Alergia na roztocza kurzu domowego
Choroby

Alergia na roztocza kurzu domowego

Alergia na roztocza kurzu domowego dotyczy co trzeciej osoby mieszkającej w Polsce. W domach kryją się bowiem niewidoczne dla ludzkiego oka roztocza – pajęczaki. Alergia na nie ma postać kataru siennego, duszności i łzawienia oczu. Czasem przerodzić się może w astmę.

Alergia na roztocza kurzu domowego – charakterystyka

Za alergię odpowiadają w tym przypadku roztocza. To pajęczaki, które są niewidoczne gołym okiem. Znajdują się tymczasem w każdym domu. W Polsce na alergię na roztocza kurzu domowego cierpi aż 30% osób. Liczba ta cały czas się zwiększa. 

Za alergię odpowiada kilkanaście gatunków roztoczy. Lubią one ciepłe środowisko i wysoką wilgotność. Żywią się przede wszystkim ludzkim nabłonkiem. 

Alergia na roztocza kurzu domowego – przyczyny

Za alergię odpowiadają alergeny. W przypadku roztoczy problemem jest białko zawarte w ich odchodach. To przede wszystkim ono wywołuje alergię. Im więcej roztoczy jest w powietrzu, tym łatwiej dochodzi do uczulenia. Najgorzej jest latem, a więc od lipca do września. Jednak odchody pajęczaków są bardzo trudne do usunięcia. Alergia może więc objawiać się przez cały rok. 

Przyczyną alergii jest nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego, który broni organizm człowieka przed szkodliwymi drobnoustrojami. Niekiedy z niewiadomych powodów zaczyna on traktować substancje nieszkodliwe jako groźne. Są to alergeny. Uwalnia więc do krwi różne substancje, które odpowiadają za reakcje alergiczne. 

Alergia na roztocza kurzu domowego – objawy

Podstawowe objawy alergii na roztocza kurzu domowego to łzawienie oczu, katar sienny, wodnisty katar, kichanie, zaczerwienienie oczu czy duszności. Niekiedy pojawić się też mogą bóle głowy, senność czy zaburzenia koncentracji. 

Problemem jest to, że roztocza często znajdują się w sypialni. To pomieszczenie, w którym ludzie śpią i są przez całą noc narażeni na wysokie stężenie alergenów. Z tego powodu największe dolegliwości odczuwane są rano.

Alergia na roztocza kurzu domowego – diagnostyka

Objawy alergii na roztocza kurzu domowego pojawiają się zazwyczaj już u dzieci. Z tego powodu diagnostyką i leczeniem zajmują się pediatrzy. U osób dorosłych są to lekarze rodzinni. Czasem wskazana jest konsultacja alergologiczna. 

Objawy różnych alergii są do siebie podobne. Trudno jest natomiast znaleźć odpowiedni alergen. Niektóre osoby są zresztą uczulone na kilka różnych substancji. 

Pierwsze objawy alergii na roztocza kurzu domowego bywają mało charakterystyczne i przypominać mogą przeziębienie, co utrudnia postawienie diagnozy. 

Alergeny wziewne wywołują przede wszystkim przewlekły stan zapalny błony śluzowej nosa. Wykonuje się także badania:

  • testy skórne, 
  • badanie krwi np. test RAST badający poziom immunoglobuliny. 

Alergia na roztocza kurzu domowego – leczenie

Terapia składa się z kilku elementów:

  1. Unikanie alergenów.
  2. Łagodzenie objawów alergii za pomocą leków. Są to na ogół leki antyhistaminowe. Histamina to substancja wydzielana jako odpowiedź układu odpornościowego na alergen. Leki przeciwhistaminowe ograniczają jej wydzielanie. Preparaty starszego typu mogą jednak wywoływać zmęczenie i senność. Miejscowo stosuje się kortykosterydy np. w formie spray’u do nosa. Podobnie jest z lekami obkurczającymi naczynia krwionośne. Warto też wspomnieć o kromonach, które też mają formę miejscową. Trzeba je stosować jednak jeszcze przed pojawieniem się objawów alergii.
  3. Leczenie odczulające polegające na podawaniu zastrzyków z szczepionek odczulających. Podawane są one regularnie w warunkach ambulatoryjnych.

Najważniejsze informacje:

  • Alergia na roztocza kurzu domowego dotyczy nawet co trzeciego Polaka. Najczęściej objawia się już u dzieci.
  • Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie alergenów, co bywa trudne. Stosuje się więc leki łagodzące objawy alergii np. preparaty antyhistaminowe czy kromony. Czasem sprawdza się tzw. odczulanie.
  • Typowymi objawami alergii na roztocza kurzu domowego są katar sienny, duszności i łzawienie oczu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak leczyć alergię na kurz i roztocza?
Najlepiej unikać alergenów, co nie jest łatwe. Łagodząco działają w tym przypadku leki antyhistaminowe czy podawane donosowo kortykosterydy. Niezłe efekty daje odczulanie.
Jakie są objawy alergii na roztocza?
Są to przede wszystkim katar sienny, duszności czy łzawienie oczu. Z czasem przerodzić się to może w astmę.