afazja
Choroby

Afazja

Afazja oznacza utratę zdolności mówienia lub rozumienia mowy u osoby, która nie miała wcześniej takich problemów. To nie choroba, ale wynik uszkodzenia kory mózgowej. Ma różne przyczyny i formy. Wyróżnia się afazję ruchową, amnestyczną, czuciową i ruchowo-czuciową. Na afazję cierpi m.in. słynny aktor Bruce Willis.

Afazja ruchowa – charakterystyka

Afazja to zaburzenie mowy dotyczące osoby, która nie miała z tym problemów. Jej powodem jest uszkodzenie ośrodków w korze mózgowej, które za to odpowiadają. 

Jest kilka odmian afazji:

  • ruchowa zwana motoryczną lub ekspresyjną, która oznacza trudności z mówieniem,
  • czuciowa zwana odbiorczą lub sensoryczną, która polega na utracie zdolności do rozumienia słów innych osób,
  • czuciowo-ruchowa, a więc mieszana, będąca połączeniem afazji ruchowej i czuciowej,
  • amnestyczna zwana normalną lub anomią, która oznacza trudności z nazywaniem przedmiotów. 

Zazwyczaj afazja ruchowa mowy pojawia się nagle i rozwija się stopniowo. Dotyka dorosłych i dzieci.

Jakie są przyczyny afazji ruchowej?

Zazwyczaj do afazji prowadzi udar mózgu. Ma ona wtedy ciężką postać i postępuje. Inne popularne przyczyny afazji ruchowej to choroba Alzheimera, guz mózgu, uraz mechaniczny kory mózgowej lub zwyrodnienie mózgu. Czasem za afazję ruchową odpowiadają też ataki padaczki, migreny, zatrucia toksycznymi substancjami, infekcje ośrodkowego układu nerwowego oraz przemijające ataki niedokrwienne mózgu. 

Choroba Alzheimera czy zwyrodnienie powodują afazję przewlekłą. Inne przyczyny odpowiadają za afazję przemijającą.

Afazja ruchowa i jej objawy

Pierwsze objawy afazji ruchowej to zaburzenia artykulacji, zaburzenia mowy i trudności z nazywaniem przedmiotów. Eksperci wyróżniają też afazję Broki. To ciężka postać zaburzenia, która objawia się niezdolnością do wydobywania z siebie jakichkolwiek dźwięków.

Jak afazja przebiega u dzieci?

Afazja diagnozowana jest u dzieci, które potrafią mówić. Jej objawy to problemy z artykulacją, zaburzenia funkcji poznawczych, dzielenie słów na sylaby, problemy z wypowiadaniem dłuższych słów czy nierozumienie słów. 

Podstawowe przyczyny afazji u dzieci to:

  • zespół Retta, a więc genetyczne zaburzenie rozwoju dotyczące głównie dziewczynek,
  • patologie występujące na początku ciąży,
  • urazy mechaniczne w czasie porodu,
  • zespół Landaua-Kleffnera, który towarzyszy padaczce i dotyka na ogół kilkuletnie dzieci.

Afazja ruchowa – leczenie dzieci i osób dorosłych

W przypadku dzieci kluczowe znaczenie mają rehabilitacja i ćwiczenia logopedyczne. Ich dobór zależy od nasilenia i rodzaju schorzenia. Konieczna jest zawsze konsultacja ze specjalistą. 

Afazja ruchowa nie jest chorobą, ale objawem schorzenia, które ją powoduje. Dlatego trzeba je wyleczyć. Sama afazja wymaga przede wszystkim wizyt u logopedy. Bez jego pomocy trudno jest odzyskać zdolność mowy. Czasem zaburzenia mają charakter przemijający i się cofają po kilku miesiącach. Afazja może mieć też formę przewlekłą. Wtedy dobrze dobrana rehabilitacja jest kluczowa.

Najważniejsze informacje:

  • Afazja nie jest chorobą, ale zaburzeniami mowy. Cierpi na nią m.in. znany aktor Bruce Willis.
  • Afazja dotyczyć może zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.
  • Przyczyną afazji są bardzo często udary mózgu. Pojawić się też może jako wynik guza mózgu czy choroby Alzheimera.
  • U dzieci afazję powodować mogą nieprawidłowości na etapie porodu, zespół Landaua-Kleffnera czy zespół Retta. W procesie jej leczenia kluczowa jest rehabilitacja i pomoc logopedyczna.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak wygląda leczenie afazji?
Sama afazja nie jest chorobą, ale zaburzeniami wynikającymi z innego schorzenia. W przypadku dzieci kluczowe znaczenie ma pomoc logopedy i rehabilitanta.
Czym jest afazja?
Afazja jest zaburzeniem mowy. Osoba, która nie miała tego typu problemów, nagle przestaje komunikować się z otoczeniem w prawidłowy sposób. Ma kłopoty z mówieniem i rozumieniem słów. Na afazję cierpi np. Bruce Willis.