie bronchofiberoskopii płuc, które polega na pobraniu próbek z płuc,
  • testy prowokacyjne,
  • biopsja płuca. 

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – leczenie

Leczenie alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych ogranicza się przede wszystkim do zapobiegania chorobie. Trzeba unikać więc narażenia na czynniki, które je powodują. Należy niekiedy zmienić swój zawód. 

Ostre objawy schorzenia na ogół samodzielnie ustępują i nie wymagają leczenia. Czasem trzeba się posiłkować lekami z grupy glikokortykosteroidów. Zmniejszają one reakcję zapalną w płucach. Czasem stosuje się też leki rozszerzające oskrzela, które zmniejszają uczucie duszności.

Najważniejsze informacje:

  • Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych to choroba, która często dotyka rolników, hodowców drobiu czy pracowników przemysłu spożywczego. Jej przyczyną jest nadmierna ekspozycja na pewne substancje np. pleśń i detergenty.
  • Najlepiej jest w tym przypadku unikać szkodliwego czynnika. Wspomagać się można sterydami czy lekami rozszerzającymi oskrzela.
  • Objawy alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych są mało charakterystyczne, co utrudnia szybkie postawienie prawidłowej diagnozy.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych?
To w zasadzie grupa schorzeń, których przyczyną jest intensywny i częsty kontakt z pewnymi substancjami np. pleśnią, pyłem siana czy detergentami. Dotyczy często np. rolników czy hodowców drobiu.
Jak wygląda leczenie alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych?
Najlepiej jest zmienić swoje otoczenie na mniej szkodliwe, co niekiedy wiąże się ze zmianą zawodu. Niekiedy pomocniczo stosuje się leki np. sterydy czy leki rozszerzające oskrzela.